بک لینک چیست؟

بک لینک چیست

لینک سازی را می توان یکی از پر بحث ترین موضوع در سئو دانست. نظرات ضد و نقیض بسیاری در مورد تاثیر بک لینک بر سئو و استراتژی اجرای آن وجود دارد. در این مطلب كه توسط تيم كانيار برای شما گردآوری شده است، تلاش می کنیم ابتدا دریابیم بک لینک چیست و پس از آن بررسی کنیم چه تاثیری بر سئو سایت ما خواهد داشت.

به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا موضاعات مرتبط به سئو را در وبلاگ کانیار مطالعه کنید و سپس به خواندن این نوشته بپردازید:

لینک سازی یا کسب بک لینک فرآیند دریافت لینک از سایر سایت های اینترنتی برای سایت خودمان است. منظور ما از لینک، متن یا تصاویری هستند که با کلیک بر روی آن ها کاربر به صفحه دیگری در اینترنت منتقل می شود.

ربات های گوگل زمان بررسی یک صفحه، لینک های موجود در آن را نیز بررسی کرده و به این صفحات لینک شده مراجعه می کنند. به همین شکل مسیر حرکتی ربات گوگل در اینترنت شکل می گیرد.

* بک لینک، راه ارتباطی میان دو سایت برای دسترسی سریع کاربر به اطلاعات بیشتر است.

تاثیر بک لینک بر سئو

تاثیر بک لینک بر سئو

بررسی بک لینک های موجود در یک صفحه یکی از مسیر های اصلی گوگل برای یافتن و ایندکس کردن صفحات جدید در اینترنت است. علاوه بر این تعداد و کیفیت بک لینک ها بر رتبه بندی نتایج گوگل تاثیر مستقیم دارد.

به عبارت دیگر ربات گوگل صفحه را بررسی کرده و براساس لینک های موجود در آن ارزش و اعتبار صفحات لینک شده را تشخیص می دهد.

هر چقدر سایت های بیشتر و معتبرتری به صفحات شما لینک داده باشند شانس شما برای کسب جایگاه در نتایج گوگل بیشتر خواهد شد.

تفاوت لینک سازی داخلی و خارجی

مبحث لینک سازی به دو بخش اصلی لینک سازی داخلی و خارجی تقسیم می شود که تفاوت های مهمی با هم دارند.

لینک سازی داخلی یعنی ایجاد بک لینک میان صفحات یک سایت؛ یعنی اگر صفحه ای از سایت شما به صفحه ای دیگر از سایت شما لینک داده باشد لینک داخلی ایجاد شده است ولی اگر لینک از سایت دیگری به یکی از صفحات سایت شما ایجاد شده باشد یک لینک خارجی یا بک لینک برای شما ایجاد شده است.

تفاوت بک لینک فالو و نوفالو

تفاوت بک لینک فالو و نوفالو

لینک ها را می توان از منظری دیگر نیز دسته بندی نمود.

هر لینک به صورت پیش فرض Do Follow محسوب می شود مگر آنکه در کد Html آن از ویژگی No Follow استفاده شده باشد.

زمانی که ربات گوگل یک بک لینک نوفالو را مشاهده می کند ارزش و اعتباری به صفحه هدف منتقل نمی کند.

* الگوریتم پنگوئن سایت هایی که بک لینک های غیر طبیعی زیادی دارند را جریمه می کند.

گوگل در سال ۱۹۹۰ مفهوم پیج رنک (Page Rank) را معرفی کرد و در آن زمان تعداد بک لینک های یک وب سایت تاثیر بسیار زیادی بر رتبه بندی آن در نتایج گوگل داشت.

متخصصین سئو و مدیران وب سایت ها از این نکته استفاده کردند و با تکنیک هایی مانند تبادل لینک یا خرید بک لینک تلاش کردند تا جایگاه خود در نتایج جستجو را بهبود دهند.

با زیاد شدن معاملات بک لینک، گوگل الگوریتم های خود را آپدیت کرد و الگوریتم پنگوئن را برای شناسایی و جریمه سایت هایی که از این روش های لینک سازی استفاده می کردند معرفی کرد. همچنین در ادامه پیج رنک را به کلی حذف کرده و تلاش کرد تا وابستگی رتبه بندی نتایج به لینک سازی را تا حد امکان کاهش دهد.

متن بک لینک شده یا Anchor Text

متن لینک شده یا Anchor Text

متن لینک شده به این معنی است که لینک بر روی چه عبارتی قرار داده شده است.

به عنوان مثال در گذشته رایج بود که می گفتند ” برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید ” و لینک را بر روی کلمه اینجا قرار می دادند. در عمل عبارت ” اینجا ” متن لینک شده یا همان  Anchor Text محسوب می شود.

زمانی که گوگل یک بک لینک داده شده به سایت شما را مشاهده می کند به متن لینک شده توجه زیادی داشته و عملا ارزش و اعتبار منتقل شده به سایت شما در این عبارت خواهد بود.

اگر سایت شما با عبارت ” کتاب ” لینک شده باشد جایگاه شما زمانی که یک کاربر در گوگل عبارت کتاب را جستجو می کند بهتر خواهد شد ولی اگر این لینک با عبارت ” موبایل ” ایجاد شده باشد جایگاه شما در عبارت ” موبایل ” بهبود خواهد یافت.

همین توجه گوگل به Anchor Text موجب شد تا مدیران وب سایت ها  تمام بک لینک های خود را با عبارات هدف ایجاد کنند.

با بروزرسانی الگوریتم های گوگل، استفاده غیر طبیعی از یک عبارت به عنوان Anchor Text نیز به راهی برای شناسایی سایت های اسپم و جریمه آن ها تبدیل شد.

پیشنهاد می شود که متن های لینک شده به سایت شما ترکیبی طبیعی از حالت های رایج در فضای اینترنت داشته باشند. مهمترین ترکیبات رایج به شرح زیر است:

  • کلمه یا عبارت هدف برای سئو مانند ” طراحی سایت “.
  • نام برند شما مانند ” کانیار “.
  • ترکیبی از نام برند و کلمه هدف مانند ” طراحی سایت کانیار “.
  • عبارات عمومی مانند ” صفحه”  یا ” منبع “.
  • عبارات طولانی و راهنمایی کننده کاربر مانند ” برای مطالعه مقاله اینجا کلیک کنید “.

اگر توازن لازم میان این نوع لینک سازی ها برای سایت شما وجود نداشته باشد گوگل می تواند رفتار غیر طبیعی شما برای کسب بک لینک را شناسایی کند. به همین دلیل استراتژی های لینک سازی عموما برنامه ریزی شده و هدفمند است زیرا می توانند برای شما بیشتر تاثیر منفی داشته باشند تا مثبت!

تعیین ارزش بک لینک توسط گوگل

تعیین ارزش بک لینک توسط گوگل

بک لینک هایی که از سایت های مختلف به سایت شما ایجاد می شود ارزش و اعتبار یکسانی از دید گوگل نخواهند داشت.

گوگل تلاش می کند فاکتور های مختلفی را برای تعیین ارزش یک بک لینک لحاظ کند که مهترین آن ها به شرح زیر است:

1- اعتبار دامنه یا  Domain Authority:

فاکتور های بسیاری برای تعیین اعتبار دامنه شما لحاظ می شود که برخی از  آنها عبارتند از عمر دامنه، نوع دامنه، تعداد بک لینک های دریافتی، تعداد لینک های خروجی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و … .هرچقدر اعتبار دامنه ای که به شما لینک داده است بیشتر باشد ارزش بک لینک و تاثیر آن بر جایگاه شما بیشتر خواهد بود.

2- اعتبار صفحه یا Page Authority:

اعتبار صفحه شباهت زیادی به اعتبار دامنه دارد ولی برای یک صفحه خاص از آن دامنه محاسبه می شود. ممکن است دامنه اعتبار بسیار بالایی داشته باشد ولی صفحه ای که از آن لینک دریافت کرده اید اعتبار پایینی در آن دامنه داشته باشد. میزان اعتبار صفحه معمولا براساس لینک سازی داخلی سایت به آن صفحه و بک لینک هایی که مستقیما برای همان صفحه ایجاد شده است تعیین می گردد صفحاتی که لینک سازی داخلی خوبی داشته باشند معمولا اعتبار بالایی نیز خواهند داشت. به عنوان مثال صفحاتی که در منوی اصلی سایت هستند معمولا معتبرترین صفحات آن دامنه خواهند بود.

برای بررسی Page Authority و Domain Authority ابزارهای مختلفی وجود دارند که بهترین آن ها عبارتند از SERPchecker که توسط سایت Mangools معرفی شده و Open Site Explorer که ابزاری قدرتمند از سایت Moz است.

۳- تعداد لینک های خروجی:

هر دامنه ای که به شما لینک می دهد احتمالا به سایت های دیگری نیز لینک داده است. هرچقدر تعداد سایت هایی که در یک صفحه یا در کل یک دامنه لینک شده اند بیشتر باشد ارزش و اعتباری که به هریک از آن ها می رسد کاهش خواهد یافت. معمولا سایت هایی که در زمینه درج ریپورتاژ یا فروش بک لینک فعالیت می کنند علاوه بر شما به سایت های بسیاری لینک داده اند و همین مسئله موجب کاهش ارزش و اعتبار این نوع لینک سازی می شود.

۴- میزان ارتباط موضوعی سایت شما با سایت لینک دهنده:

یکی از مواردی که گوگل توجه ویژه ای به آن دارد و تلاش می کند تا در فاکتورهای رتبه بندی نتایج جستجو از آن استفاده کند، ارتباط موضوعی میان صفحات لینک شده است. به عنوان مثال اگر شما در زمینه تورهای مسافرتی فعالیت می کنید ولی بک لینک های شما همگی از سایت های دانلود هستند ارزش و اعتبار زیادی برای شما ایجاد نمی کنند. ولی اگر این بک لینک ها از سایت هایی با موضوع سفر، گردشگری، خرید بلیت و… برای شما ایجاد شده باشد می تواند اثر گذاری بهتری در جایگاه شما داشته باشد.

۵- محل قرارگیری بک لینک:

محل قرار گیری بک لینک در سایت اهمیت بسیاری دارد. ممکن است لینک شما در محتوای یک مقاله، سایدبار و یا حتی فوتر قرار گرفته باشد. لینک هایی که در محتوای صفحه هستند ارزش بیشتری در مقایسه با لینک های موجود در سایدبار و فوتر خواهند داشت. به طور معمول لینک هایی که در فوتر یا سایدبار قرار داده می شوند در همه صفحات آن سایت نمایش داده می شوند، به این لینک ها اصطلاحا sitewide گفته می شود. قرار گیری بک لینک شما در همه صفحات یک سایت می تواند عاملی برای تشخیص غیر طبیعی بودن آن لینک توسط ربات های گوگل باشد و ممکن است با تکرار زیاد این اتفاق الگوریتم پنگوئن سایت شما را جریمه کند.

نکته مهم

نکته مهم: به طور حتم کسب بک لینک و استراتژی درست برای لینک سازی داخلی می تواند جایگاه شما در نتایج گوگل را بهبود دهد ولی قبل از شروع به کار باید تکنیک های مناسب و استاندارد های گوگل را به خوبی بشناسید زیرا اشتباه در این کار می تواند نتایج کاملا معکوس به همراه داشته و موجب جریمه سایت شما توسط گوگل شود.

برای این منظور می توانید جهت مشاوره رایگان با کارشناسان کانیار در ارتباط باشید.

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرامصفحه اینستاگرامشماره تماس

 

بهینه سازیسئوطراحی سایت

بهینه سازیسئوسایتطراحی سایتگوگل

امیرمحمد شاه پرستانAuthor posts

امیرمحمد شاه پرستان هستم دانشجوی ارشد رشته نرم افزار و علاقه مند به دنیای صفر و یک، به امید یاد گرفتن و تجربه کردن بیشتر تصمیم گرفتم وارد فضای وب بشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *