الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل

در مقالات قبل با مفهوم سئو و بهینه سازی اشنا شدیم حال میخواهیم الگوریتم هایی که موتور جستجو گوگل از ان ها برای رتبه بندی محتوای سایت ها در نتایج خود استفاده میکند را مورد برسی قرار دهیم .

سئو برای هر وب سایتی ضروری است اما نه به هر قیمتی، بعضی روش های سیو ممکن است خیلی راحت و سریع به نظربرسند اما اثرات بدی را در پایان برای وب سایت داشته باشند (سئو کلاه سیاه).

روش های دیگری نیز برای بالا اوردن رتبه سایت وجود دارد که به زمان بیشتری احتیاج دارد و در بلند مدت جواب میدهد.

هر چیزی در جهان قوانین و مقررات خود را دارد که بدون ان قوانین، هرج و مرج ایجاد می شود، امروزه با گسترش کسب و کار های اینترنتی و انلاین هه سعی دارند که امار بازدید سایت خود را افزایش داده و درامد بیشتری داشته باشند.

بنابراین از هر روشی برای افزایش رتبه خود در رتبه بندی گوگل استفاده میکنند بنابراین بدون وجود این قوانین برای مقایسه محتوای سایت در رتبه بندی گوگل، هرج و مرج ایجاد شده و سایت های با محتوای اسپم و بی کیفیت در رتبه بالاتری قرارمیگیرند . اما چاره چیست؟

الگوریتم های گوگل Google Algorithms کلید حل مشکل:

در قدیم برای یافتن محتوای موردنظر خود باید کلی از نتایج جستجو گوگل را برسی میکردیم و وجود بسیاری از نتایج بی ارتیاط به موضوع مورد نظرمان، انواع پاپ آپ ها و تبلیغات، بسیار آزار دهنده و وقت گیر بود.

هم چنینن گوگل به ندرت اپدیت میشد، بنابراین اگر سایتی در رتبه یک نتایج گوگل قرار میگرفت ممکن بود تا هفته ها و ماه ها در این رتبه باقی بماند تا آپدیت جدیدی برای گوگل ارائه شود.

خوشبختانه گوگل با هدف کاهش سایت های بی کیفیت و اسپم و اقزایش رتبه ی سایت های مفید، الگوریتم های بسیار پیچیده ای را ایجاد کرده و با توسعه مداوم ان ها سایت ها از نظر کارایی برای استفاده کاربران در جایگاه مناسب خود قرار داد.

اگر بخواهیم تعریفی برای الگوریتم بیان کنیم به مجموعه ای از دستور العمل ها و قوانینی که هدف خاصی را دنبال میکنند و با زبان ساده و دقیق و به صورت گام به گام اجرا میشوند ، الگوریتم گفته می شود.

به الگوریتم هایی که گوگل برای رتبه ربندی و تجزیه و تحلیل وب سایت ها از نظر محتوا و به منظور بهینه سازی و سئو وب سایت ها استفاده میکند الگوریتم های گوگل می گویند.

در این رتبه بندی تعیین کلید واژه ها در اینکه چگونه گوگل سایت ها را پیدا می کند نقش اصلی را دارد. الگوریتم های گوگل در هر صفحه از وب سایت به دنبال کلید واژه ها می گردد.

در اینجا لیستی از مهم ترین و تاثیر گذارترین الگوریتم های گوگل را بیان کرده و به توضیح برخی از ان ها میپردازیم :

الگوریتم گوگل پاندا
الگوریتم گوگل پنگوئن
الگوریتم مرغ مگس خوار
الگوریتم گورخر
الگوریتم کبوتر
الگوریتم رنک برین
الگوریتم PayDay Loan
الگوریتم Page Authority
الگوریتم کافئین
الگوریتم mobilegeddon
الگوریتم تازگی محتوا
الگوریتم رقص گوگل (google dance)
الگوریتم موبایل فرست ایندکس
الگوریتم پاسوم یا موش کور – Possum Algorithm
موبایل فرندلی (Mobile Friendly Google Algorithm)
الگوریتم گوگل فرد – Google Fred
گوگل سندباکس – Google sandbox
الگوریتم Paraphrasing
الگوریتم دزد دریایی – Pirate
الگوریتم فلوریدا

در این مقاله که توسط تیم کانیار فراهم شده برخی از این الگوریتم ها را معرفی خواهیم کرد، به باغ وحش گوگل خوش امدید :

الگوریتم پاندا:

در سال 2010 موتورِ جستجویِ گوگل دچار یک بحران اساسی شد و دلیل اصلی آن شکایت فراوان کاربران از زیاد شدنِ محتوای بیهوده و اسپم در نتایج جستجو بود.

در پی این مشکلات، در سال 2011 روزنامه Business Insider تیتری با این عنوان که “الگوریتم جستجوی گوگل تبدیل به یک ویرانه شده. وقت درمان است!” منتشر کرد، که باعث شد گوگل احساس خطر بیشتری کند.
و در پی آن الگوریتم پاندا با هدف مبارزه با محتوای کوتاه و بی‌کیفیت نتایج جستجو ایجاد شد که در ان معیار طبقه بندی صفحات، میزان رضایت کاربران در نظر گرفته شده است .

پس از معرفی الگوریتم پاندا وب سایت هایی با مضمون: پایین بودن ارزش و کیفیت محتوا، استفاده از عبارات و ترکیب های تکراری، رعایت نکردن نکات ویرایشی و نگارشی، تکرار بیش از حد کلمات کلیدی، تبلیغات آزاردهنده ،طراحی نامناسب و نازیبا ، تنزل رتبه پیدا کردند.

روش کاری پاندا به این صورت است که خزنده های این الگوریتم مدام به دنبال مطالب و محتوای دسته اول و منحصر به فرد هستند و  سایت هایی را که مطالب دیگر سایت ها را کپی می کنند را شناسایی و از لیست جستجو حذف می کند.

اما باید به این نکته توجه کرد که حتی اگر محتوا کاملا اختصاصی باشد، ممکن است به دلیل نگارش نادرست یا مشخص نبودن منظور نوشته، جایگاه مناسبی به دست نیاورد.

الگوریتم پاندا

ایا میدانید چرا این الگوریتم پاندا نام گرفته است ؟

چون مانند پانداها بسیار ارام و باحوصله است . پس تمام محتوای سایت  شما را با دقت خوانده (مانند شکل روبه رو) و مثل انسان ها که تمایلی به خواندن مطالب تکراری ندارند، ان ها هم به سرعت مطالب کپی و تکراری را تشخیص میدهند.

بنابراین اگر مطالب بقیه سایت ها را گلچین میکنید باید بدانید که این الگوریتم تمام ان ها را از قبل خوانده و این روش نیز ماثر نیست. پس سعی کنید مطالب جدید تولید کرده یا از دید متفاوت ازدیگران، ان را بنویسید.

همچنین پاندا از متن های کوتاه و دو سه جمله ای نیز خوشش نمی اید. چرا که فکر می کند متن های کوتاه نمیتوانند نیاز های کاربران را برطرف کنند. بنابراین از ان ها چشم پوشی می کند.

تصور کتید هنگام دین یک فیلم هر چند دقیقه یک بار با پیام تبلیغاتی روبه رو شوید، په حسی به شما دست میدهد؟  قطعا دیگر حتی تمایلی به دیدن ادامه فیلم هم نخواهید داشت.

 پس بدانید که اگر تبلیغات زیادی در سایتتان قرار داده اید، الگوریتم پاندا به شدت از این محتواها نفرت دارد.

اگر در عنوان جستجو چیزی را وعده بدهید که ارتباطی به محتوای سایتتان ندارد و فقط با این قصد سعی در جذب کاربر داشته باشید ،به شدت روش اشتباهی را در پیش گرفته اید.

این دقیقا مانند ان است که شما فیلم اکشنی را دانلود کرده باشید ولی هنگام پخش، فیلم دارم برایتان پخش شود په حسی پیدا میکنید؟ این دقیقا همان حس پاندا نسبتبه سایت شماست و پاندا به سرعت این محتوا راناسازگار تشخیص میدهد.

الگوریتم پنگوئن:

الگوریتم پنگوین

در سال 2012 الگوریتم پنگوئن با هدف مبارزه با روش های غیرطبیعی برای گرفتن رتبه بالاتر در سرچ گوگل، مانند لینک‌سازی‌های غیرطبیعی یا اسپم و کاهش تاثیرگذاری روش‌های سئو کلاه سیاه ایجاد شد.

علت ان هم این بود که قبل از ایجاد این الگوریتم تعداد لینک های موجود در وب سایت ها، ملاک سنجس ان ها بوده و وب سایتی که لینک بیشتری داشت در رتبه بالاتری قرار می گرفت.

این الگوریتم ابتدا روی لینک های داخلی تمرکز کرده بود، اما در ادامه لینک های خروجی هم توسط این الگوریتم مورد برسی قرار گرفت.

در گذشته بهترین راه برای افزایش سئو صفحات، تکرار زیاد کلمات کلیدی در ان ها بود اما با ایجاد الگوریتم پنگوئن، این تکنیک کنار رفته و این صفحات جایگاه خود را از دست بدهند.

 

 

الگوریتم کبوتر:

الگوریتم کبوتر

الگوریتم کبوتر، معیار گوگل برای رتبه‌بندی از نظر موقیت مکانی و لوکیشن است.

شاید علت نام گذاری این الگوریتم این بوده که در قدیم برای ارسال نامه ها به مناطق مختلف از کبوتر استفاده میشده .

ماهیت کبوتر ها این است که دوست دارند به مناطق اشنا سفر کنند و مناطق دور و نا اشنا برایشان جذابیتی ندارد.

هم چنین می توانند همانند و گاهی بهتر از کبوترها جهت یابی انجام دهد

و نتایج بهتر و مفیدتری را در اختیار کاربران قرار دهند.

 

 

درواقع تاثیر اصلی این الگوریتم در سئو محلی است. حال منظور از سئو محلی چیست ؟

برای ما زیاد پیش امده که در گوگل به دنبال بهترین رستوران نزدیک محل زندگیمان باشیم. کار سئو محلی نیز دقیقا همین است.

به عبارت دیگر سئو محلی این امکان را به ما می دهد که کار خود را دقیقا به همان مشتریانی که در نزدیکی و همسایگی ما هستند معرفی کنیم.

وقتی موضوع سئو محلی پیش می اید، ممکن است بعضی معیار های رنبه بندی در نتایج تغییر کند. مثلا در سرچ “رستوران سنتی” بهترین رستوران ها از نظر محتوا در رتبه اول قرار میگیرند.

اما با سرچ محلی “رستوران سنتی کرج” معیار هایی چون فاصله و دسترسی، جایگزین اعتبار سایت و محتوای ان می شوند.

این الگوریتم باعث شد که کسب و کار های محلی سئو محلی خود را ارتقا داده و بتوانند مشتریان بیشتری را جذب کنند.
یکی از فاکتورهای مهم در سئو محلی ثبت کسب و کار خود در نقشه گوگل است. 

روش دیگر درج اطلاعات کسب وکار خود مثل شماره، تلفن، ادرس ونام در تمامی صفحات است، که بهترین گزینه درج ان در فوتر سایت است که در تمام صفحات تکرار می شود.

الگوریتم مرغ مگس خوار Hummingbird :

 

الگوریتم مرغ مگس خوار

 این الگوریتم در آگوست 2013 ایجاد شده و تلاش می کند تا مفهوم عبارت جستجو شده را تشخیص دهد و نتایجی مرتبط با ان را به کاربر نشان دهد.

 علت نام گذاری این الگوریتم ان است که همانند مرغ مگس خوار، این الگوریتم نیز   از سرعت و دقت بالایی برخوردار است.

 برای مثال برای قهمیدن سن انسان های مشهور لازم به نوشتن کامل جمله ”  سن فلان بازیگر چقدر است؟” نیست.

 اگر تنها از کلمه سن در کنار نام ان فرد استفاده کنیم، گوگل نتیجه مورد نظر را به   راحتی در اختبار ما قرا می دهد.

 

این نشان دهنده این است که گوگل معنی و مفهوم سرچ ما را درک کرده و نتیج مورد انتظار ما را نشان میدهد. این دقیقن همان هدفی است که باعث ایجاد این الگوریتم شده است.

کاربرد دیگر این الگوریتم را با یک مثال توضیح می دهیم :

مثلا اگر شما تنها کلمه” پیچ ” را جستجو کنید به دلیل اینک کلمه پیچ دو معنی متفاوت دارد گوگل هدف شما را از سرچ این کلمه درک نخواهد کرد و تمام نتایج شامل این کلمه را به شما نشان خواهد داد.

اما وقتی ان را در کنار کلمه جاده سرچ میکنید این الگوریتم منظور شما را متوجه شده و نتایج مرتبط با ان را برای شما نشان می دهد. حال اگر کلمه پیچ را در کنار خودرو به کار ببرید، نتایج نشان داده شده متفاوت خواهد بود.

الگوریتم گورخر:الگوریتم گورخر

 

این الگوریتم گوگل مسئول نظارت روی سایت‌های خرید و فروش اینترنتی‌ و انلاین است، به نظر شما علت نام گذاری این الگوریتم چیست؟

خط های سفید و سیاه گورخر نشان از دو روی واقعی و تقلبی برای سایت های فروشگاهی است.

این الگوریتم مسئول تشخیص سایت های فروشگاهی تقلبی است و به کاربران این امکان را میدهد که خریدی مطمینی داشته باشند.

 

حال یه فروشگاه ایده ال از نظر الگوریتم گورخر چه ویژگی هاای باید داشته باشد؟

 • ریسپانسیو بودن سایت فروشگاهی

 • کالاهای دارای بارکد

 • روش های تشویق کننده مشتریان برای خرید مثل استفاده از کپن تخفیف یا جایزه برای مناسب های مهم 

 • مقایسه محصولات خود و سایر سایت های مشابه

 • توضیح ویژگی های محصولات به خصوص قیمت مشخص برای ان ها 

 • راحت و مختصر بودن مراحل خریدمحصول

 • مشخص بودن مراحل خرید 

 • رضایت مشتریان از مراحل خرید

 • ادرس و مشخصات دقیق فروشگاه

 • امکان پیگیری مشکلات کالای خریداری شده از طرف سایت

 • پشتیبانی دقیق و تمام وقت

 • حفظ اطلاعات شخصی کاربران هنگام خرید

 • مهم ترین ان ها ایجاد حس اعتماد به سایت برای کاربر و الگوریتم های گوگل است.

پس با رعایت این نکات از دید این الگوریتم محتوای مفیدی خواهید داشت.

در این مقاله سعی کردیم شما را با برخی از این الگوریتم ها اشنا کنیم  امیدوارم این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

در مقاله “الگوریتم های گوگل ( بخش دوم )” به برسی الگوریتم های بیشتری پرداختیم که پیشنهاد میکنیم سری به ان بزنید تا با روند تمام الگوریتم های گوگل اشنا شوید و به وسیله ان بتوانید رتبه وبسایت خود را در نتایج جستجو بالا بیاورید.

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرامصفحه اینستاگرامشماره تماس

بهینه سازیسئوطراحی وبسایت

الگوریتم پانداالگوریتم پنگوئنالگوریتم کبوترالگوریتم مرغ مگس خوارالگوریتم های گوگلسئو

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *