انواع سایت ها و کاربرد آن ها

site

امروزه با پیشرفت فناوری و توسعه تکنولوژی شما برای گسترش و توسعه ی کارتون به طوری که در بین مردم شناخته شده باشید نیاز به طراحی وبسایت دارید که فقط به حوزه کسب وکارتون نیست بلکه برای دریافت اطلاعات روز پیرامونتون وسرگرمی های روزانه وتعامل با افراد دیگرو… وبسایت ها می تواند مفید باشند.
طراحی سایت یکی از مواردی است که اگر به صورت تخصصی اجرا نشود نمی توان انتظار داشت سایت ما در مراحل بعدی نیز با موفقیت به فعالیت خود ادامه دهد.
رقابت بین سایت های مختلف روز به روز بیشتر می شود و خدمات و امکاناتی که ارائه می دهند هر روز متنوع تر و کامل تر می گردد. در این میان تنها وبسایت هایی قادر خواهند بود در مسیر خود موفق باشند که به عنوان یک سایت حرفه ای طراحی و مدیریت گردند.

برای طراحی آن روش های متفاوتی وجود دارد.


در این مقاله قصد داریم شما را با انواع سایت ها و کاربرد آن ها اشنا کنیم:

سایت های اینترنتی را می توان از جهت کار کرد و فنی به گروه های متفاوت تقسیم بندی کرد.

وبسایت ها از لحاظ فنی به دو دسته تقسیم میشوند: سایت های ایستا (استاتیک)، سایت های پویا (دینامیک).

سایت های استاتیک: سایت هایی هستند که مانند یک کانالوگ عمل می کنند و وظیفه معرفی سایت را دارند که یک بار توسط طراح سایت طراحی می شود فاقد بانک اطلاعاتی می باشد، هزینه طراحی این نوع سایت ها پایین ولی نگه داری و بروزرسانی آن ها بالاست .برای این نوع سایت ها نیاز به برنامه نویس حرفه ای نیست فقط با داشتن اچ تی ام ال و سی اس اس و جاوا اسکریپ می توان فرایند طراحی را انجام داد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله Developer Front End را مطالعه نمایید

سایت های دینامیک: سایت های هستند که تمام امکانات سایت های استاتیک را شامل می شوند، طراحی آن ها با زبان برنامه نویسی است و امکانات متعددی دارند مانند ارسال خودکار ایمیل ،سفارش یا خرید انلاین و….، این سایت ها انعطاف پذیر هستند و بروزرسانی این نوع سایت ها توسط برنامه نویسان صورت میگیرد.در این نوع سایت ها پنلی وجود دارد که به اسانی میتوانید سایت خود را مدیریت کنید.در ادامه میتوانید مطالب انواع زبان های برنامه نویسی پویا را مطالعه نمایید.

سایت های پرتال: از چند وب سایت در کنار هم، به وب سایت های بزرگ و داینامیک گفته می شود و معمولا پورتال ها سایت های کامل و جامعی هستند که چندین هدف را در یک سایت، تشکیل شده است دنبال می کنند؛ یعنی چندین سایت پویا برای رسیدن به اهدافی خاص در کنار یکدیگر قرار گرفته اند؛ مثلا پورتال های خبری که از چندین سایت پویا تشکیل شده اند و هر کدام امکانات خاصی را ارائه می دهند. تمام ویژگی های یک سایت پویا می تواند در یک پورتال خبری نیز وجود دارد.

سایت های متحرک استاتیک ونیمه دینامیک: به این نوع سایت ها، سایت های فلش یا متحرک گفته می شود ، دو نوع استاتیک ونیمه استاتیک هستند و توسط نرم افزارهای خاصی ایجاد می شوند. به طور کلي سايت هاي فلش ثابت غیرقابل تغییر مي باشند و مانند سايت هاي ثابت يکبار توسط طراح ايجاد مي شوند و براي تغییر آن نیاز است تا افراد به دانش طراحي فلش به صورت حرفه ای یا نیمه حرفه ای برخوردار باشند.اما سايت هاي فلش نیمه داينامیک مانند سايت هاي پويا عمل مي کند و قابل تغییر هستند اما تغییر در آنها به سادگي سايت هاي پويا نیست و وسعت ايجاد تغییرات نیز در این نوع سایت ها بسیار محدودتر است. بعضی افراد معتقد که سایت های فلش به لحاظ طراحی زیباترند.ولی یکسری معایب را نیز دارند مانند موتورهای جستجو قادر به تشخیص محتوای این نوع وب سایت ها نیستند و با روی کار آمدن سئو  (برای دانستن بیشتر درباره سئو ابتدا مقاله سئو را مطالعه نمایید) و اهمیت بالا آمدن سایت ها در نتایج موتورهای جستجو، این مشکل بسیار حائز اهمیت است.سرعت بارگذاری سایت های فلش بسیار پایین است،اصطلاحا می گوییم سایت های فلش سنگین هستند.

 

صفحات وب به سه نوع دسته بندی می شوند:

1 – وبلاگ ها: برای انتشار مطالب به وجود آمدند و امکانات خوب و رایگان در اختیار کاربران خود قرار می دهند و کاربران می توانند مطالبی که دوست دارند در وب به راحتی انتشار دهند، اکثرا وبلاگ ها با وبسایت ها اشتباه گرفته می شوند .

2- وبسایت: وبسایت ها در بخش های گوناگون و با اهداف مختلفی طراحی می شوند و اطلاعات را به صورت های مختلف مانند متن، تصویر، ویدئو و صوت در اختیار کاربران خود قرار می دهند و از یک دامنه و یک فضای میزبانی (هاست) بر روی سرور تشکیل شده اند. درمقاله های آینده درمورد هاست و دامنه بیشتر صحبت می کنیم.

3- FTP: یک پروتکل برای انتقال فایل در فضای اینترنت می باشد، که مخفف کلمه (File Transfer Protocol) می باشد.انواع وبسایت

وبسایت ها از لحاظ کارکرد به چندین بخش تقسیم میشوند که با توجه به نیاز کاربران طراحی می شوند:

وبسایت های شخصی: این وبسایت ها برای افرادی که تمایل به معرفی خود دارند برای اهدافی مانند اطلاع رسانی ، آموزش و… راه اندازی می شود.

وبسایت های شرکتی: امروزه شرکت های مختلف برای تعامل با عموم جامعه نیاز به وبسایت دارند این وبسایت ها عموما برای اهدافی چون مدیریت برند، سهولت کار کاربران و….راه اندازی می شوند. داشتن این نوع وبسایت یکی از روش های موفقیت در بازار کار و تجارت است و این امر بازارکار شما را رونق می بخشد. شما می توانید خدمات و محصولات خود را به مشتریانتان معرفی کنید. آگاهی کاربران، افزایش شناخت و از همه مهم تر مطرح شدن تجارت و برند شما از مزایای داشتن یک سایت تجاری واطلاع رسانی می باشد.

وبسایت های فروشگاه اینترنتی:این وبسایت ها برای فروش انواع کالا و خدمات به صورت انلاین راه اندازی می شود.که خود این وبسایت ها نیز به چند دسته تقسیم می شوند؛
نوع اول تولید کنندگانی که محصولات خود را در فروشگاه انلاین مخصوص به خود به فروش می رسانند.
نوع دوم به فروش محصولات کارخانه ها یا تولیدی ها می پردازند.
نوع سوم فروشگاه هایی که مانند بازارچه می باشد که هر فروشنده ای اقدام به فروش محصول می کند.
با راه اندازی وبسایت فروشگاه انلاین می توانید با این وبسایت ها در کمترین زمان فراتر از تصورتان پیشرفت نمایند.بلکه مشتریان به هنگام تحقیق در مورد کالای مورد نیاز خود می توانند آن را انتخاب و یا خرید کنند.

وبسایت های خبری وسرگرمی:این وبسایت ها برای اطلاع رسانی به جامعه چه خصوصی و چه عمومی مانند موضوعات سیاسی و ورزشی و…. راه اندازی می شوند.

وبسایت های اموزشی: این وبسایت فقط در حوزه اموزشی به صورت انلاین فعالیت می کنند.این وب سایت ها می تواند توسط اموزشگاه ها یا گروه های اموزشی که قصد به اشتراک گذاری تخصص خود درهر حوزه ای دارند راه اندازی می شوند.

وبسایت های شبکه اجتماعی: این وبسایت ها امروزه پربیننده وپر طرفدار ترین سایت ها محسوب می شوند، و با اهداف ایجاد ارتباط میان افراد و اشتراک گذاری مطالب با هم راه اندازی می شوند.

وبسایت های بازی و تفریحی :این وبسایت ها با اهداف گذراندن اوقاتی مفرح برای کاربران راه اندازی می شوند.این وبسایت ها به دو دسته تقسیم می شوند:
نوع اول وب سایت های بازی انلاین و مسابقات انلاین می باشند ،نوع دوم وبسایت های تفریحی و سرگرمی می باشند.

وبلاگ:این وبسایت ها ،وبسایت های بزرگی هستند،معمولا دراین وبسایت ها افراد خاطرات و روزمرگی ها و… را می نویسند.

وبسایت های دایکتوری:این وبسایت ها یکسری اطلاعات از مشاغل، کسب وکارها، ادرس ها، تلفن ها و…..دست بندی می کنند ودر اختیار کاربران قرار می دهند.

وبسایت های اشتراک گذاری ویدیو: این وبسایت ها برای اشتراک گذاری ویدیو در حوزه تخصصی و عمومی راه اندازی می شوند نمونه خارجی این وب سایت یوتیوپ و نمونه داخلی اپارات می باشند.

وب سایت های اشتراک گذاری عکس:این وبسایت ها زمینه ای برای کاربران ایجاد میکنه تا عکس های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.بعضی وبسایت ها عمومی هستند مانند پینترس و بعضی ها خصوصی هستند مانند دریل که مختص گرافیکست ها می باشد.

وبسایت های انجمنی:این وبسایت ها برای به اشتراک گذاشتن افکار مورد علاقه خود طراحی و راه اندازی می شوند که کاربرانی را که به این موضوع علاقه دارند را جذب می کنید.اگر شما به گروه های هنری و انجمنی علاقه مند هستید همانند گروه های دینی، فرهنگی، ورزشی، سیاسی و … داشتن یک وبسایت یکی از بهترین راه های انتشار و حفظ این علاقه مندی می باشد و از این روش می توانید با دیگر کاربرانی که به این موضوع علاقه مند هستند ارتباط برقرارکنید.

طراحی وبسایت یکی از موضوعاتی است که اگر به صورت تخصصی اجرا نشود نمی توان انتظار داشت وبسایت ما در مراحل بعدی نیز با موفقیت به فعالیت خود ادامه دهد.
رقابت بین سایت های مختلف روز به روز بیشتر می شود و خدمات و امکاناتی که ارائه می دهند هر روز متنوع تر و کامل تر می گردد. در این میان تنها وبسایت هایی قادر خواهند بود در مسیر خود موفق باشند که به عنوان یک سایت حرفه ای طراحی و مدیریت گردند.
اگر شما مهندس، وکیل، رئیس هتل، مدیر عامل شرکت، سازمان و فروشگاه، هنرمند، ورزشکار،خبر نگار هستید اصلا نگران نباشید.

تیم کانیار با استفاده از مهندسان مجرب خود زمینه طراحی سایت، …و نیاز های شما را به بهترین حالت ممکن برطرف می نمایند، برای دریافت مشاوره و در خواست با ما در ارتباط باشید.

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با انواع وبسایت ها و کاربرد ان ها اشنا کنیم تا متوجه شوید برای کسب و کارتان چه نوع وب سایتی مناسب است، در ادامه با مطالب جدید تر و تخصصی تری باز خواهیم گشت.

 

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرام صفحه اینستاگرام شماره تماس

طراحی سایت

سئوسایتطراحی سایتطراحی وبسایتوبوبسایت

مرجان آقاجانیAuthor posts

مرجان آقاجانی هستم فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *