بازاریابی محتوا و سئو

بازاریابی محتوا و سئو

در این نوشته قصد داریم تا شما را با بازاریابی محتوا یا همان نگارش صحیح یک محتوای مناسبت آشنا کنیم و همچنین به ارتباط این موضوع با سئوی سایت بپردازیم. با کانیار همراه باشید.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا را می توان یکی از تکنیک های مدرن بازاریابی در فضای اینترنت دانست. البته عمر این روش بازاریابی بسیار بیشتر از اینترنت است زیرا که از دوره انسان های غارنشین آغاز شده و همواره با پیشرفت جوامع بشری رشد کرده است!

یکی از نمونه های بسیار موفق بازاریابی محتوا را می توان منشور کوروش کبیر دانست. کتیبه ای که همچنان بعد از صدها سال توانسته است ارزش و اعتبار ایران را در مجامع بین المللی بالا ببرد.

تکنیک های بازاریابی محتوا بسته به فضایی که محتوا در آن ها انتشار می یابد متفاوت هستند ولی همگی در یک نقطه اشتراک دارند. اینکه قدم اول تولید محتوای با کیفیت است. در کنار این محتوای باکیفیت معمولا یکی از ارزش های مجموعه شما نیز به مخاطب معرفی می شود؛ این ارزش میتواند یک محصول، یک خدمت و یا هرچیزی که کاربر را به مشتری تبدیل می کند باشد.

به بیان دیگر می توان گفت بازاریابی محتوا با هدف ایجاد ارتباط با کاربر آغاز شده و در ادامه به دنبال تبدیل آن ها به مشتری است.  پیش از آن که وارد بررسی روش ها شویم باید ارتباط سئو و بازاریابی محتوا را بهتر درک کنیم.

بازاریابی محتوا

ارتباط سئو و بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا و سئو؛ دو عبارت متفاوت یا یک ترکیب جادویی؟!

بسیاری معتقدند که سئو و تولید محتوا دو امر مجزا هستند در حالی که این دو زوجی ایده آل برای موفقیت در فضای رقابتی اینترنت محسوب می شوند.

سئو بدون محتوا و محتوا بدون سئو بی معنی است. تولید محتوا نقش مهمی در موفقیت شما در زمینه سئو خواهد داشت ولی تدوین استراتژی صحیح برای بازاریابی محتوا می تواند علاوه بر جذب کاربر بر فروش شما نیز اثر گذار باشد.

با یک جستجوی ساده مقالات بسیاری پیدا می کنید که معتقدند محتوای اختصاصی و غنی نیازی به سئو ندارد! بهتر است به جای فکر کردن در مورد تفاوت های سئو و بازاریابی محتوا، بدانیم چگونه مکمل یکدیگر خواهند بود.

تصور کنید محتوای ارزشمندی که استانداردهای سئو را رعایت نکرده باشد یا هیچ سایتی به آن لینک نداده باشد. سایتی را تصویر کنید که جایگاهی مناسب در نتایج گوگل داشته باشد ولی محتوای آن برای کاربران جذاب نباشد. آیا ممکن است؟

باور کهنه ای هست که می گوید سئو مجموعه ای از تکنیک ها برای کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل است و محتوا تنها برای جلب رضایت کاربر تولید می شود. در حالیکه این دو کاملا همزمان مورد نیاز هستند.

شما باید محتوایی مفید تولید کنید و آن را همزمان برای کاربر و موتور جستجو بهینه کنید. این کار تولید محتوا را به بازاریابی محتوا ارتقا می دهد.

تکنبک های بازاریابی محتوا

بهترین تکنیک های بازاریابی محتوا چیست؟

اولین و مهمترین سوال این است؛ بازاریابی محتوا را چگونه انجام دهیم؟ و پاسخ به آن بسیار ساده است؛ با تولید محتوای اختصاصی.

تولید محتوای غنی، سوال برانگیز و جذاب می تواند خشتی محکم برای ساخت دیوار سئو باشد.

در ادامه رایج ترین و موفق ترین روش های بازاریابی محتوا را با هم بررسی می کنیم.

وبلاگ نویسی در بازاریابی محتوا و سئو

اگر به دنبال بالا بردن فروش اینترنتی سایت خود هستید٬ این مقاله حتما مطالعه کنید

۱- بازاریابی محتوا به وسیله وبلاگ نویسی

محبوب ترین روش بازاریابی محتوا در چند سال اخیر وبلاگ نویسی بوده است. فروشگاه های اینترنتی، شرکت های صنعتی و ارائه دهندگان خدمات از این فرصت به خوبی بهره برده اند.

همچنین وبلاگ نویسی برای برخی به راهی مستقیم برای کسب درآمد تبدیل شده است. یک وبلاگ قدرتمند می تواند شما را به لیدر بازار تبدیل کند!

 نکتات  کلیدی در بازاریابی محتوا بوسیله وبلاگ نویسی:

 • تعداد کلمات و مقالات هدف نیست. مهم تمرکز بر موضوعی مشخص و چگالی بالا در یک موضوع است.
 • متفاوت باشید، بهتر است بگوییم خودتان باشید!
 • استراتژی مشخصی در انتخاب موضوع و تولید محتوا داشته باشید.

از نمونه های موفق در زمینه وبلاگ نویسی می توان به سایت TechCrunch که به صورت تخصصی  فعالیت می کند اشاره کرد. همچنین وب سایتی مانند CoinTeleGraph که موفق شده با هدف گذاری روی فضایی پرمخاطب و البته کم رقابت به درآمدزایی مناسبی دست یابد.

محصولات

۲- معرفی و بررسی تخصصی محصولات

به طور معمول صفحات مربوط به محصولات به عنوان لندینگ تبلیغات بنری و کلیکی استفاده می شوند در حالی که همزمان می توانند هدف مناسبی برای استراتژی سئو شما باشند.

هرچقدر محتوای تولید شده معرفی بهتری از مزایا و معایب آن محصول به کاربر ارائه دهد شانس شما را برای جلب اعتماد مشتریان افزایش خواهد داد.

در یک فروشگاه اینترنتی جلب اعتماد به معنی افزایش فروش است و بازاریابی محتوا ارزان ترین راه برای رسیدن به این هدف خواهد بود.

نکات کلیدی در بازاریابی محتوا برای محصولات:

 • سادگی از هر چیز مهمتر است. خیلی واضح و روشن محصول را معرفی کنید و روش های خرید و دریافت را برای کاربر شرح دهید.
 • از تصاویر اختصاصی و با کیفیت استفاده کنید و توضیحات کاربردی و تخصصی به کاربر ارائه دهید.
 • در صفحه یک محصول سرعت سایت اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

عموما فروشگاه های اینترنتی از این تکنیک استفاده می کنند و شاید اولین و موفق ترین نمونه آن سایت دیجی کالا باشد. حجم محتوای تولیدی برای هر محصول در این سایت بسیار بالا بوده و مورد توجه کاربران قرار می گیرد.

برند و خدمات

اگر به دنبال بالا بردن فروش اینترنتی وب سایت خود هستید٬‌این مقاله را از دست ندهید!

۳- معرفی، نقد و گزارش از خدمات و برندها

دوست دارید تاثیر گذار باشید؟ نقد و گزارش نویسی تکنیک جدیدی نیست. ولی بسیار کار آمد است.

شما می توانید در مورد هر چیزی گزارش بنویسید. فیلم، رستوران، خودرو، همایش، موزیک و حتی استارت آپ ها. به سرعت مخاطب جذب می کنید و درآمد خوبی از مقالات سفارشی یا رپورتاژ آگهی خواهید داشت.

این تکنیک حتی در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام نیز بسیار رایج است.

افرادی که تلاش می کنند بر روی یک حوزه خاص مانند موسیقی یا فیلم تمرکز کرده و با ارائه گزارش و نقد کاربردی، مخاطبین زیادی به خود جلب می کنند.

عموما درآمد زایی این تکنیک بازاریابی محتوا از تبلیغات خواهد بود.

نکات کلیدی در بازاریابی محتوا از طریق نقد و معرفی:

 • در مورد یک موضوع مشخص و تخصصی بنویسید. جامع بودن در این کار دشمن شماست.
 • برای خوب و بد استانداردهای مشخصی بسازید و همه چیز را با آن مقایسه کنید.
 • حتما یک لینک به محصول یا وب سایت مورد بررسی داشته باشید.
 • مشارکت کاربران در سایت با شبکه اجتماعی ارزش و اعتبار شما را مشخص می کند. حتما فضایی برای ارائه نظر کاربران در نظر بگیرید.

از این نوع وب سایت ها در ایران بسیار وجود دارد و می توان به موارد موفقی مانند دیجیاتو، پدال، فیدیلیو و… اشاره نمود که مستقیما با معرفی محصولات و خدمات دیگران و بررسی تخصصی آن ها برای خود بازاریابی محتوایی می کنند.

همچنین این تکنیک در فروشگاه های اینترنتی نیز رایج شده است و علاوه بر بررسی تخصصی محصول فضایی برای ارسال نظر کاربران نیز در نظر می گیرند.

چطور و چگونه

۴- بازاریابی محتوا با تکینک “چطور” یا “چگونه”

این ها سوالاتی رایج در ذهن مخاطبین هستند که می توانند هر عبارتی را به دنبال داشته باشند. ممکن است در مورد سلامتی، نظافت، غذا و یا حتی قبولی در کنکور بنویسید.

کافیست هر سوالی که در ذهن کاربر نقش می بندد؛ پاسخی در سایت شما داشته باشد.

سایت هایی که در حال حاضر بر روی این عبارات سرمایه گذاری می کنند استرات ی بازاریابی خود را براساس تولید محتوای زیاد و بازدید کم از هر عبارت هدف برنامه ریزی می کنند.

ممکن است عباراتی که جستجو می شوند کم باشند ولی گستردگی بسیار بالایی دارند.

نکات کلیدی در بازاریابی محتوا با تکینک پاسخ به سوالات:

 • می توانید خیلی حرفه ای باشید ولی کار را از ابتدا و با آموزش نکات ساده آغاز کنید.
 • مسیرهای دسترسی و ابزارهای جستجو در سایت شما باید کار آمد باشند.
 • کاربران را در سایت درگیر کنید و فضایی برای رد و بدل اطلاعات  میان آن ها مانند بخش نظرات یا فروم فراهم کنید.
 • اگر یک موضوع تخصصی مانند آشپزی، خودرو، کنکور یا مواردی از این دست را انتخاب کنید سریعتر به نتیجه می رسید.

معمولا سایت های تخصصی کمی در ایران به چنین موضوعاتی می پردازند و با جستجوی این عبارات به سایت های جامع و قدیمی مانند سیمرغ، بیتوته و … میرسیم.

به تازگی تمرکز و تخصص در این قبیل سایت ها به چشم میخورد و مواردی موفق از بازاریابی محتوا در زمینه مد و پوشاک، بیمه، خدمات و بانکی و …. مشاهده می شود.

کپی نکردن در بازاریابی محتوا و سئو

بازاریابی محتوا با کپی کردن ممکن نیست!

تولید محتوا با جستجو آغاز می شود. ممکن است ایده اولیه از دیدگاه یکی از کاربران یا سوال یکی از مشتریان به ذهن شما برسد ولی پیش از شروع به نوشتن نیاز به جستجو دارید.

موضوع را انتخاب کنید در اینترنت جستجو و مطالعه کنید و واکنش کاربران به محتوای موجود در اینترنت را بررسی کنید.

بعد از انتخاب نهایی مسئله از نگاه خود تحلیل کنید؛ ایرادی ندارد که از محتوای موجود در اینترنت الهام بگیرید ولی مراقب باشید که به سمت کپی کردن کشیده نشوید.

بعد از تهیه متن آن را برای موتورهای جستجو نیز بهینه کنید، از تصویر و ویدئو برای درک بهتر مخاطب بهره بگیرید و با پاسخ دهی به سوالات کاربران پشتیبان محتوای خود باشید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. برای آگاهی از اخبار و ترفند های حوزه تکنولوژی و طراحی سایت وبلاگ کانیار را دنبال کنید.

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرامصفحه اینستاگرامشماره تماس

بهینه سازیسئوطراحی سایت

بازاریابی محتواسئوسایتطراحی سایتمحتوا

امیرمحمد شاه پرستانAuthor posts

امیرمحمد شاه پرستان هستم دانشجوی ارشد رشته نرم افزار و علاقه مند به دنیای صفر و یک، به امید یاد گرفتن و تجربه کردن بیشتر تصمیم گرفتم وارد فضای وب بشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *