افزونه Yoast SEO چیست؟

افزونه Yoast SEO

افزونه Yoast SEO این امکان را به شما میدهد تا محتوای خود را به بالاترین استانداردهای سئو و خوانایی کلی برساند. در این مقاله که توسط تیم کانیار فراهم شده، قصد داریم به این مورد بپردازیم که این افزونه چگونه به شما در ساخت بهترین وبسایت وردپرسی کمک خواهدکرد.

ویژگی های فنی Yoast SEO:

تنظیمات پیکربندی این افزونه به شما کمک میکند تا تنظیمات سئوی فنی خود را به درستی انجام دهید. این بدان معناست که تنها با نصب ساده این افزونه و رعایت مراحل تنظیمات پیکربندی، شما بدون هیچ تلاشی بسیاری از موارد مهم SEO فنی را برای وبسایت خود انجام داده اید! به این ترتیب نیازی به دانستن موارد فنی مانند robots.txt ،URL های پیوندی، پرونده‎های htaccess و نقشه سایت نیست.

این افزونه به طور خودکار این موارد را برای شما فراهم خواهد کرد. علاوه بر این، SEO Yoast همچنین به شما این اطمینان را میدهد که سایت شما دارای موارد زیر است:

 • با بهینه سازی کلید واژه‎ها دقیقاً به گوگل میگوید که سایت شما در مورد چیست

 • به موتور های جستجو این امکان را میدهد که صفحات سایت را بهتر ایندکس کنند

 • محتوای سایت را برسی میکند و اگر پس از شش ماه به روز نشوند به شما اخطار میدهد

 • خوانایی محتوای شما را تجزیه و تحلیل میکند و به ان ها امتیاز میدهد

 • کنترل کامل بر روی خرده نانهای سایت شما

 • با تنظیم آدرس‎های کانونی از سردرگمی گوگل با محتوای تکراری خودداری میکند

 • سازگاری با ویرایشگر بلوک و ویرایشگر کلاسیک

 • نظارت روی کلمات کلیدی خروجی

 • نظارت بر لینک های داخلی و خارجی به وبسایت

 • کنترل موارد فنی در پس زمینه به این صورت که لازم نیست درمورد robots.txt، پرونده های htaccess ،URL، پیوندهای پاک شده یا نقشه سایت اطلاعاتی داشته باشید

 • 5 کلمه یا عبارتی را که بیشترین استفاده را در صفحات سایت خود دارید را به شما نشان داده تا بررسی کنید که آیا آنها با کلمات کلیدی منتخب شما مطابقت دارند یا خیر

 • مدریت ریدایرکت‌‎ها به این صورت که میتوانید به راحتی URLهای قدیمی را به موارد جدید تغییر دهید بدون اینکه بازدید کننده‎ای را از دست بدهید زیرا آنها به صفحه “404 یافت نشد” هدایت نمی شوند

 

خطای 404 یکی از رایج ترین انواع خطا در سایت‎های وردپرسی است مقاله” انواع خطاهای رایج در وردپرس” میتواند برای شما مفید باشد.

 

Yoast SEO محتوای سئو شما را بهبود می‎بخشد

پس از نصب و پیکربندی افزونه، زمان آن است که محتوای خود راتولید کنید. به یاد داشته باشید این افزونه در رتبه بندی سایت به شما کمک میکند، اماشما همچنان به محتوای قوی و مفید احتیاج دارید این بدان معناست که شما باید محتوای خوبی را برای کلمات کلیدی مناسب ایجاد کنید.

پس از انتخاب کلمات کلیدی خود، باید بهینه سازی صفحات و نوشته‎ها را برای رتبه بندی کلمات کلیدی انجام دهید. برای این کار، میتوانید یک کلید واژه اصلی برای یک مقاله در SEO Yoast تنظیم کنید. سپس، این افزونه از تجزیه و تحلیل محتوای سئو شما استفاده میکند تا تعیین کند که چگونه محتوای شما از عوامل مختلف رتبه بندی، مثل تعداد کلمات کلیدی، طول متن، لینک داخلی، لینک خارجی و از این قبیل موارد بهره برده است.

با استفاده از این تجزیه و تحلیل، افزونه قادر است به شما بگوید چگونه میتوانید پست یا صفحه خود را برای افزایش رتبه‎بندی کلمات کلیدی بهینه کنید. و این کار را با استفاده از گلوله‎های قرمز ، نارنجی و سبز انجام میدهد تا نشان دهد که چگونه هر مورد نمره میگیرد. همچنین به شما یک دید کلی از نمره و روش‎های بهبود محتوا میدهد تا رتبه خود را افزایش دهید!

 

انالیز محتوای سئو توسط Yoast SEO

Yoast SEO خوانایی شما را بهبود می‎بخشد

بهینه سازی مطالب خود برای رتبه بندی با کلید واژه صحیح مهم است، اما خوانایی نیز به همان اندازه مهم است! حتی اگر برای موتورهای جستجو مطالب شگفت انگیزی بنویسید، ولی خوانایی نوشته برای مخاطبان خوب نباشد هیچ ارزشی ندارد چراکه وقتی شخصی محتوای شما را نمی‎فهمد، احتمال خرید چیزی از شما نزدیک به صفر است.

در مورد شانس اینکه آنها یکی از مقاله‎های شما را با دوستانشان به اشتراک بگذارند، نیز همین موضوع صدق میکند. بنابراین، باید مطمئن شوید که خوانایی محتوای شما نیز قابل درک است و این جایی است که ویژگی‎های خوانایی خود را نشان میدهند.

ویژگی‎های خوانایی اطلاعاتی را در مورد چگونگی بهینه سازی نوشتار متن به شما میدهد. ممکن است عجیب به نظر برسد، چراکه روش نوشتن هر شخص امری سلیقه ای است. بگذارید نحوه کار ان را برایتان توضیح دهم.

این افزونه از یک الگوریتم با فاکتورهای مختلفی چون: کلمات انتقالی، استفاده از صدای منفعل استفاده میکندتا طول پاراگراف و جمله های شما و موارد دیگر برای بررسی محتوای شما استفاده میکند و به وسیله انها خوانایی نوشته شما را افزایش دهد.

ویژگی‎های پنهان Yoast SEO که مخفیانه سئو ما را بالا میبرد

علاوه بر ویژگی‎هایی که نام بردیم این افزونه کارهای دیگری نیز برای ما انجام میدهد که شما آنها را در تنظیمات خود پیدا نمی‎کنید. دلیل اینکه ما به انها ویژگی‎های پنهان میگوییم این است که گزینه‎های زیادی در مورد چگونگی بهینه سازی سایت شما وجود دارد اما، همه انها در تنظیمات ترجمه نشده اند. در حقیقت، در این افزونه سعی شده تا حد امکان تنظیمات کمتری وجود داشته باشد.

این ویژگیها را ویژگی‎های پنهان می‎نامند زیرا شما به عنوان یک کاربراز وجود آنها آگاه نیستید. حتی ممکن است فکر کنید که این افزونه ویژگی‎های خاصی ندارد زیرا هیچ تنظیماتی برای آن وجود ندارد. در حالی که این مخفی بودن فقط برای مراقبت از محتوای شما است.

برخی از این ویژگی های مخفی Yoast SEO عبارت اند از:

A structured data graph

افزونه Yoast SEO از داده‎های ساختاری کاملاً یکپارچه برای پست‎ها و صفحات شما استفاده میکند. این ویژگی چگونه میتواند به بهینه سازی سایت شما کمک کند؟

چند سال پیش، موتورهای جستجو برای درک بهتر مطالب مورد نظرخود، با عنوان Schem روبرو شدند. Schema برای ربات موتورجستجو همانند یک “واژه نامه اصطلاحات” است. این نشانه گذاری ساخت یافته، به ربات‎های جستجو کمک میکند تا درک کنند که مفهوم پست وبلاگ شما به عنوان مثال، یک فروشگاه محلی، یک بازیگر، یک محصول، یک سازمان یا یک کتاب است. 

این ویژگی برای هر صفحه، یک نمودار داده ساختاری مرتب ایجاد میکند و در ان، تکه‎ کدها را به یکدیگر متصل میکند. بنابراین، موتور جستجو می تواندتمام انها را در قالب یک داده‎ی ساخت یافته انالیز کند.

Self-referencing canonicals

Canonicals سالها پیش به عنوان پاسخی برای محتوای کپی معرفی شد. به این معنی که محتوای یکسان یا خیلی مشابه در چندین URL وجود داشته باشد که این موتورهای جستجو را گیج میکند چرا که برای موتورهای جستجو، که با هوش مصنوعی کار میکنند، تشخیص چند صفحه از هم کار آسانی نیست و حتی ممکن است همه این آدرس‎ها را به علت محتوایی یکسان و عدم تشخیص یکی بودنشان، جزو محتوای تکراری حساب شده و سایت شما دچار پنالتی گوگل شود.

پیشنهاد میکنیم سری به مقاله “پنالتی گوگل و روش‎های رفع ان” بزنید.

سوال اینجاست که اگر همان محتوای یکسان در URLهای مختلف وجود داشته باشد، کدام URL باید در نتایج جستجو نشان داده شود؟ به عنوان مثال، در یک فروشگاه اینترنتی، ممکن است یک محصول به بیش از یک دسته تعلق داشته باشد. اگر این دسته در URL گنجانده شده باشد، صفحه محصول را میتوان در URLهای متعدد یافت.

راه حل برای این نوع محتوای تکراری، همین ویژگی است. canonicals URL به شما امکان میدهد تا به موتورهای جستجو بگویید”از بین گزینه‎های موجود برای این URL، این همان چیزی است که شما باید درنتایج جستجو نشان دهید”. شما میتوانید با اضافه کردن یک برچسب rel = canonical در یک صفحه، با اشاره به صفحه‎ای که میخواهید در رتبه بندی نشان داده شود، این کار را انجام دهید.

در این حالت، شما نیاز به canonical tag دارید تا به URL صفحه‎ی اصلی شما اشاره کند. بنابراین، ایا باید تمام پست‎های خود را گشته و آنها را اضافه کنیم؟ خیر اگر از افزونه Yoast SEO استفاده میکنید این افزونه این کار را برای شما انجام میدهد.

Paginated archives with rel=next / rel=prev

یکی دیگر از ویژگی‎های پنهان در Yoast SEO  بایگانی‎های صفحه با rel = next / rel = prev است. این یک روش برای فهماندن به موتورهای جستجو است که صفحات خاصی به یک بایگانی تعلق دارند و صفحه قبلی و بعدی در آن بایگانی چیست. گوگل اعلام کرده که دیگر از rel = next / prev استفاده نمی کند.

آیا این بدان معنی است که باید این ویژگی را نادیده بگیریم؟ نه، Bing و سایر موتورهای جستجو هنوز از آن استفاده میکنند، بنابراین افزونه Yoast SEO همچنان برچسب‎های rel = next / prev را به بایگانی‎ها اضافه میکند.

Nofollow login & registration links

اگر سایت وردپرسی دارید، به احتمال زیاد در سایت خود لینک ورود و ثبت نام دارید. اما صفحه ورود یا ثبت نام سایت وردپرس شما نیاز به بازدید موتورهای جستجو ندارد. بنابراین، افزونه Yoast SEO به موتورهای جستجو میگوید که پیوندها را برای این صفحات دنبال نکنند.

Noindex your internal search results

این ویژگی پنهان بر اساس دستورالعمل های گوگل وبمستر تولز (گوگل سرچ کنسول) است. گوگل میخواهد از ورود کاربران از نتیجه جستجو درگوگل به صفحاتی که دیگر در سایت ما وجود ندارند جلوگیری کند. گوگل، به طور عادلانه، تجربه و رابط کاربری بد را در نظر میگیرد. شما می‎توانید با اضافه کردن یک برچسب noindex به صفحه، به موتورهای جستجو بگویید که صفحه خاصی را در نتایج جستجوی خود نشان ندهند.

به دلیل دستورالعمل های Yoast SEO  گوگل به موتورهای جستجو میگوید که آنها باید صفحه داخلی مورد نظرشما را در نتایج جستجوی خود با برچسب noindex نمایش دهند. به این معنی که این صفحات دیگردر نتایج جستجو نمایش داده نمیشوند اما پیوندهای این صفحات هنوز هم قابل پیگیری و شمارش هستند که این برای سئو سایت بهتر است.

ممکن است مطالعه مقاله “گوگل سرچ کنسول و ابزار های ان” نیز برای بالابردن رتبه وبسایتتان مفید باشد.

Removal of replytocom variables

این ویژگی به شما این امکان را میدهد تا بدون نیاز به فعال‌‌سازی جاوا اسکریپت در مرورگر بتوانید شخصا به نظرات سایت خود پاسخ دهید. اما این بدان معنی است که برای هر نظر باید یک URL جداگانه با استفاده از متغیرهای replytocom ایجاد کنید.

البته اگر شما دیدگاه‌‌های زیادی را دریافت کنید باید تمام این URLهای این نظرات را به‌‌صورت جداگانه فهرست کنید که این موضوع باعث به‌‌ هدر رفتن crawl budget می‌‌شود.بنابراین این افزونه متغیرها را به‌‌طور پیش‌‌فرض حذف می‌‌کند.

در این مقاله که توسط وبسایت کانیار فراهم شده است سعی کردیم به طور کلی شما را با روند کار این افزونه اشنا کنیم امیدوارم این مقاله بینشی در مورد افزونه Yoast SEO و نحوه کار ان را به شما عزیزان نشان داده باشد. همچنین این افزونه دو نسخه رایگان و Premium، دارد که بنا به نیازتان میتوانید از انها استفاده کنید.

منابع:

yoast.com

Yoast SEO’s hidden features

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

ایمیل

افزونهسئووردپرس

SEOYoast SEOافزونهافزونه کاربردیبرترین افزونه هاسئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *