بررسی افزونه فرم تماس 7

بررسی افزونه فرم تماس 7

در این نوشته سعی داریم تا شما را با یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های فرم ساز وردپرسی که بسیاری از طراحان سایت از آن استفاده می‌کنند آشنا کنیم. با همراهی شما عزیزان در این مطلب که توسط کانیار برای شما تهیه شده است بررسی می‌کنیم که فرم تماس 7 چه امکاناتی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد و برای چی امروزه این افزونه تا این حد محبوب شده است.

افزونه فرم تماس 7 امروزه توسط اکثر سازنده و طراحان قالب‌های وردپرسی برای صفحه “تماس با ما” سایت، به طور فزاینده‌ای به کاربران پیشنهاد می‌شود.

این افزونه از سال 2007 در دسترس عموم و کاربران قرار گرفته است، این مسئله بدین معناست که شهرت و وضعیت خوب این افزونه در یک بازه زمانی کوتاه به دست نیامده است و سال‌ها بر روی آن کار شده است. به همین دلیل، ارزش دارد تا متوجه شوید که، آیا این افزونه هنوز بهترین پلاگین فرم تماس رایگان برای وردپرس است یا خیر.

همچنین در این نوشته؛ تعدادی از گزینه‌های جایگزین قوی برای فرم تماس 7 که در طی این چند سال اخیر پدید آمده‌اند را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ که برخی از آن‌ها دارای رتبه بندی بسیار مثبت از سمت کاربر و دارای تعداد قابل توجهی نصب‌های فعال هستند.

بنابراین این نوشته، برای کمک به شما در تصمیم گیری در مورد اینکه آیا فرم تماس 7 افزونه مناسبی برای وب سایت شما است؟ کمک خواهد کرد؛ این بررسی بهترین و بدترین جنبه‌های این افزونه را مشخص می‌کند.

درباره فرم تماس 7:

بررسی افزونه فرم تماس 7

همانطور که گفته شد، Contact Form 7 (فرم تماس 7) یک افزونه بسیار محبوب برای افزودن فرم‌های آنلاین به وب سایت‌های وردپرس است که در زمان انتشار این افزونه تا به امروز، بیش از 5 میلیون بار نصب فعال داشته است.

در حال حاضر، چندین افزونه‌ی فرم ساز دیگر وجود دارند که بعد از افزونه فرم تماس 7 به صورت کاملا رایگان منتشر شده‌اند، مانند Ninja Forms و WPForms، که به ترتیب 1 میلیون و 3 میلیون بار از سوی کاربران نصب فعال شده‌اند.

دانستن این نکته خالی از لطف نیست که بدانید؛ این افزونه‎ها (Ninja Forms و WPForms)، در حال حاضر رتبه بالاتری از سوی کاربران نسبت به فرم تماس 7 دارند، و همچنین رتبه‌ی افزونه فرم تماس 7 در سال‌های اخیر از 4.5 ستاره (از 5) به 4.1 ستاره رسیده است. که این نکات نشان دهنده‌ی آن است که فرم تماس 7 ممکن است دیگر بهترین افزونه فرم تماس رایگان برای وردپرس نباشد!!!

بنابراین، آیا باید از فرم تماس 7 استفاده کنید، تا یک فرم به وب سایت وردپرس خود اضافه کنید؟ یا اگر قبلا از فرم تماس 7 در سایت خود استفاده کرده اید، زمان آن رسیده است که به فکر تغییر آن باشید و از افزونه دیگری استفاده کنید؟

این بررسی به شما کمک می‌کند؛ تا با مشاهده ویژگی‌ها و تجربه کاربری افزونه فرم تماس 7، به تمام سوالات شما درباره این افزونه پاسخ داده شود.

ویژگی‍‌‍‍‍‌‌‌‎ها:

سال‌هاست که نکته اصلی محبوب بودن فرم تماس 7 این بوده است، که اضافه کردن فرم آنلاین به وب سایت وردپرس شما را آسان می‌کند. که به بازدید کنندگان شما امکان ارسال پیام به طور مستقیم به صندوق پستی ایمیل شما را می‌دهد.

با این وجود، برای استفاده از این فرم تماس، تنها افزودن این پلاگین در سایت وردپرسی شما کافی نیست!

با وجود افزونه‌های بسیار جذاب دیگری که هم اکنون قابلیت فرم تماس 7 را دارند، باید به سایر فاکتورها از جمله تجربه کاربری، ویژگی‌های اضافی و گزینه‌های ارتقاء که نکات بسیار مهمی هستند، در زمان انتخاب پلاگین فرم تماس توجه داشت.

ما در این بررسی، به عوامل مهم پلاگین فرم تماس 7 می پردازیم، اما قبل از انجام این کار، در اینجا به ویژگی‌های اصلی این افزونه می‎پردازیم:

 • نصب راحت از طریق پنل کاربری وردپرس.
 • برای افزودن به نوشته‌ها و صفحات خود با یک فرم تماس آماده و از پیش تنظیم شده، روبه‌رو هستید.
 • سازگاری با اکثر قالب‌های مدرن و پیشرفته موجود برای وردپرس.
 • پشتیبانی از Google Captcha برای جلوگیری از ارسال نامه‌های اسپم.
 • کاملاً رایگان و بدون هیچگونه هزینه‎ای، برای استفاده.
 • پشتیبانی از زبان فارسی.

در حالی که نکات فوق درباره این افزونه، روی کاغذ خوب به نظر می‌رسد، اما فرم تماس 7 دارای اشکالاتی نیز هست، به خصوص در مقایسه با سایر افزونه‌های رقیب، که می‌تواند وضعیت آن را به عنوان پرکاربردترین افزونه فرم تماس وردپرسی، در معرض خطر قرار دهد.

بنابراین، بیایید با جزئیات بیشتری به ویژگی‌های اصلی فرم تماس 7 نگاهی بیندازیم؛ تا نحوه اجرای این افزونه را بیابیم، تا شما راحت‌تر تصمیم بگیرید، که آیا این پلاگین مناسب وب سایت وردپرسی شما است یا خیر.

استفاده سریع:

بررسی افزونه فرم تماس 7

جدا از استفاده رایگان (که اصلی ترین نیاز افراد است!) و همچنین داشتن رتبه مثبت از طرف کاربران، یکی از بهترین دلایل برای انتخاب فرم تماس 7، سرعت استفاده و راه اندازی این افزونه برای ایجاد یک فرم خوب و کاربری در وب سایت شماست.

برخلاف برخی دیگر از افزونه‌های محبوب فرم ساز وردپرس مانند WPForms، این افزونه (فرم تماس 7) بلافاصله بعد از فعال سازی؛ فرم آماده و از پیش تنظیم شده‌ای را به طور خودکار به وب سایت شما اضافه می کند.

پس از فعال شدن این افزونه، می‌توانید با کپی کردن کد کوتاه (شورت کد) آن به پست‌ها و صفحات وب سایت خود، فرم مربوطه را اضافه کنید.

سپس می‌توانید صفحه خود را پیش نمایش کنید تا ببینید فرم تماس چگونه به کاربران نمایش داده می‌شود.

این نکته قابل ذکر است که، بر خلاف افزونه‌های Ninja Forms و WPForms، فرم تماس 7 دکمه یا المانی را به ویرایشگر وردپرس شما اضافه نمی‌کند که به شما امکان دهد به سرعت و با سهولت بیشتری یک فرم را در یک پست یا صفحه اضافه کنید.

اگرچه کپی کردن و درج کد کوتاه کار دشواری نیست، اما چند مرحله دیگر به فرآیندی فرم سازی اضافه می‌کند، که سایر افزونه‌های فرم سازی موفق به حذف آن شده‌اند. اما همچنان فرم تماس 7 را باید با  کد کوتاه مربوطه اضافه نمود.

رابط کاربری (UI):

بررسی افزونه فرم تماس 7

متاسفانه فرم تماس 7 به هیچ وجه دارای رابط کاربری مناسبی برای افراد تازه کار در حرفه طراحی سایت نیست. اما از طرفی دو افزونه Ninja Forms و WPForms این نقطه ضعف را پوشش داده‌اند و رابط کاربری مناسب‌تری را به کاربر ارائه می‌دهند.

همچنین برخلاف بسیاری از دیگر افزونه‌های رایگان فرم ساز، فرم تماس 7 دارای یک رابط کاربری بسیار اساسی از لحاظ امکانات برای ایجاد فرم‌ها در وب سایت‌ها است، اما باز هم نقطه ضعف فرم تماس 7 اینجا نمایان می‎شود: زمانی که در حال طراحی فرم تماس خود هستید، هیچ گزینه‎ای مبنی بر پیش نمایش زنده برای شما وجود نخواهد داشت.

در حالی که، به عنوان مثال: اگر از نسخه‌های رایگان Ninja Forms یا WPForms استفاده کنید، می‌توانید فرم‌های خود را از طریق ویرایشگر کشیدن و رها کردن (Drag & Drop) بصری ویرایش کنید.

نمونه فرم‌ها:

بررسی افزونه فرم تماس 7

این افزونه زمینه‎های (فیلد) مختلفی از انواع فرم‌ها با توجه به نوع نیاز کاربر؛ در اختیار شما قرار می‌دهد:

 • متن
 • ایمیل
 • URL
 • شماره تلفن
 • عدد
 • تاریخ
 • ناحیه متی
 • منو و دسته بندی آبشاری
 • چک باکس
 • دکمه رادیویی
 • آزمون
 • پیوست فایل
 • دکمه ارسال

همان طور که در موارد فوق مشاهده می‌کنید، فرم تماس 7 در تمامی زمینه‌ها، نیازهای شما را کاملا برآورده می‌کند؛ که در بین افزونه‌های رایگان فرم ساز، یک ویژگی بسیار خوب محسوب می‌شود.

تجربه‌ی کاربری (UX):

بررسی افزونه فرم تماس 7

همانطور که گفته شد، در هنگام جستجوی بهترین افزونه فرم تماس، نکته بسیار مهمی که باید در نظر بگیرید تجربه کاربر است.

هنگامی که نوبت به ویرایش فرم‌ها یا ایجاد یک فرم جدید می‌رسد، فرم تماس 7 به سرعت از رقابت خارج می‌شود! همانطور که در بخش‌های قبلی گفته شد، رابط کاربری فرم تماس 7 امروزه بسیار قدیمی است، به خصوص در مقایسه با سایر افزونه‌های فرم ساز دیگر مانند: Ninja و WPForms.

در حالی که فرم تماس 7، اضافه کردن یک فرم را به وب سایت شما آسان کرده‌ است، اما اگر می‌خواهید آن فرم را، یا در حال حاضر یا در مقطعی از آینده ویرایش کنید، ممکن است مقداری دچار سردرگمی و سختی بشوید.

پشتیبانی آنلاین:

قطعا یکی از مزایای انتخاب یک افزونه رایگان، بخش دسترسی به پشتیبانی آنلاین برای نیازهای کاربران است.

این فرم برای این منظور یک دایرکتوری خوب برای پاسخ به سوالات کاربران درباره موارد مختلف افزونه فراهم کرده است؛ که در بخش انجمن وردپرس پلاگین، قابل دسترسی است.

همچنین امروزه مستندات آنلاین برنامه‌ها و افزونه‌های مختلف به طور فزاینده‌ای درحال گسترش است؛ که این پلاگین از این قاعده مستثنی نیست و همین طور بخش پرسش و پاسخ مناسبی را برای راهنمایی کاربران خود طراحی کرده است.

افزونه فرم تماس 7 از نظر پشتیببانی آنلاین کاربران خود، نمره قابل قبولی را دریافت می‌کند.

جمع بندی:

همانطور که در این بررسی ذکر شد، دو گزینه جایگزین اصلی رایگان برای فرم تماس 7، عبارتند از Ninja Forms و WPForms. همچنین نسخه‌های رایگان این افزونه‌ها، ایجاد فرم‌های آنلاین را نسبت به فرم تماس 7 بسیار آسان‎تر کرده‌اند، ضمن اینکه چند ویژگی دیگر از جمله امکان ذخیره و مشاهده ورودی‌های فرم در داشبورد وردپرس را نیز شامل می شوند، همانطور که در مورد Ninja Forms و عملکرد ادغام نرم افزار بازاریابی ایمیل WPForms.

در گذشته، فرم تماس 7 قطعا یکی از بهترین افزونه‌های رایگان فرم وردپرس بود. اما در حال حاضر، گزینه‌های بهتری وجود دارد که دارای رابط کاربری مدرن‌تر و چندین ویژگی اضافه تر نسبت این افزونه دارند، همچنین در عین حال استفاده از آن‌ها نیز ساده‌تر و لذت بخش‌تر است.

اما یکی از مزیت‌های مهم و کاربردی آن، داشتن شورت کد برای استفاده از آن در نقاط مختلف وب سایت می‎باشد، که باعث سرعت بخشیدن در استفاده از آن شده است.

با تمامی مواردی که مطرح شد؛ همچنان فرم تماس 7، یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای فرم سازی وب سایت از سوی کاربران است، اما قطعا هیچ برنامه‌ای بی عیب نیست و همانطور که در نوشته بالا ذکر شد این افزونه در بعضی از موارد ضعف‌هایی را دارا می‌باشد و همچنین رقبای سرسختی نیز دارد، که مدیران ارشد این افزونه برای حفظ جایگاه خود باید فکری بکنند!


امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. شما کدام افزونه فرم تماس را پیشنهاد می‌کنید؟ دلایلتان چیست؟ با ما در میان بگذارید.

منبع: winningwp

افزونهوردپرس

افزونهطراحی سایتفرم تماس 7وردپرس

امیرمحمد شاه پرستانAuthor posts

امیرمحمد شاه پرستان هستم دانشجوی ارشد رشته نرم افزار و علاقه مند به دنیای صفر و یک، به امید یاد گرفتن و تجربه کردن بیشتر تصمیم گرفتم وارد فضای وب بشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *