تکنیک های لینک سازی

link building یا لینک سازی

در مقالات قبلی در وبسایت کانیار روش‎هایی که باعث افزایش رتبه شما در نتایج جستجو میشود صحبت کردیم و دانستیم که موتورهای جستجو چگونه وبسایت ما را ایندکس میکنند در این مقاله قصد داریم به مفهوم لینک سازی و اهمیت آن در این رتبه بندی بپردازیم پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید. شما برای بهبود سایت خود محتوای ارزشمندی را ایجاد کرده ‎اید که دقیقا همان چیزی است که افراد درجستجوی آن هستند و به راحتی برای موتورهای جستجو قابل درک است، اما این خصوصیات به تنهایی به معنای رتبه ‎بندی سایت شما نیست. برای پیشی گرفتن از بقیه سایتها که همان خصوصیات را دارند، شما باید اعتبار سایت خود را افزایش دهید. یکی از کارهایی که میتوانید به این منظور انجام دهید کسب لینک از وبسایت‎های معتبر، در زمینه کسب و کارتان است.

گوگل تأیید کرده‎است که پیوندها (لینک ها) و محتوای با کیفیت دو مورد از سه عامل مهم رتبه بندی سئو هستند. سایتهای قابل اعتماد تمایل به پیوند با سایتهای قابل اعتماد دارند و سایتهای اسپم تمایل به پیوند با سایتهای اسپم. اما لینک سازی و پیوند به وبسایت‎های معتبر دقیقا چیست؟ چگونه میتوان آنها را از وبسایت‎های معتبر بدست آورد؟ بیایید با اصول اولیه شروع کنیم.

لینک یا پیوند چیست؟

لینک‎های ورودی، همچنین به عنوان بک لینک ( اگر با مفهوم بک لینک اشنایی ندارید مقاله “بک لینک چیست؟” را در وبسایت کانیار مطالعه کنید) یا پیوندهای خارجی شناخته میشوند، درواقع رابط‎هایی هستند که از یک وبسایت به وبسایت دیگر اشاره میکنند. آن را با یک مثال در دنیای واقعی بیان میکنیم. فرض کنید که به تعطیلات رفتید و از سه فرد مختلف که ارتباطی بایکدیگر ندارند درمورد بهترین کافی شاپ شهر سوال میکنید و هر سه آنها در جواب یک کافی شاپ را پیشنهاد میدهند. جواب آنها دقیقا همان کاریست که لینک‎ها برای موتورهای جستجو انجام میدهند.

از اواخر دهه 1990، موتورهای جستجو با پیوندها به عنوان عاملی برای محبوبیت و اهمیت وبسایت‎ها رفتار میکنند. پیوندها و لینک‎های داخلی صفحات یک دامنه را به هم وصل میکنند، اگر پیوندهای داخلی زیادی به صفحه خاصی در سایت شما اشاره کنند، سیگنالی را به گوگل ارائه میدهند که این صفحه از اهمیت زیادی برخوردار است، البته تا زمانی که به طور طبیعی و به اندازه انجام شود نه به صورت اسپم.

موتورهای جستجو، از الگوریتم‎هایی برای ارزیابی سایتها و صفحات بر اساس لینک‎هایی که پیدا میکنند استفاده میکنند. اما این الگوریتم چیست؟ موتورهای جستجو چگونه تمام آن پیوندها را ارزیابی میکنند؟ لینک سازی صحیح چگونه انجام میشود؟ همه اینها با مفهوم E-A-T شروع میشود. ( پیشنهاد میکنیم برای آشنایی با الگوریتم‎های گوگل مقاله”الگوریتم های گوگل” را مطالعه کنید)

You are what you E-A-T:

موتورهای جستجو بر سه اصل expert ( تخصص ) authoritative ( معتبر ) trustworthy ( قابل اعتماد ) وب سایت‎های منتهی به لینک‎ها را برسی میکنند. ایجاد سایتی که این سه ویژگی را داشته باشد باید معیار شما هنگام انجام  لینک سازی برای سئو سایتتان باشد. (برای آشنایی بیشتر با مفهوم سئو مقاله “سئو چیست” را مطالعه کنید)

E-A-T و پیوندهایی به سایت شما:

هرچه سایتی محبوب‎تر و مهم‎تر باشد، ارجاعات به آن سایت نیز بیشتر میشود. به عنوان مثال سایتی مانند ویکی پدیا را درنظر بگیرید، هزاران سایت مختلف از وکی پیدیا به عنوان سایت مرجع استفاده میکنند. این نشان میدهد که این سایت محتوای مفیدی را در اختیار شما قرار داده و  دارای اعتبار و ارزش بوده و در بین سایتهای دیگر مورد اعتماد است.

شما نیز برای به دست آوردن اعتماد و اطمینان موتورهای جستجو و لینک سازی صحیح، به وبسایت‎هایی نیاز دارید که ویژگی E-A-T را داشته و به سایت شما ارجاع داشته باشند. برای این کار حتما به سایتهایی در سطح ویکی پدیا نیاز ندارید بلکه کافیست سایت هایی انتخاب کنید که مطالب معتبر و قابل اطمینان را برای کاربران فراهم میکند.

پیوندهای Followed و nofollowed:

این ویژگی به شما امکان میدهد تا تعیین کنید که موتورهای جستجو پیوند لینک داده شده در سایت شما را دنبال کنند یا خیر، درواقع ویژگی “rel = nofollow” به موتورهای جستجو میگوید که پیوند را دنبال نکنند. به عنوان مثال، شما در محتوای خود میخواهید نمونه ‎ای از سایت‎هایی با لینک ضعیف و اسپم را نشان دهید. میتوانید به این سایتها پیوند دهید بدون اینکه به موتورهای جستجو بگویید که به آن ها اعتماد دارید، وبا ویژگی nofollow به آنها میفهمانید که به این سایت‎ها به عنوان سایت ارجاع داده شده از طرف شما نگاه نکنند و پیوند هارا دنبال نکنند.

نمونه‎ای از پیوند استاندارد (آنهایی که nofollow اضافه نشده اند):

<a href=””>I love university </a>

نمونه‎ای از پیوند با nofollow :

<a href=”” rel=”nofollow”>I love university </a>

نمایه پیوند شما ( پروفایل لینک ها):

نمایه لینک‎ها ارزیابی از کلیه پیوندها و لینکهای ورودی به وبسایتتان است. تعداد کل پیوندها، کیفیت آنها (پیوندهای مفید هستند یا پیوندهای اسپم )، تنوع آنها (یک سایت صدبار به شما پیوند داده، یا صد سایت مختلف به سایت شما لینک داده‎ اند) شما چندبار به آن سایتها لینک داده‎ اید و موارددیگر، وضعیت پروفایل لینکهای شما را به موتورهای جستجو میدهد تا نحوه ارتباط سایت شما با سایر سایت‎های اینترنت را درک کند. ابزارهای مختلف SEO وجود دارد که به شما امکان میدهد مشخصات لینک خود را تجزیه و تحلیل کرده و به درک کلی روند لینک سازی بپردازید.

link building یا لینک سازی

مشخصات پروفایل لینک سالم چیست؟

هنگامی که مردم قدرت لینک‎ها را درک کردند، سعی کردتد از آنها به سود خود استفاده کنند. بعضی از آنها فقط به منظور افزایش رتبه نزد موتورهای جستجو، روشهای نادرستی را برای لینک سازی به کار بردند. در حالی که بعضی از این تاکتیک‎ها خطرناک بوده و میتوانند یک صفحه یا در بدترین حالت یک وبسایت را از نتایج جستجو حدف کنند، بنابراین همیشه باید سعی کنید پیوندهای سالم ایجاد کنید.

خواندن مقاله “دلایل عدم نمایش سایت در نتایج جستجو” نیز میتواند برای شما مفید باشد.

لینک ها باید به صورت طبیعی به دست آیند:

 اساس لینک سازی مفید، همیشه از طریق ایجاد محتوای باکیفیت بوده که افراد زیادی مایل به مراجعه به آنها هستند. اگر بتوانید بهترین و جالب‎ترین منبع را برای موضوعات خاص در وبسایتتان تهیه کنید، افراد و سایت‎های دیگر به طور طبیعی به آن پیوند خواهند داد. لینکهای کسب شده به طور طبیعی نیازی به اقدام خاصی از طرف شما ندارند، غیر از ایجاد محتوای ارزشمند و آگاهی دیگران از وجود آنها.

پیوند ها باید از سایت‎های مرتبط با کسب و کار شما باشند:

لینک‎ هایی که به سایت شما پیوند میدهند باید از وبسایتهای مشابه با کسب و کار شما باشند برای مثال اگر شما در حوضه طراحی سایت فعالیت میکنید کسب لینک از سایتهای ارائه دهنده خدمات طراحی سایت خیلی بهتر از سایتهای فروش کالا است. همچنین پیوند از منابع نامربوط میتواند سیگنال‎های گیج کننده‎ای را برای موتورهای جستجو ارسال کند که برای رتبه سایت خوب نیست.

استفاده از Anchor text، متناسب و مرتبط :

انکر تکست به شما کمک میکند تا به گوگل بفهمانید موضوع صفحه و سایت شما چیست(به طور معمول از کلمه کلیدی سایت به عنوان متن لنگر برای پیوند دادن به سایت منبع استفاده میشود) اگر ده‎ ها لینک با عبارات مختلف به صفحه ‎ای اشاره کنند، آن صفحه به احتمال زیاد رتبه بندی مناسبی را برای آن عبارات دریافت میکند. اما استفاده از بک لینک‎های بسیار با متن لنگر( انکر تکست ) یکسان میتواند به موتورهای جستجو نشان دهد که شما در تلاش هستید تا رتبه سایت خود را در نتایج جستجو دستکاری کنید.

این مثال را در نظر بگیرید. شما از ده دوست مختلف و در زمان های جداگانه میپرسید که روز آنها چگونه گدشته و همه آنها با یک عبارت مشابه پاسخ بدهند: “عالی! من روز خود را با پیاده روی، به سمت باشگاه شروع کردم و بعد از آن برای ناهار به خانه رفتم.”
این عجیب است و شما نسبت به دوستان خود کاملاً مشکوک میشوید. این در مورد گوگل نیز صدق میکند. چرا که توصیف محتوای صفحه هدف با متن لنگر، به آنها کمک میکند تا محتوای این صفحه را بدانند، اما همان توضیحات تکراری از چندین سایت، که به یک منبع ختم میشود مشکوک به نظر میرسد.

مواردی که باید در ساختن لینک از آن دوری کنید:

لینک‎های Spam دقیقا همان چیزی است که باید در لینک سازی از آن دوری کنید. استفاده ازلینک‎هایی که به روشهای غیر طبیعی، نادرست و با کیفیت پایین ساخته شده اند یا خرید لینک ممکن است به عنوان راه حلی آسان به نظر برسد، اما انجام این کار خطرات بسیاری برای سایتها دارد و تمام تلاش‎های شما را از بین خواهد برد حتی میتواند باعث مجازات شما از سمت گوگل شود.

خرید لینک:

وبسایت‎هایی که از طریق خرید و فروش لینک، سعی در جذب رتبه درنتایج جستجو داشته باشند توسط الگوریتم‎های گوگل شناسایی شده و  مجازات‎های شدیدی در انتطار آنها خواهد بود و گوگل رتبه آنها را به شدت کاهش خواهد داد.

کسب لینک از منابع با کیفیت پایین:

تعداد زیادی از سایت ها در سطح وب در ازای پرداخت هزینه این خدمات را انجام میدهند و خود را به عنوان منبع موفقیت و مفید معرفی میکنند اما، این نوع سایت‎ها در ظاهر بسیار شبیه به وب سایت‎های بزرگ هستند اما به دست اوردن لینک از آنها به رتبه بندی شما صدمه خواهد زد.

در این مقاله که توسط تیم کانیار فراهم شده سعی کردیم شما را با مفهوم لینک و لینک سازی صحیح آشنا کنیم امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. 

منبع: moz.com

بهینه سازیسئو

link buildingبهینه سازیسئولینک سازیموتورهای جستجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *