تکنیک های کلاه سیاه که SEO شما را به کشتن میدهد!

black+hat+seo-min

متأسفانه، استفاده ازشیوه‎های نادرست در دنیای سئو هنوز هم در بین سئوکاران و صاحبان وبسایتها وجود دارد و گاهی هم به خوبی عمل میکند. ما در این مقاله که توسط وبسایت کانیار فراهم شده قصد داریم این روش که به ان تکنیک سئو کلاه سیاه نیز میگویند را به شما نشان دهیم و بگوییم که اگرچه استفاده از این راهکارها ممکن است برای افزایش  رتبه بندی جستجو خوب باشد اما در نهایت باعث جریمه از سمت گوگل خواهد شد.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه به مجموعه‎ای از شیوه‎هایی گفته میشود که برای افزایش رتبه سایت یا صفحه در موتورهای جستجو با استفاده از مواردی که قوانین موتورهای جستجو را نقض میکند. اصطلاح “کلاه سیاه” از فیلم‎های غربی سرچشمه گرفته تا “آدمهای بد” را از “ادم های خوب” متمایز کند، در ان ادم هایی با کلاه‎های سفید نماد انسان‎های خوب بودند (به سئو کلاه سفید اشاره دارد) و انسان‎های کلاه سیاه نماد انسان‎های بد.

در بحث سئو نیز همین است چرا که به روشهای درست در بهینه سازی سایت سئو کلاه سیاه و به روشهای نادرست سئو کلاه سفید میگویند. اخیراً، کلاه سیاه بیشتر برای توصیف هکرهای رایانه ای، سازندگان ویروس و افرادی که اقدامات غیر اخلاقی را با رایانه انجام می دهند، استفاده میشود. 

تفاوت سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید:

سئو کلاه سیاه به تکنیک‎ها و استراتژی‎هایی که برای بدست آوردن رتبه جستجوی بالاتر و شکستن قوانین موتور جستجو استفاده میشود، اشاره دارد. سئو کلاه سیاه فقط روی موتورهای جستجو تمرکز دارد نه مخاطب انسانی. سئو کلاه سیاه معمولاً توسط کسانی که به دنبال بهینه سازی سریع در سایت خود، بجای سرمایه گذاری بلند مدت هستند، استفاده میشود.

اما سئو کلاه سفید به استفاده از تکنیک‎ها و استراتژی‎هایی اشاره دارد که مخاطبان انسانی را، هدف قرار میدهد. تکنیک‎هایی که به طور معمول در سئو کلاه سفید مورد استفاده قرار میگیرند شامل استفاده از کلمات کلیدی، تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی، انجام تحقیقات، بازنویسی برچسب های متا به منظور ارتباط بیشتر آنها، بک لینک، ایجاد لینک و همچنین نوشتن مطالب برای خوانندگان انسانی است. کسانی که از سئو کلاه سفید استفاده میکنند انتظار دارند که در وبسایت خود سرمایه گذاری طولانی مدت انجام دهند، زیرا نتایج طولانی مدت و بهتری را به دنبال دارد. ما در این پست شما را با چند مورد از رایج ترین تکنیک‎های سئو کلاه سیاه اشنا میکنیم.

ما آنها را به سه دسته تقسیم کرده ایم:

1. بد: این موارد از استراتژی‎هایی هستند که شما ممکن است ناخواسته از آنها استفاده کنید و فکر کنید که به رتبه بندی شما آسیب نمی رسانند. این موارد معمولاً به صورت عمدی انجام نمی شوند و میتوانند باعث افزایش رتبه شما به طور موقت شوند.

2. خیلی بد: ممکن است  هنگام به کارگیری این تکنیک‎ها شاهد افزایش اولیه رتبه سایت خود باشید اما مطمئن باشید در نهایت تاوان ان را پرداخت خواهید کرد.

3. دردسرساز : اگر با اینکه  شما میدانید استفاده از این روش‎ها اشتباه است، اما انها را انجام دهید. باید منتظر بدترین مجازات های گوگل باشید. 

اگر میخواهید مواردی که باعث گرفتن مجازات از سمت گوگل میشود را بشناسید مقاله “الگوریتم های گوگل( بخش اول )” و” الگوریتم های گوگل ( بخش دوم )” را مطالعه کنید.

تکنیک های بد برای سئو کلاه سیاه:

1. وبلاگ نویسی مهمان صرفاً  با هدف ایجاد لینک:

وبلاگ نویسی میهمان میتواند از نظر ساخت برند شما و گسترش دسترسی شما بسیار مفید باشد. با این حال، وبلاگ نویسی مهمان در سایت‎های بی ربط یا با کیفیت پایین تنها به منظور دستیابی به لینکها ارزشی ندارد و میتواند شما را دچار دردسر بزرگی کند. 

2. نوشتن مطالب کوتاه و غنی از کلمات کلیدی (کلمه کلیدی با نام مستعار):

قبل از پاندا، نوشتن مطالب کوتاه با هدف قرار دادن کلمات کلیدی خاص می‎توانست در رتبه بندی شما ماثر باشد اما امروزه، این طور نیست. استفاده از کلمات کلیدی هنوز هم مفید و ضروری است، درصورتی که به اندازه و متناسب با طول مطلب نوشته شده باشد.

3. فروش لینک:

صاحبان وبسایتهای بزرگ و پربازدید همواره به دنبال راه‎هایی برای درآمدزایی سایت‎های خود هستند و شاید ساده‎ترین راه برای انجام این کار، پذیرش تبلیغات لینک باشد. ممکن است صاحبان وبسایت، آن را تبلیغات بنامند، اما گوگل آنهارا یک طرح پیوندی میداند.

4. پیوندهای داخلی بیش از حد:

پیوندهای داخلی در کل سایت شما مهم هستند. با این حال، استفاده بیش از حد این پیوندها با استفاده از کلمات کلیدی میتواند شما را دچار مشکل کند. از جملات طبیعی برای ارجاع لینک‎های داخلی استفاده کنید تا خوانندگان خود را به سمت انها جدب کنید نه اینکه فقط روی کلمات کلیدی تاکید داشته باشید.

5. پیوندهای خروجی بیش از حد:

مشابه پیوندهای داخلی است که باید رعایت کنید و استفاده بیش از حد این پیوندها با استفاده از کلمات کلیدی میتواند شما را دچار مشکل کند.

6. استفاده بیش از حد کلمه کلیدی برای برچسب های تصویر( alt) :

اگرچه این کار احتمالاً به هیچ نوع مجازاتی منتهی نخواهد شد، اما در صورت عدم لود تصاویر برای بازدیدکنندگان بسیار آزار دهنده و ناامیدکننده خواهد بودکه با تعداد زیادی از کلمات کلیدی نامرتبط روبه رو شوند، و به احتمال زیاد این کار هیچ تاثیری بر SEO صفحه شما نخواهدداشت.

7- خرید بک لینک در دایرکتوری هایی با کیفیت پایین:

در حالی که استفاده از یک لینک در یک سایت با کیفیت بالا، میتواند بسیار خوب باشد، اما خریدن یک لینک در سایت هایی با کیفیت یا با کیفیت پایین مناسب نیست و بدیهی است که میتواند SEO سایت شما را دچار مشکل کند. همچنین از گرفتن بک لینک به ازای پرداخت پول خودداری کنید، چرا که گوگل اعلام کرده که هر دو سایت خریدار و فروشنده را جریمه خواهد کرد.

ممکن است مقاله ” بک لینک چیست؟” برای شما مفید باشد.

تکنیک های خیلی بد برای سئو کلاه سیاه:

8. استفاده از کلمات کلیدی بی ربط فقط برای رتبه بندی:

بازاریابی محتوا به یک جریان ثابت از محتوای نوشتاری و تصویری نیاز دارد و وسوسه یافتن میانبرها میتواند بسیار رایج باشد. یکی از راههایی که برخی از بازاریابان برای کسب رتبه بالاتر انجام میدهند این است که با وارد کردن کلمات کلیدی بی ربط یا نامربوط به محتوای جدید یا موجود، به سادگی رتبه بندی برای آن دسته از کلمات کلیدی را بدست می اورند. خوشبختانه گوگل در شناسایی محتوای واقعی و مفید یک صفحه بسیار خوب است، بنابراین بعید است که این استراتژی به شما کمک کند.

9. استفاده نادرست یا سوء استفاده از کلماتی که با محتوای نوشته مطابقت ندارد:

کلماتی که باعث جدب کاربر به محتوای سایت شود می توانند راهی قدرتمند برای جذب کلیک در صفحه نتایج موتور جستجو باشند. اما، عدم مطابقت جمله با محتوای نوشته سایت شما میتواند منجر به مجازات گوگل و شناخته شدن شما به عنوان اسپم از سمت ان شود. هنگام استفاده از جملات جذب کننده کاربران، اطمینان حاصل کنید که محتوای جمله انتخابی با با محتوای صفحه شما مطابقت دارد.

10. پر کردن کلمات کلیدی در متا:

در حالی که استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در متا هیچ مجازاتی در پی نخواهد داشت اما از نظر رتبه بندی نیز هیچ مزیتی نخواهد داشت.گوگل از محتوای توضیحات شما به عنوان یک عامل رتبه بندی استفاده نمی کند.

11. لینک های پاورقی یا فوتر:

پیوندهای پاورقی میتوانند برای کمک به بازدیدکنندگان در سایت شما باشند. اما، برخی سایت‎ها از پاورقی استفاده میکنند تا پیوندهایی را در برای رتبه بندی برای کلمات کلیدی خاص ارائه کنند. به طور کلی، از هر نوع پیوند بیرونی در پاورقی‎های خود بپرهیزید.

تکنیک های دردسرساز برای سئو کلاه سیاه:

12. طعمه و سوئیچ به صفحه نامرتبط :

نمایش یک صفحه به کاربر با محتوای مرتبط  و سپس جایگزین کردن آن با یک صفحه کاملاً متفاوت. این ممکن است بر رتبه بندی محتوای شما تاثیر داشته باشد، اما در نهایت گوگل آنرا تشخیص داده و مجازات میشوید.

13. Cloaking:

این تکنیک یک نسخه از یک صفحه را به موتورهای جستجو و دیگری را به کاربران ارائه میدهد، یا متن خاصی را فقط برای موتورهای جستجو ارائه می‎دهد (زیرا واقعاً برای بازدید کنندگان انسان اهمیتی ندارد).

14. ریدایرکت های غیر مجاز:

ریدایرکت موجب انتقال کاربر از آدرسی که بر روی آن کلیک کرده به یک آدرس دیگر می‎شود. در سئو کلاه سیاه از ریدایرکت‎ها خارج از چنین رویکردی استفاده میشود. همانند مورد قبلی ممکن است که ریدایرکت‎ها به گونه ای طراحی شده باشند که موتورهای جستجو را به یک آدرس و کاربران را به آدرسی دیگر منتقل کنند.

15. دوباره نویسی محتوا:

تکنیک دوباره نویسی محتوا شبیه به تکنیک کپی کردن محتواست، اما با این تفاوت که در آن با دوباره نویسی و ویرایش محتوای موجود، آن را به عنوان یک محتوای جدید به کاربران عرضه میکنند.

16. متن نامرئی:

استفاده از متن پنهان در یک سایت بسیار روش قدیمی است، اما به طور باورنکردنی هنوز هم اتفاق می افتد. ایده این است که با تطبیق رنگ متن با رنگ پس زمینه یا قرار دادن صفحه نمایش متن با استفاده از CSS کلمات کلیدی را در صفحه پنهان کنید (بنابراین فقط برای موتورهای جستجو قابل مشاهده است).

17. اسپم کردن در بخش کامنت وبلاگ ها:

این تکنیک کلاه سیاه شامل اضافه کردن لینک وبسایت خود در قسمت کامنت وبسایت های مختلف است. این عمل امروزه کمتر انجام می‎شود، چرا که موتورهای جستجو مانند گوگل در بروزرسانی های جدید الگوریتم های خود لینک های بخش کامنت را در نظر نمیگیرند.

18. محتوای بی کیفیت و تکراری:

ایجاد محتوای بی کیفیتی که هیچ فایده ای برای کاربران ندارد، از اقدامات رایج در سئو کلاه سیاه است. از جمله این محتوا میتوان به محتوای کپی شده از دیگر سایت ها اشاره داشت. زمانی گوگل قادر به شناسایی محتوای کپی شده از دیگر سایت ها نبود، اما با بروزرسانی گوگل پاندا در سال 2011 بر این مشکل فائق آمده است.

19. ایجاد یک حلقه وب برای ایجاد ارتباط متقابل بین سایت ها:

یک حلقه وب به سادگی دسته ای از سایت‎هایی است که به یکدیگر پیوند دارند. در حالی که حلقه‎های وب ذاتاً بد نیستند، اما به جز وقتی که با هدف افزایش رتبه های جستجو ایجاد نشوند.

مطمئناً تکنیک‎های دیگری نیز برای سئو کلاه سیاه وجود دارد، به یاد داشته باشید در حالی که این استراتژی‎ها ممکن است در کوتاه مدت ترافیک شما را افزایش دهد، اما استفاده از سئو کلاه سیاه در وب سایت ها عمل پرخطری محسوب میشود، چرا که دیر یا زود شناسایی میگردد. در نتیجه پس از این شناسایی، جریمه گوگل در انتظارتان خواهد بود.( پیشنهاد میکنیم سری هم به مقاله “پنالتی گوگل چیست” بزنید)

جریمه های گوگل نیز غالبا به شکل افت شدید رتبه یا حذف کامل وب سایت از نتایج جستجو ظاهر میگردند. درست است که تمرکز بر ایجاد یک محتوای باکیفیت میتواند بسیار سخت یا زمان بر باشد، اما به نظر من سئو طولانی مدت و مزایای ترافیکی که در نتیجه برای وبسایت به وجود می اورد باعث میشود ارزش این وقت گذاشتن و تلاش را داشته باشد.

در این مقاله که توسط وبسایت کانیار فراهم شده است سعی کردیم شما را با مفهوم کلاه سیاه و روش های پرخطری که با عنوان کلاه سیاه شناخته میشوند اشنا کنیم امیدواریم این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

ایمیل

بهینه سازیسئو

بهینه سازیتکنیک های کلاه سیاهسئوسئو کلاه سیاهکلاه سیاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *