موتورهای جستجو چگونه سایت شمارا ایندکس میکنند؟

ایندکس سایت توسط موتورهای جستجو

در این مقاله که توسط وبسایت کانیار فراهم شده قصد داریم به این موضوع بپردازیم که موتورهای جستجو چگونه محتوای سایت شما را ایندکس و crawl یا به عبارتی خزش میکند. همچنین روشهایی را بیان میکنیم که به ایندکس سریع تر محتوای جدید شما کمک میکند. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بهینه سازی وبسایت‎ها بدون درک نحوه عملکرد موتورهای جستجو شبیه به انتشار رمان عالی بدون یادگیری مهارت و نحوه نوشتن است. بنابراین ما باید درک کنیم که موتورهای جستجو چطورکار میکنند تا به طور کامل نحوه بهینه سازی آنها را بفهمیم. دلیل عملکرد موتورهای جستجو این است که بتوانند بهترین نتایج را به کاربران نشان دهند چرا که کاربر مجبور نیست صفحه گوگل را برای پیداکردن پاسخ خود ترک کند و گوگل بهترین و نزدیک ترین پاسخ را برای سوال او نشان میدهد.

امروزه موتورهای جستجو چگونه کار میکنند ؟

موتورهای جستجو برای کشف، درک و سازماندهی محتوای اینترنت به منظور ارائه نتایج مناسب به سؤالاتی که جستجوگرها از آنها درخواست میکنند، به وجود امده‎اند. برای نشان دادن نتایج جستجو، ابتدا باید محتوای شما برای موتورهای جستجو قابل مشاهده باشد،که مهمترین معمای ان SEO سایت است.

یافتن اطلاعات با خزش در صفحات وب، مانند کتابخانه‎ای است که همواره درحال رشد است و دارای میلیاردها کتاب است. گوگل برای کشف صفحات وب از نرم افزاری استفاده میکند که به عنوان خزنده وب شناخته می‎شود. قبل از جستجو، خزندگان وب اطلاعات را از صدها میلیارد صفحه وب جمع اوری کرده و آن را فهرست بندی میکنند.

روند خزش ( Crawling) با لیستی از آدرسهای وب از Crawling قبل و نقشه سایت ارائه شده توسط صاحبان وب سایت، آغاز میشود. انها با این بازدید، از پیوندهای موجود در سایتها برای کشف صفحات دیگر استفاده می‎کنند و توجه ویژه‎ای به سایت‎های جدید و تغییرات جدید ایجاد شده دارند. سپس اطلاعات مربوط به آن صفحات وب را به سرورهای گوگل باز میگردانند. این سیستم همانند یک مرورگر، محتوای صفحه را ارائه داده و به کلمات کلیدی، تازه بودن وب سایت و از این قبیل موارد توجه کرده و همه آنها را فهرست بندی میکند.

با درک این که گوگل بهترین نتایج را برای جستجوی نشان میدهد باید برسی کنیم که گوگل چگونه این کار را انجام میدهد، برای این کار باید موارد زیر را برسی کنیم:

  • ایندکس( indexing) و خزش( Crawling) سایت

  • الگوریتم های گوگل

  • Machine learning

  • User intent ( منظور و هدف کاربر)

ایندکس کردن ( indexing):

ایندکس کردن سایت شروع همه چیز است ایدکس شدن در معنی عمومی به اضافه شدن صفحه وب به نتایج جستجو گفته میشود. موتورهای جستجو اطلاعاتی را که در  فهرست خود دارند در پایگاه داده عظیمی ذخیره میکنند.

وقتی صفحه جدیدی را در سایت خود ایجاد میکنید، چندین روش برای ایندکس ان وجود دارد. ساده ترین روش برای گرفتن ایندکس صفحه این است که هیچ کاری انجام ندهید. چرا که گوگل پیوندهای سایت شما را دنبال کرده و درصورتی که سایت شما در حال حاضر در این فهرست باشد و محتوای جدید از داخل سایت شما به آن مرتبط باشد، محتوای جدید را کشف کرده و آن را به فهرست خود اضافه می‎کند.

اما اگر بخواهیم ربات‎های گوگل سریعتر صفحات وبسایت مارا ایندکس کنند، چه کاری باید انجام دهیم؟

این کار زمانی اهمیت بیشتری دارد که ما محتوای جدیدی را اضافه کرده یا تغییر مهمی در صفحات ایجاد کرده باشیم و میخواهیم گوگل حتما درباره آن آگاهی داشته باشد. اگرURLهای زیادی ذاشته باشید یا گوگل پیوندهای با کیفیتی را پیدا نکرده باشد ممکن است سایت شمارا مهم نداد، برای همین ان را ایندکس نکند. چند مورد از روش‎های دیگری که میتوانیم به این منظور استفاده کنیم عبارت اند از :

نقشه سایت XML :

نقشه سایت از طریق سرچ کنسول ( برای اشنایی بیشتر با سرچ کنسول پیشنهاد میکنیم مقاله “گوگل سرچ کنسول و ابزار های ان” را در وبسایت کانیار مطالعه کنید) به گوگل ارسال میشود. نقشه سایت XML لیستی از تمام صفحات موجود و همچنین جزئیاتی مانند زمان اخرین اصلاح در سایت، را به موتورهای جستجو میدهد.
نقشه سایت دقیقاً همان چیزی است که خزندگان میتوانند ازآن برای کشف و فهرست‎بندی مطالب شما استفاده کنند. یکی از آسانترین راهها برای اطمینان از پیدا کردن صفحات گوگل، ایجاد پرونده ای است که مطابق با استانداردهای گوگل باشد و از طریق سرچ کنسول به گوگل ارسال شود. در حالی که ارسال نقشه سایت جایگزین نیاز به پیمایش سایت توسط موتورهای جستجو نیست، اما مطمئناً میتواند به خزندگان کمک کند تا مسیری را برای همه صفحات مهم شما دنبال کنند.

درخواست ایندکس ( Request Indexing):

در گوگل سرچ کنسول شما میتوانید یک درخواست ایندکس برای کل یا بخشی از صفحات وبسایتتان ارسال کنید، با این کار به موتورهای جستجو اعلام میکنید که محتوایی در سایت شما به روزرسانی شده و نیاز به ایندکس دوباره و سریع تر دارد. با کلیک روی قسمت جستجوی در منوی بالای سرچ کنسول، میتوانید ادرس مورد نظرتان را برای ایندکس وارد کنید. اگر سایت شما از قبل ایندکس شده باشد اطلاعاتی درمورد سایت به شما نشان داده میشود و از قسمت Request Indexing میتوانید این درخواست را ارسال کنید. اما اگر سایت شما از قبل ایندکس نشده باشد باید دلایل ان را برسی کرده و رفع کنید در این رایطه مقاله‎ی “دلایل عدم نمایش سایت در نتایج گوگل ” میتواند به شما کمک کند. پس از ان میتوانید url سایت را در گوگل جستجو کرده تا ببینید به نتایج جستجو اضافه شده است یا خیر.

درخواست ایندکس ( Request Indexing)

افزایش سرعت سایت :

اگر سرعت وبسایت شما برای پاسخگویی به درخواست‎ها پایین است، یا منابع حجیم زیادی را به خود اختصاص داده‎اید، ممکن است گوگل ایندکس صفحات شما را کمتر انجام دهد بنابراین سعی کنید سرعت لود سایت را برای بهبود ایندکس سایت افزایش دهید.

عدم وجود خطا و رفع انها:

اگر خطای زیادی در سایت خود داشته باشید، گوگل نیز به آهستگی شروع به خزیدن سایتتان میکند. برای سرعت بخشیدن به روند خزیدن، خطاها را برطرف کنید. اگر با انواع خطاها و روش‎های رفع ان اشنایی ندارید، سری به مقاله ی”خطاهای رایج در وردپرس” بزنید.

خزنده موتور جستجو (Crawling) چیست؟

خزیدن فرایندی است که در آن موتورهای جستجو تیمی از روبات‎ها (معروف به خزنده یا عنکبوت) را برای یافتن محتوای جدید و به روز ارسال میکنند. محتوا می‎تواند متفاوت باشد مثل یک صفحه وب، تصویر، فیلم، PDF و غیره. ربات های گوگل صفحات را جستجو کرده و سپس پیوندها را در این صفحات دنبال میکنند تا URLهای جدید را پیدا کنند و آن را به فهرست خود که با عنوان Caffeine (پایگاه داده گسترده ای از URL های کشف شده) شناخته میشود اضافه کنند.

رتبه بندی موتورهای جستجو:

هنگامی که شخصی جستجویی را انجام میدهد، موتورهای جستجو با در نظرگرفتن شاخص های خود مطالب را دسته بندی کرده و به این ترتیب نتایج جستجو براساس اهمیت، برای کاربر نمایش داده میشود. به طورکلی، میتوان گفت هرچه وبسایت رتبه بالاتری داشته باشد، از نظر موتورهای جستجو بااهمیت تر بوده و بیشتر توسط کاربران جستجو شده است.

میتوان خزنده‎های موتور جستجو را از بخش یا تمام سایت، مسدود کرد یا به موتورهای جستجو دستور داد که از ذخیره صفحات خاصی در فهرست جلوگیری کنند. اما، اگر میخواهید محتوای شما توسط جستجوگرها پیدا شود، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که برای خزندگان قابل دسترس هستید، در غیر این صورت نامرئی خواهید بود.

برای هدایت بهتر ربات های گوگل به صفحات و بخشهای خاص سایت، از robots.txt استفاده کنید. این فایل نشان میدهد کدام قسمت از سایت شما باید خزش شود. crawl budget میانگین تعداد URL هایی است که Googlebot قبل از ترک کردن سایت شما برسی میکند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که صفحات مهم شما نادیده گرفته نشود و بد نیست که دسترسی خزندگان به محتوای بی اهمیت در سایت را مسدود کنید.

آیا خزندگان میتوانند محتوای مهم سایت شما را پیدا کنند؟

گاهی اوقات یک موتور جستجو میتواند با خزیدن قسمت‎هایی از سایت شما را پیدا کند، اما صفحات یا بخش هایی از سایت ممکن است به دلایلی پنهان شوند. مطمئن شوید موتورهای جستجو قادر به کشف تمام مطالب موردنظر شما هستند نه فقط صفحه اصلی.

آیا محتوای پشت فرم های ورود، دیده میشوند؟

اگر قبل از دسترسی به مطالب خاص، کاربران باید وارد شوند، فرم‎هایی را پر کنند یا به نظرسنجی‎ها پاسخ دهند، موتورهای جستجو آن صفحات محافظت شده را نمی‎بینند و یک خزنده قطعاً قصد ورود به سیستم را ندارد.

آیا روبات‎ها میتوانند از فرم‎های جستجو استفاده کنند؟

روبات‎ها نمیتوانند از فرم‎های جستجو استفاده کنند، برخی افراد معتقدند در صورت قرار دادن باکس جستجو در سایت خود، موتورهای جستجو قادر خواهند بود هر آنچه را که بازدید کنندگان جستجو میکنند، پیدا کنند.

آیا موتورهای جستجو میتوانند منو ناوبری سایت شما را دنبال کنند؟

درست همانطور که یک خزنده باید سایت شما را از طریق لینک‎های سایتهای دیگر کشف کند، برای پیگیری صفحات سایت هم، به پیوندهایی در سایت خود نیاز دارید. اگر صفحه‎ای دارید و میخواهید موتورهای جستجو ان را پیدا کنند اما به هیچ صفحه دیگری پیوند ندارد، به احتمال زیاد ان صفحه نامرئی خواهد بود.

آیا سایت شما معماری اطلاعاتی واضحی دارد؟

معماری اطلاعات، عملی برای سازماندهی و برچسب زدن مطالب در وبسایت برای بهبود کارآیی و یافتن کاربران است. بهترین معماری اطلاعات بصری این است که کاربران برای یافتن چیزی در وبسایت شما به سختی نیفتند و راحت بتوانند محتوای مورد نظر خود را پیدا کنند.

موتورهای جستجو چگونه صفحات شما را تفسیر و ذخیره می‎کنند؟

هنگامی که اطمینان حاصل کردید که سایت شما خزیده شده است، مرجله بعدی اطمینان از ایندکس شدن این فهرست است. فقط به این دلیل که سایت شما توسط موتور جستجو کشف و خزیده شده، لزوماً به معنای ذخیره آن در فهرست نیست. در بخش قبلی در مورد چگونگی کشف صفحات توسط موتورهای جستجو صحبت کردیم، فهرست جایی است که صفحات کشف شده شما ذخیره میشوند و در فرآیند انجام این کار، موتورهای جستجو، محتوای صفحات را تحلیل میکنند.

الگوریتم‎های گوگل:

موتورهای جستجوگر از الگوریتم‎هایی، برای رتبه بندی سایت ها در نتایج جستجو استفاده میکنند(میتوانید توضیحات کامل الگوریتم‎های گوگل و نحوه کار انها را در مقاله “الگوریتم های گوگل” مطالعه کنید) این الگوریتم ها به منظور بهبود کیفیت نتایج جستجو، طی سالهای متمادی تغییرات بسیاری را پشت سر گذاشته اند. گوگل، هر روز تنظیمات و تغییراتی را دراین الگوریتم‎ها ایجاد کرده است.

چرا الگوریتم‎ها اینقدر تغییر میکند؟ در حالی که گوگل همیشه الگوریتم‎های خود را پنهان کرده، اما انچه مشخص است این است که هدف گوگل ارتقاء کیفیت کلی جستجو است.

موتورهای جستجو چه میخواهند؟

موتورهای جستجو همیشه یک چیز را می خواستند: بهترین و مفیدنرین پاسخ به سؤالات کاربران. اگر این هدف صحیح باشد، پس چرا به نظر میرسد که روش های SEO اکنون نسبت به سالهای گذشته متفاوت است؟

هنگامی که موتورهای جستجو تازه شروع به یادگیری زبان ما کردند، بازی دادن انها با استفاده از ترفندها و تاکتیک‎هایی که در واقع خلاف دستورالعمل‎های کیفیت هستند، بسیار ساده تر بود. به عنوان مثال، تکرار کلمات کلیدی. اگر میخواهید برای یک کلمه کلیدی خاص رتبه بالایی بگیرید، کافی بود بارها و بارها ان کلمه را به صفحه خود اضافه کنید و به همین راحتی رتبه بهتری به دست اورید. این تاکتیک باغث تجربیات وحشتناکی برای کاربران شده بود چرا که به جای  رسیدن به محتوای موردنطرشان، توسط متن آزار دهنده و بی ربط بمباران میشدند. شاید در گذشته اینگونه بوده، اما این چیزی نیست که امروزه بتوان با ان موتورهای جستجو را فریب داد.

در این مقاله که توسط وبسایت کانیار فراهم شده سغی کردیم شما را با روند کار موتورهای جستجو و مفاهیم ایندکس و خزنده  اشنا کنیم امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

منبع: yoast.com , moz.com

بهینه سازیسئووردپرس

الگوریتم های گوگلایندکس سایتبهینه سازیسئوموتورهای جستجو

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *