خطاهای رایج در وردپرس

خطاهای رایج در وردپرس

اگر از سیستم‎های مدریت محتوایی مانند وردپرس استفاده میکنید قطعا با خطاهای رایج در وردپرس که به هردلیلی ممکن است ایجاد شوند برخورد کرده‎اید. این ارورها ممکن است علت‎های مختلفی داشته باشند که باید با صبرو حوصله تک تک انها را برسی کرده و در جهت رفع انها اقدام کنید.

اگر با این خطاها مواجه شدید اصلا نترسید چرا که تیم کانیار دراین مقاله شایع‎ترین خطاهای وردپرس که توسط کاربران وردپرس تجربه شده است و روش‎های رفع برخی از انها را برای شما عزیزان شرح داده است، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

خطای صفحه سفید وردپرس:

برخوردن به صفحه سفید در وردپرس که برخی افراد ان را صفحه مرگ نیز می‎نامندامری بسیار شایع بوده و هر فردی که درحوضه طراحی سایت با وردپرس فعالیت می‎کند ممکن است در طول فعالیتش حداقل یک بار به این خطا برخورد کند. در این شرایط شما با یک صفحه‎ی کاملا سفید و بدون محتوا روبه رو میشوید. اما این خطا ممکن است علت‎های مختلفی داشته باشد که به برسی هر کدام از ان ها میپردازیم.

قبل از توضیح علت‎های این خطا ابتدا برسی کنید که این مشکل برای یک بخش از سایت به وجود اومده یا برای کل سایت سپس بررسی کنید که تمام سایت‎های شما روی یک سرور قرار دارند یا شما از چند سرور متفاوت برای سایت‎های خودتان استفاده میکنید.

محدودیت حافظه PHP:

در بیشتر مواقع زمانی که شما از حداکثر حافظه PHP خوداستفاده کنید و این محدودیت در سایت شما به پایان برسد، شما با این مشکل مواجه میشوید.

یک افزونه باعث ایجاد این خطای‎وردپرس شده است:

اگر به صفحه مدیریت وردپرس خود دسترسی دارید، سعی کنید همه افزونه‎های خود را غیرفعال کرده و دوباره یکی یکی آنها را فعال کنید، تا متوجه شوید این مشکل مربوط به کدام افزونه است. اگر قادر به دسترسی به پنل مدریت خود نیستید، دو راه دارید:

 

در روش اول: به FTP یا فایل منیجر کنترل پنل هاست خود وارد شوید، پوشه wp-content  را پیدا کرده و پوشه افزونه‎ها یا plugins را به نام دلخواه تغییردهید. با این کار همه افزونه های شما غیرفعال میشوند. اگر میخواهید هر افزونه را به صورت جداگانه غیرفعال کنید، در پوشه plugins پوشه افزونه را پیدا کرده و فقط نام یکی از انها را تغییر دهید.

در روش دوم: بعد از ورود به کنترل پنل خود (ما از تصویر کنترل پنل cpanel استفاده کردیم) بر روی phpMyAdmin بزنید.

 

بعد از ورود به phpMyAdmin دیتابیس متصل به وردپرس خود را انتخاب کرده و در جداول دیتابیس خود (به طور معمول همه جداول دارای پیشوند wp_ هستند اما جداول شما ممکن است پیشوند متفاوتی داشته باشند)

‘active_plugins

به جدول wp_options بروید و گزینه ‘active_plugins’ را پیدا کرده و روی لینک «Edit» در کنار آن کلیک کنید.

فیلد option_value را به a:0:{}

 

در مرحله بعد فیلد option_value را به a:0:{} تغییر داده و سپس بر روی دکمه Go کلیک کنید تا تغییرات شما ذخیره شود. شما با این روش تمام افزونه‎های خود را غیرفعال کردید. همچنین این روش برای زمانی که افزونه‎ها باعث عدم دسترسی شما به پنل مدریت وردپرس شده باشند نیز کارایی دارد.

پوسته ی فعلی سایت باعث ایجاد مشکل شده است:

گاهی ممکن است علت این خطای وردپرس پوسته فعلی سایت شما باشد ابتدا از پوسته فعلی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. سپس وارد پنل مدریت وردپرس خود شده و پوسته سایت را به یکی از پوسته‎های پیش فرض تغییر دهید. اگر نمیتوانید به صفحه های مدیریتی خود دسترسی پیدا کنید، از دیتابیس در phpMyAdmin این کار را انجام دهید.

wp_options

 

بعد از ورود به کنترل پنل خود (ما از تصویر کنترل پنل cpane استفاده کردیم) بر روی phpMyAdmin بزنید. بعد از ورود به phpMyAdmin دیتابیس متصل به وردپرس خود را انتخاب کرده و در جداول دیتابیس خود به جدول wp_options بروید. همان طور که مشاهده میکنید همه جداول دارای پیشوند wp_ هستند (جداول شما ممکن است پیشوند متفاوتی داشته باشد)

ستون های template و stylesheet

 

در این قسمت در کنار ستون های template و stylesheet گزینه‎ی Edit را بزنید و یکی از قالبهای پیش فرض را جایگزین قالب فعلی کنید. توجه داشته باشید که باید در این قسمت نام پوشه قالب در هاست را وارد کنید نه نامی که در پنل وردپرس برای شما قابل مشاهده است.

پیشنهاد میکنیم سری هم به مقاله “پنج قالب برتر سایت وردپرسی در سال 2020” بزنید.

اگر همچنان مشکل شما برطرف نشده بود ممکن است روش های زیر نیز مفید باشد:

  • فایل Function.php قالب وردپرس خودرا بررسی کرده و اگر این فایل حاوی فضای خالی زیادی بود، این فضاهای خالی را حدف کنید.
  • وردپرس را دوباره به صورت دستی نصب کنید شاید یکی از پرونده های هسته وردپرس شما دچار اختلال شده است.
  • حالت اشکال زدایی یا دیباگ وردپرس را فعال کنید. با این کار اگر مشکلی در وردپرس شما وجود داشته باشد آن را به شما نمایش میدهد سپس در جهت رفع ان اقدام کنید.
  • در برخی موارد با پاک کردن حافظه کش میتوان این مشکل را رفع کرد.

خطای سرور داخلی(Internal Server Error):

Internal Server Error

 

این خطا زمانی ایجاد میشود که سرور نمیتواند تشخیص دهد که مشکل از کجاست، بنابراین شما باید دلایل ان را برسی کرده و مشکل را برطرف کنید. دلایل زیادی برای پیام خطای سرور داخلی در وردپرس وجود دارد. در اینجا برخی از کارهایی که میتوانید برای حل آن انجام دهید را توضیح میدهیم:

محتمل ترین مسئله خراب شدن پرونده htaccess است. با استفاده از FTP به ریشه سایت خود مراجعه کرده و فایل htaccess خود را تغییر نام دهید. سپس سایت خود را بارگیری کنید تا ببینید که آیا این مشکل شما را حل کرده است یا خیر.

اگرمشکل حل شد، حتماً به تنظیمات وردپرس خود مراجعه کرده و ان را مجدداً تنظیم کنید(وارد پیشخوان وردپرس شده و از قسمت تنظیمات، وارد قسمت پیوندهای یکتا شوید. حال بدون اینکه چیزی را تغییر دهید، روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید. البته به شرط آنکه حالت پیوند یکتای شما روی حالت پیش‌فرض یا ساده نباشد) با این کار یک پرونده جدید htaccess برای شما ایجاد میشود.

مانند ارور قبل از روش های غیرفعال کردن افزونه ها و تغییر قالب پیش فرض برای رفع خطای وردپرس استفاده کنید.

ممکن است مشکل از محدودیت حافظه PHP باشد ان را افزایش دهید.

پوشه های wp-admin و wp-includes  را دوباره بارگذاری کنید.

خطا در ایجاد اتصال به پایگاه داده (Error Establishing a Database Connection):

Error Establishing a Database Connection

اگر صفحه ای با پیام “خطا در ایجاد اتصال به بانک اطلاعاتی” دریافت کردید، به این معنی است که در اتصال به پایگاه داده مشکلی وجود دارد و دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. موارد زیر را برای علت ان برسی کنید:

اطلاعات نادرست وارد شده در wp config.php :

این خطا معمولاً در اثر خطایی در پرونده wp-config.php شما ایجاد میشود. به سرویس دهنده FTP خود مراجعه کرده و wp-config.php را باز کنید و از صحت موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

نام پایگاه داده
نام کاربری پایگاه داده
رمز عبور پایگاه داده
میزبان پایگاه داده

اگر مطمئن هستید که پیکربندی شما صحیح است، می توانید کلمه عبور MySQL خود را به صورت دستی مجدد تنظیم کنید. همچنین این ارور میتواند به دلیل اسیب دیدگی دیتابیس شما باشد.

اگر به مباحث پایگاه داده علاقه مند هستید پیشنهاد میکنیم مقاله “همه چیز راجع به سیستم مدریت پایگاه داده” را در وبسایت کانیار مطالعه کنید.

مشکلات مربوط به هاست:

برای اطلاع از اینکه آیا خرابی سرور باعث ایجاد خطای وردپرس شما شده است، با ارائه دهنده میزبان هاست خود تماس بگیرید.

به خطر افتادن هاست:

اگر wp-config.php و سرور را برای خطا بررسی کرده اید ولی همچنان مشکل وجود داشت، ممکن است سایت شما هک شده باشد. سایت خود را  اسکن کنید تا اطمینان حاصل شود که سایت شما هک نشده باشد و در صورت وجود مشکل را حل کنید.

برای جلوگیری از هک شدن سایت باید نکات امنیتی را در وبسایت وردپرسی خود رعایت کنید. مطالعه مقاله “14 روش ایجاد امنیت در وردپرس” در وبسایت کانیار میتواند برای شما مفید باشد.

به روزرسانی خودکار انجام نشد:

شرایطی وجود دارد که قابلیت بروزرسانی خودکار WordPress از کارمی افتد. و علائمی مثل: صفحه سفیدو خالی از اطلاعات، اخطاری مبنی بر عدم موفقیت بروزرسانی و پیغام خطای پی اچ پی را مشاهده میکنید.

ویژگی بروزرسانی خودکار وردپرس ممکن است به دلیل عدم اتصال در ارتباط با پرونده های اصلی وردپرس، مشکل در اتصال به اینترنت در هنگام بروزرسانی پرونده ها، از کار بیفتد. در این حالت باید برای بروزسانی دستی سایت وردپرس خود، اقدام کنید.

 اتصال به پایان رسیده است (Connection Timed Out):

Connection Timed Out

وقتی سرور وب سایت شما در تلاش است کارهای زیادی را همزمان مدریت کند این خطا اتفاق می افتد. این امر به ویژه درهاست های اشتراکی که محدودیت حافظه وجود دارد رایج تر است. برای رفع ان مواردی زیر را امتحان کنید:

اولین دلیلی که ممکن است سایت های وردپرسی با ارور کانکشن روبه رو شوند نصب و یا اپدیت افزونه هایی هستند که دارای فایل های ناقص هستند و یا به هر دلیلی با ورژن php هاست و یا قالبتان سازگار نیستند. ابتدا همه افزونه ها را غیرفعال کنید و اگر این کار مشکل را برطرف کرد، آنها را تک تک فعال کنید تا ببینید کدام افزونه باعث ایجاد مشکل میشود.

گاهی ممکن است علت این خطا پوسته فعلی سایت شما باشد ابتدا از پوسته فعلی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید سپس وارد پنل مدریت وردپرس خود شده و پوسته سایت را به یکی از پوسته های پیش فرض تغییر دهید. اگر نمی توانید به صفحه های مدیریتی خود دسترسی پیدا کنید، از دیتابیس در phpMyAdmin این کار را انجام دهید.( این روش در خطای صفحه سفید وردپرس در ابتدای مقاله توضیح داده شده است)

میزان حافظه خود را در wp-config.php افزایش دهید. اگر از هاست اشتراکی استفاده میکنید، از ارائه دهنده میزبان خود بخواهید که میزان حافظه را برای شما افزایش دهند.
زمان اجرای را در پرونده php.ini خود افزایش دهید. اگر مطمئن نیستید که چگونه آن را ویرایش کنید، از ارائه دهنده هاست خود بخواهید این کار را برای شما انجام دهند.

حالت نگهداري تعمیر بعد از بروزرسانی (Maintenance Mode Following Upgrade):

هنگامی که وردپرس بروزرسانی میشود، به طور خودکار یک پرونده Maintenance تولید میشود، ممکن است پس از بروزرسانی وردپرس پیامی دریافت کنید با این عنوان که”برای نگهداری برنامه ریزی شده به طور خلاصه در دسترس نیست. لطفاً پس از یک دقیقه دوباره تلاش کنید” که ممکن است دلیل ان این باشد که پرونده نگهداری به درستی حذف نشده است.

عدم ذخیره شدن تغییرات:

اگر در وبسایت خود تغییراتی ایجاد کرده اید و این تغییرات را در مرورگر خود نمی بینید، ممکن است لازم باشد کش مرورگر خود را پاک کنید. مرورگر شما اطلاعات مربوط به وب سایت هایی را که از انها بازدید می کنید را ذخیره میکند. این باعث میشود هنگام بازدیدمجدد از ان وبسایت ها بارگیری سریعتر انجام شود زیرا مرورگر به جای بارگیری مجدد، اطلاعاتی را که در رایانه شما ذخیره شده است را بارگذاری میکند.

ارور 404 Not Found Error:

404 Not Found Error

این خطا به معنای پیدا نشدن است، خطای 404 یک کد وضعیت از پروتکل HTTP است به این معنا که صفحه‌ی وب‌سایتی که شما در پی دسترسی به آن هستید، بر روی سِرور قابل دسترسی نیست. این خطا ممکن است در هر مرورگر یا سیستم عاملی پدیدار شود و ممکن است از سمت کاربر یا سرور صورت گیرد. دلایل ان ممکن است: اشتباه در نوشتن صحیح آدرس اینترنتی، حذف صفحه از وبسایت و یا عدم انجام ریدایرکت باشد.

خطای نحوی (Syntax Error):

این ارور بطور کلی زمانی اتفاق می افتد که یک قطعه کد به کد های ورپرس خود اضافه کردید اما قسمتی از این کد دارای خطای نحوی است یا اینکه کد به صورت کامل و درست منتقل نشده است. پیغام خطا نمایش داده شده ممکن است شماره خط قسمتی از کد و مکان اسکریپتی را که دارای خطا شده را به شما نشان دهد.

ارور Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance:

این خطای وردپرس اکثرا به دلیل قطع یا ناتمام ماندن به روزرسانی وردپرس اتفاق می افتد زمانی که به دلایل مختلف به روزرسانی متوقف شود وردپرس نمیتواند سایت شما را از حالت maintenance mode خارج کند به همین دلیل این ارور به کاربران شما نشان داده میشود و سایت قفل میشود.

خطای ممنوعیت 403 ( 403 Forbiden):

403 Forbiden

این خطای وردپرس زمانی رخ میدهد که شما اجازه دسترسی به صفحه ی خاصی را از سمت سرور ندارید. از جمله علت های ان هم میتوان به مجوزهای نادرست، کدگذاری ضعیف پلاگین‌های امنیتی، پیکربندی سرور و بسیاری علت های دیگر اشاره کرد.

ارور Too Many Redirect:

علت این ارور بیشتر به خاطر پیکربندی اشتباه ریدایرکت ها است. در این شرایط مرورگر کاربر بین دوصفحه گیر می‌افتد و یک چرخه ریدایرکت بی پایان ایجاد میشود.

ارور بیشینه زمان اجرا (Maximum Execution Time Exceeded):

وردپرس عمدتا به زبان برنامه نویسی PHP کدگذاری می شود. برای محافظت از سرورهای وب در برابر سوءاستفاده، مدت زمانی معیتی وجود دارد که اسکریپت PHP بتواند اجرا شود.

محدودیت زمانی در شرکت های میزبان متفاوت است، اما بیشتر اوقات بیشترین زمان اجرا بین 30 تا 60 ثانیه تعیین میشود زیرا این مقدار معمولا برای اجرای یک اسکریپت PHP کافی است.

هنگامی که یک اسکریپت به حداکثر زمان اجرا میرسد، منجر به خطای بیشینه زمان اجرا خواهد شد.

ارور Upload Failed to Write File to Disk:

Upload Failed to Write File to Disk

این خطا ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد، اما متداول ترین دلیل ان مجوزهای پوشه است. مجوزها قادر به خواندن، نوشتن، اصلاح و حذف پرونده ها یا پوشه ها بر روی سرور HostPapa شما هستند. در صورت تنظیم نادرست، آنها می توانند مانع از بروزرسانی پرونده های وردپرس یا بارگذاری تصاویر در سرور شوند.

با بازنشانی مجوزهای پرونده وردپرس، با استفاده از یک سرویس دهنده FTP  میتوانید این ارور وردپرس را برطرف کنید.

ارور This site ahead contains harmful programs:

در اکثر موارد، “سایت پیش رو حاوی برنامه های مضر است” هشدارهای خطایی مبنی بر هک شدن سایت شما میباشد. این آسیب پذیری همچنین میتواند از پلاگین های منسوخ شده یا وجود بدافزار در وبسایت شما یا کدهای مشکوک نیز ناشی شود. به همین دلیل انجام بروزرسانی منظم برای جلوگیری از بروز خطای وردپرس احتمالی در آینده بسیار مهم است.

خبر بد این است که گوگل وب سایت شما را به عنوان یک وبسایت مشکوک و ناامن تشخیص داده و یک صفحه هشدار دهنده را روی سایت شما نمایش میدهد.

 

دراین مقاله با برخی از خطاهای رایج در وردپرس که ممکن است هر فردی که سایت خود را باوردپرس ایجاد کرده است برخورد کند اشنا شدیم، امیدواریم این مقاله مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع: WordPress.org

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

ایمیل

امنیتوردپرس

wordpress errorارور های وردپرسخطاهای رایج در وردپرسخطاهای وردپرسوردپرس

2 دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *