الگوریتم های گوگل (بخش دوم)

الگوریتم های گوگل

ما در مقاله ” الگوریتم های گوگل” چند مورد از مهم‎‎‎‎ترین الگوریتم‎هایی که گوگل برای رتبه بندی سایت ازانها استفاده میکند را به شما عزیزان معرفی کردیم. در این مقاله که توسط تیم کانیار فراهم شده قصد داریم الگوریتم‎های دیگری را معرفی و برسی کنیم پس تا پایان مقاله باما همراه باشید.

با میزان اطلاعات موجود در وب، پیدا کردن نتیجه مورد نیاز شما بدون مرتب سازی دقیق، تقریبا غیرممکن خواهدبود. سیستم رتبه بندی گوگل که از الگوریتم‎های بسیاری ساخته شده، دقیقاً برای این هدف طراحی شده ‎اند.

 بنابراین در ابتدا باید بدانیم که الگوریتم‎های گوگل چگونه کار میکنند؟

الگوریتم‎های گوگل با جستجوی صفحات وب که شامل کلمات کلیدی مورد استفاده شماست، کار انالیز و جستجوی وب‎سایت شما را انجام میدهند، سپس یک رتبه را به هرصفحه اختصاص داده که براساس ان صفحات شما در نتایج جستجو ظاهر میشوید.

گوگل تقریباً هرچند مدت، تغییراتی را در الگوریتم‎های رتبه بندی خود انجام میدهد. برخی از این تغییرات کوچک بوده و برای بهینه‎تر کردن یک الگوریتم ارائه شده و برخی از این تغییرات به شکل تولید یک الگوریتم جدید ظاهر شده است.

ما در مقاله ” الگوریتم‎های گوگل ” به برسی الگوریتم‎های پاندا، الگوریتم پنگوئن، الگوریتم کبوتر، الگوریتم مرغ مگس خوار، الگوریتم گورخر پرداختیم در این مقاله به توضیح الگوریتم‎های زیر میپردازیم:الگوریتم رنک برین

الگوریتم رنک برین:

الگوریتم RankBrain از هوش مصنوعی برای فهم زبان نوشتاری استفاده میکند که با استفاده ازالگوریتم‌های یادگیری ماشین (Machine Learning) طراحی شده است.

زمانی که RankBrain کلمه یا عبارتی را که با آن آشنایی ندارد میبیند، میتواند حدس بزند که چه کلماتی یا عباراتی ممکن است معنای مشابه با ان را داشته باشند و نتیجه را مطابق با آن فیلتر کرده و بهترین نتیجه را نشان میدهد.

این الگوریتم که یک الگوریتم کمکی برای مرغ مگس خوار محسوب میشود برای این هدف ساخته شد که به جای توجه به خود کلمه، مفهوم آن را شناسایی کرده و صفحاتی به کاربران پیشنهاد کند که بهترین پاسخ برای ان مفهوم هستند.

از جمله مواردی که این الگوریتم به برسی انها میپردازد:

موقعیت شخص، تاریخچه جستجو، علایق گذشته (اطلاعاتی که به ‌وسیله دسترسی به گوشی هوشمند و جستجوهای شما در اینترنت وجود دارد).

این الگوریتم همچنین رفتار کاربران را پس از نمایش نتایج جستجو برسی و انالیز میکند. وقتی کاربر عبارتی را جستجو میکند و نتایج به او نشان داده میشود، براساس رفتار ونحوه برخورد با صفحات، مدت زمان ماندن کاربردرهر صفحه و اینکه از میان نتایج نشان داده شده کدام یک به نتیجه‎ای که کاربر به دنبال ان بوده نزدیک تر است، درصد رضایت از هر صفحه را انالیز میکند.

این کارها برای تمامی سرچ هایی که در گوگل انجام میشود نیز به کار گرفته میشود تا میزان رضایت کاربر افزایش یافته و نتایج نشان داده شده دقیقا همان مفهومی باشد که کاربر به دنبال ان بوده است.

انتخاب موضوعات مناسب و جالب برای تولید محتوا و ایجاد محتوای هدفمند، بهترین راه برای جلب نظر مثبت از جانب این الگوریتم است. پیشنهاد ما این است سری به مقاله” تولید محتوا و سئو” بزنید.

گوگل توسط این الگوریتم برخی برسی ها را پیش از نمایش نتایج انجام میدهد. برای مثال وقتی شما مفهومی را با موبایل جستجو میکنید این الگوریتم به دنبال صفحاتی میگردد که نمایش درستی در سایزهای کوچک دارند بنابراین یکی از نکات مهم در طراحی سایت دقت به ریسپانسیو بودن صفحات است.

از جمله فاکتورهایی است که این الگوریتم به ان توجه میکند میتوان به:

مدت زمان حضور کاربر در یک صفحه، عبارات استفاده شده برای لینک‌سازی داخلی و خارجی، استانداردهای نگارشی، بهینه‌سازی سایت برای افزایش نرخ CTR ( فاکتور میزان انتخاب یک سایت توسط کاربران  CTR نامیده میشود یا به عبارتی، تعداد کلیک بر روی هر نتیجه تقسیم بر تعداد کل نتایج درآن عبارت)، برسی تعامل کاربران با صفحات سایت اشاره کرد.

گوگل به صورت دوره‎ای میزان اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، تعداد لینک‌های خارجی به صفحه، نظرات درج شده از طرف کاربران و امتیازی که به محتوای آن داده‌اند را بررسی می‌کند و هرچه تعامل سایت با کاربران بیشتر باشد از نطر این الگوریتم سایت ما مفیدتر بوده و در پرس وجو های بعدی رتبه بالاتری را به ان اختصاص میدهد.

الگوریتم Page Authority:

این الگوریتم با هدف مبارزه با سایت های اسپم که از کلمات کلیدی پرتکرار و مستهجن مثل: قمار، شرط بندی و از این قبیل استفاده میکردند ایجاد شده و سایت هایی که با این مفاهیم تولید شده اند را شناسایی و جریمه میکند.

هدف گوگل از ارائه این الگوریتم، پاک سازی صفحات وب از محتواهای نامناسب و غیر اخلاقی و به شکل کلی، جلب رضایت کاربران است. پس اگر هدف شما جلب رضایت کاربران باشد هرگز با مجازات این الگوریتم مواجه نخواهید شد.

الگوریتم کافئین:

گوگل کافئین دررواقع یکی از آپدیت های موتور جستجوی گوگل است که با هدف بازسازی موتور جستجوی گوگل انجام شد.

این الگوریتم تغییر بسیار بزرگی در بازار موتورهای جستجو نیست اما به شدت برروی افزایش سرعت ایندکس صفحات و افزایش ارتباط نتایج جستجو تاثیر داشته است که به بهتر شدن عملکرد نتایج جستجو کمک میکند.

الگوریتم تازگی محتوا یا Freshness:

اگر شماهم به دنبال قیمت گوشی در گوگل سرچ کنید و دو سایتی را مشاهده کنید که اولی قیمت گوشی موردنظر شما را برای یه ماه قبل و دیگری قیمت امروز بازار ان را نشان میدهد، قطعا سایت دوم را انتخاب میکنید چراکه کاربران اینترنتی همیشه به آخرین و جدیدترین اطلاعات روی خوش نشان می‌دهند.

الگوریتم تازگی محتوا به همین دلیل ساخته شد و هدف از ان، رتبه بندی سایت ها براساس تاریخ انتشار و به‌روز بودن محتوای منتشر شده است.

این الگوریتم هم همین شیوه را برای نشان دادن نتایج به کاربران درنظر گرفنه است. اینجاست که اهمیت به روزکردن نوشته ها و محتواهای قدیمی‎تر در سایت اهمیت خود را نشان میدهد.

همان طور که گفتیم از نظر تمام الگوریتم های گوگل مدت زمانی که کاربر در سایت ما میماند اهمیت بسیار زیادی دارد و یکی از روش‌های کاربردی برای افزایش زمان حضور کاربران، به روزرسانی مستمر محتوای صفحه است.

برای این هدف میتوانید مواردی چون لینک گرفتن یا همان بک‌لینک ( اگر با مفهوم ان اشنایی ندارید پیشنهادمیکنیم مقاله” بک لینک چیست” را در مقاله کانیار مطالعه کنید چرا که تاثیر بسیار زیادی در سایت شما دارد) از سایت هایی که به صورت مرتب محتوای جدید تولید میکنند را امتحان کنید.

الگوریتم mobilegeddon:حالت های مختلف سایت ریسپانسیو

این الگوریتم به نام Mobile Friendly هم شناخته میشود و با هدف بهبود نتایج جستجو در تلفن همراه به وجود امده است.

از جمله فاکتور‎هایی که برای این الگورتم اهمیت دارد میتوان به :

ریسپانسیو بودن سایت،‌ لینک‎هایی که امکان کلیک کردن اسان را برای کاربران فراهم کنند، اندازه و خوانایی مناسب متن

ها و عدم استفاده از مواردی که برای موبایل و تبلت کارایی ندارند اشاره کرد.

این الگوریتم به شدت برای طراحان سایت مهم است چرا که هم نقش بسیار مهمی درسئو سایت داشته و هم بیش از نیمی از سرچ های روزانه در گوگل به وسیله موبایل انجام میشود.

 این بدان معنیست که ریسپانسیو بودن سایت امری بسیار ضروری برای طراحان سایت به حساب می اید و اگر سایت ها بخواهند بازدید و ترافیک بیشتری داشته باشند باید حتما خود را با این الگوریتم سازگار کنند.

الگوریتم Mobile First Index:

در گذشته وقتی کاربران در اینترنت جستجو می‌کردند، نسخه دسکتاپ وبسایت، معیار اصلی گوگل برای رتبه‌بندی سایت در نتایج جستجو به حساب می‌آمد، ولی با محبوبیت سریع گوشی‌های تلفن همراه، گوگل هم تصمیم گرفت با تغییر الگوریتم رتبه‌بندی خود، نسخه موبایلی وبسایت‌ها را در اولویت قرار دهد.

یعنی وقتی کاربری با گوشی موبایل خود در اینترنت جستجو کرد، تنها سایت‎هایی به او نشان داده شود که برای نسخه موبایل بهینه شده است.

این تغییر همان عملکرد الگوریتم Mobile First Index است. برخلاف قدیم اولویت اول گوگل، نسخه موبایل، و اولویت دوم نسخه دسکتاپ است. در این الگوریتم هم نقش ریسپانسیو بودن سایت بسیار پررنگ و حیاتی است.

یکسان بودن نسخه دسکتاپ و موبایل تا حد زیادی نگرانی شما را برای رتبه بندی در نتایج جستجو راحت میکند چرا که اگر نسخه دسکتاپ شما رتبه خوبی در نتایج جستجو داشته باشد نسخه موبایل هم به همین شکل خواهد بود.الگوریتم موش کور

الگوریتم موش کور (POSSUM):

اگر صاحب کسب و کار محلی هستید و گاهی متوجه شدید که شما در نتایج جستجو حضور ندارید جای نگرانی نیست و این بدان معنی نیست که شما دچار پنالتی گوگل شده اید بلکه این نتیجه عملکرد الگوریتم موش کور است.

 

( اگر میخواهید با مفهوم پنالتی گوگل و عواملی که باعث حذف سایت از نتایج گوگل میشود، بیشتر اشنا شوید مقاله “علت پنالتی گوگل و روش های رفع ان” را مطالعه کنید) 

تمرکز این الگوریتم برسئو محلی است به این معنی که این الگوریتم طبق یک سری معیار تصمیم میگیرد که در چه زمان‌هایی، سایت و محتوای یک برند و کسب و کار محلی را در گوگل نشان دهد و چه زمانی این کار را انجام ندهد!

 

توجه داشته باشید که ثبت کسب و کار خود درگوگل مپ و نظرات کاربران و تعامل باانها بر روی این الگوریتم و تصمیم‌ گیری‌هایش، تاثیر می‌گذارد.

 

الگوریتم گوگل فرد:

الگوریتم گوگل فرد درابتدا توسط گوگل برای مبارزه با ترفند های سئو کلاه سیاه، و مجازات وبسایت های متخلف ایجاد شد. از جمله عواملی که باعث میشود سایت ما از نظر این الگوریتم اسپم شناخنه شود میتوان به:

وجود تبلیغات بیش از حد در سایت، تولید محتوای بی کیفیت وکوتاه، عدم ریسپانسیو بودن سایت، محتوای قدیمی، عدم فعالیت در شبکه‎های اجتماعی، زیاده روی در استفاده از لینک‎های داخلی و خارجی و رابط کاربری نامناسب اشاره کرد. 

این الگوریتم نیز مانند سایر الگوریتم ها به تولید محتوای باکیفیت و به‎روز تاکید دارد و وبسایتهایی که این شرایط را دارند در رتبه ی بالاتری قرار میدهد.

الگوریتم رقص گوگل (google dance):

مفهوم این الگوریتم این است که گوگل برای مدت محدودی که ممکن است چند ثانیه یا چند روز باشد، معیاری را در رتبه بندی وبسایت ها درنظر میگیرد که این باعث تغییرات چشمگیری در رتبه سایت میشود. ممکن است رتبه سایتی افزایش یا کاهش یابد و یا لیست نتایج گوگل حذف شود. که همه این ها نوعی آزمایش از جانب گوگل است.

این روش همچنین برای حذف سایت هایی که از دسترس خارج شده اند و برسی لینک های ورودی و خروجی از آن نیز مفید است. از جمله دلایلی که ممکن است سایت ما با رقص گوگل مواجه شود میتوان به: وبسایت هایی که سئو را به صورت اصولی و صحیح انجام نداده باشند وبسایتهایی که تازه ایجاد شده اند یا کلمات کلیدی جدیدی برای سئو سایت خود در نظر گرفته‎اند اشاره کرد.

در این مقاله که توسط وبسایت کانیار برای شما عزیزان فراهم شده بود سعی کردیم شما را با برخی از الگوریتم هایی که میتوان گفت کمتر شناخته شده هستند اشنا کنیم.

اگر الگوریتم خاصی برای شما جذاب است و میخواهید بیشتر با روندکاری ان اشنا شوید ان را از قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا شرح کامل ان را در قالب مقاله برای شما عزیزان قرار دهیم.

از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

ایمیل

بهینه سازیسئو

الگوریتم های گوگلبهینه سازیپنالی گوگلسئوطراحی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *