ریدایرکت و انواع ان

ریدایرکت و انواع ان

در این مقاله که توسط وبسایت کانیار فراهم شده میخواهیم شما را بامفهوم ریدایرکت (Redirect) و انواع ان اشنا کنیم. ریدایرکت به ربات‎های موتور جستجو میگوید برای دسترسی به یک صفحه خاص، به طور موقت یا دائم به مکان دیگری بروید. در مقاله “سئو چیست و چرا مهم است؟” مفهوم سئو و بهینه سازی وبسایت را برسی کرذیم در اینجا نیز باید توجه داشته باشید که انتخاب اشتباه برای استفاده از انواع تغییر مسیرها، ممکن است روی SEO ساست شما تأثیر منفی بگذارد، بنابراین مراقب انتخاب خود در این زمینه باشید.

اگر بخواهیم تعریف ریدایرکت را در یک جمله بیان کنیم میتوان گفت: “ریدایرکت روشی برای ارسال کاربر و موتورهای جستجو به آدرس اینترنتی متفاوت از آدرس اولیه است ” توجه داشته باشید که تغییر مسیر لزوماً به وب‎سایتهای همان دامنه اشاره نمیکند بلکه این تغییر مسیر میتواند کاربران را به دامنه دیگری نیز سوق دهد که به عنوان تغییر مسیرهای دامنه‎ای شناخته میشوند.

هر صفحه در وب دارای یک آدرس، URL است. بعضی اوقات، محتوا از یک URL به URL دیگر منتقل میشود. این دقیقا همان زمانی است که شما به ریدایرکت یا همان تغییر مسیر نیاز دارید. روش‎های مختلفی برای تغییر مسیر مرورگر وجود دارد. تغییر مسیرها می‎توانند به دو کلاس تغییر مسیرهای سرور و تغییر مسیرهای سمت کاربر تقسیم شود. که هر یک از این موارد را نیز میتوان به چندین نوع مختلف تقسیم کرد.

چه زمانی باید از ریدایرکت (Redirect) استفاده کنید:

  • تغییر CMS شما
  • ادغام وب سایت‌‎ها
  • انتقال سایت خود به یک دامنه جدید
  • شما در حال ادغام محتوای چندین صفحه در یک صفحه هستید
  • شما یک صفحه یا پست را حذف کرده اید و محتوای مشابه در جای دیگر موجود است
  • شما در حال تغییر از یک سیستم به سیستم دیگر هستید و URL ها را به همین دلیل تغییر می دهید

هر وقت یک صفحه را حذف کنید، ساختار URL خود را تغییر دهید یا سایت خود را به یک دامنه جدید منتقل کنید، باید URL های خود را تغییر مسیر دهید. تغییر URL ها برای سئو شما بسیار مهم است، اما میتواند بسیار دلهره آور نیز باشد. یکی از اسان ترین روش‎ها برای ریدایرکت مسیرها استفاده از Yoast SEO  است. این افزونه تغییر مسیر URL را بسیار آسان تر میکند!

میتوانید اطلاعات کامل در مورد این افزونه را در مقاله” Yoast SEO چیست” مطالعه کنید.

کدهای وضعیت HTTP

برای درک نحوه کار تغییر مسیرها و اینکه چگونه میتوانید تأثیر ریدایرکت را برمرورگر کنترل کنید، باید در مورد کدهای وضعیت HTTP آگاهی داشته باشید. کد وضعیت HTTP مجموعه‎ای است که یک سرور به دنبال یک درخواست خاص برای یک صفحه به مرورگر می‎فرستد.

به عنوان مثال این کدها شامل 200، 301، 404 و 503 هستند و هر کد برای یک هدف خاص خدمت میکند. به عنوان مثال، یک کد 404 نشان میدهد که صفحه ی موردنظر کاربر پیدا نشده است یا کد 503 به این معنی است که سرور برای نگهداری یا به دلیل اضافه بار به طور موقت آفلاین است. بنابراین اگر می‎خواهید سایت خود را بی عیب و نقص حفظ کنید، باید کدهای وضعیت HTTP خود را بدانید.

انواع تغییر مسیر یا ریدایرکت:

Redirect 302 and 301

Redirect 301

301 یکی از متداول ترین تغییر مسیرها و یک تغییر مسیر دائمی است چرا که صفحه وب به طور دائم به یک صفحه وب دیگر منتقل شده است، اگر می‌‎خواهید به صورت دائمی یک صفحه حذف شده یا منتقل شده را ریدایرکت کنید، یا اگر ساختار پیوند خود را تغییر داده اید، باید از این نوع ریدایرکت استفاده کنید. این کد تغییر مسیر به ربات‎های موتور جستجو میگوید که صفحه مورد نظر دیگر در این مکان موجود نیست و دیگر نباید ایندکس شود. اگر یک تغییر مسیر صحیح را تنظیم نکنید، احتمال دارد بازدید کنندگان شما و حتی ربات‎ها گوگل با پیغام خطای 404 مواجه شوند و این چیزی نیست که شما بخواهید اتفاق بیفتد.

تغییر مسیر 301 را میتوانید اینگونه تصور کنید:

شما خانه خود را (وب سایت قدیمی) فروخته اید و یک خانه جدید (وب سایت جدید) خریداری کرده اید. برای ارسال نامه‎ها و بسته‎های پستی(ترافیک) به آدرس جدید خود، باید خدمات پستی (موتور جستجو) را مطلع کنید. از آنجا که ریدایرکت 301 بازدید کنندگان را به طور دائمی از URL قدیمی به آدرس جدید هدایت میکند، فقط در صورتی که مطمئن هستید هرگز از URL قدیمی استفاده نمی‎کنید ان را به کار ببرید. اگر میخواهید دوباره از URL قدیمی استفاده کنید پس به یک تغییر مسیر موقت نیاز دارید.

تأثیر این ریدایرکت در مرورگر به این شکل است که موتورهای جستجو تغییر مسیر را دنبال کرده و URL جدید را به فهرست اضافه می‎کنند و پیوندهایی که به URL قدیمی اشاره میکند، در رتبه بندی URL جدید محاسبه میشوند.

Redirect 302

ریدایرکت 302 یک تغییر مسیر موقت است و برای زمانی که باید یک صفحه به صورت موقت جابجا شود، استفاده میشود. یک تغییر مسیر 302 با عنوان “موقتاً منتقل شده” شناخته میشود و به  موتور های جستجو میگوید که محتوای درخواست شده پیدا شده است، اما در مکان دیگر و باید موقتاً به URL دیگری منتقل شود.

به عنوان مثال، زمانی که سایتتان دچار مشکلات فنی شده است ودر حال برطرف کردن ان هستید و می خواهید افرادی که بر روی URL شما کلیک کرده اند به URL موقتی شما مراجعه کنند میتوانید از این ریدایرکت استفاده کنید.

تغییر مسیر 302 را میتوانید اینگونه تصور کنید:

شما به مدت 3 ماه برای کارآموزی به شهر دیگری میروید. اما می‎خواهید سرویس پستی خود را برای تحویل نامه ‎ها برای آن مدت خاص به ادرس موقت خود تغییر دهید. این تغییر مسیر همان 301 Redirect است. با این تفاوت که تغییر مسیر 302 به موتور جستجو اجازه میدهد وب سایت را بطور موقت به URL دیگری منتقل کند.

اما اگر هنگام حذف یک صفحه یا جابجایی سایتتان از ریدایرکت (Redirect) استفاده نکنید، کاربران شما با ارور 404 روبرو خواهند شد که تاثیر بسیار بدی بر رابط کاربری و ترافیک سایت شما دارد. بنابراین اگر از روش های درست برای تغییر مسیر وبساییتان استفاده کنید این مشکلات را تجربه نخواهید کرد.

ممکن است مقاله “انواع خطاهای رایج در وردپرس” نیز برای شما مفید باشد.

Redirect 307

 ریدایرکت 302 اغلب برای ایجاد تغییر مسیرهای موقت استفاده میشد، اما با ظهور HTTP 1.1، ریدایرکت 307 جایگزین ان شد. در حالی که ریدایرکت 302 برای موتورهای جستجو کمی مبهم بود، اما Redirect 307 دقیقاً بیان میکند که URL درخواست شده به یک مکان موقت منتقل شده است و پس از مدتی برمی گردد. از آنجا که این درخواست میتواند در آینده تغییر کند، باید این درخواست با استفاده از URL اصلی انجام شود. اگر مطمئن هستید که این حرکت موقت است و بعداً به URL اصلی نیاز پیدا خواهید کرد، از این تغییر مسیر استفاده کنید.

تغییر مسیرهای Client-Side

دو نوع تغییر مسیر سمت مشتری وجود دارد: meta refresh، که پس از یک دوره زمانی خاص، صفحه را به آدرس اینترنتی دیگری منتقل میکند، و یک تغییر مسیر JavaScript، که آدرس اینترنتی را پس از اجرای آن تغییر میدهد. تأثیر سئو در هر دو نوع تغییر مسیرهای سمت مشتری قابل اندازه گیری نیست، اما معمولاً به اندازه ریدایرکت های سرور قابل اطمینان نیستند. بهتر است تا جایی که میشود از هدایت مجدد Client-Side جلوگیری کنید.

410  ( محتوا حذف شده است)

صفحات خطای 404 یکی از بزرگترین مشکلات وبسایت‎ها است، و اگر به روش‏‎های سرچ کنسول نگاهی بیندازید،( برای توضیحات بیشتر میتوانید مقاله” گوگل سرچ کنسول چیست” را مطالعه کنید) میزان اهمیت عدم وجود این خطا در سایت را درک خواهید کرد.

این ارورها باید در سریعترین زمان ممکن برطرف شوند زیرا هیچ کس از این خطاها خوشنود نمیشود وگوگل آنها را نشانه ای از عدم نگهداری درست وبسایت میداند. خطای 404 اغلب هنگام حذف صفحه یا پست درخواستی از سایت رخ میدهد. با یک تغییر مسیر 410 به موتورهای جستجو و کاربران بفهمانید که این صفحه حذف شده است با این کارآنها می‎دانند که این صفحه برنمی گردد و میتوانند ان را از فهرست خود حذف کنند.

451  ( محتوا به دلایل قانونی در دسترس نیست)

اگر اخطار و درخواست تجدید نظر یا حذف یک صفحه را دریافت کردید، برای صفحه حذف شده ریدایرکت 451 قرار بدهید. این به موتورهای جستجو می‎گوید که در اینجا پستی وجود داشته است، که به دلایل قانونی حذف شده است.

تغییر مسیرهای REGEX

اگر یک سئوکار حرفه ای هستید و نیاز به تغییر مسیرهای پیچیده دارید، ممکن است نیاز به استفاده از ریدایرکتهای REGEX داشته باشید. برای مثال می‎توانید یک تغییر مسیر واحد را ایجاد کنید تا کل گروه های URL که شامل یک کلمه کلیدی هستند به یک مکان جدید، منتقل شوند. این می‎تواند در هنگام کار روی یک پروژه عظیم سئو، باعث صرفه جویی در وقت شما شود. با این وجود، تنها زمانی که مهارت کافی دارید و می دانید چه کاری باید انجام بدهید از تغییر مسیر REGEX استفاده کنید زیرا آنها به راحتی میتوانند وبسایت شما را خراب کنند.

تغییر مسیرها با استفاده از افزونه Yoast SEO

مطمئناً روشهای زیادی برای انجام ریدایرکت یا تغییر مسیر وجود دارد، اما به عنوان یک کاربر استفاده از Yoast SEO، بهترین راه حل برای این کار است. ریدایرکت با Yoast SEO به شما کمک میکند تا هر وقت صفحه ای را حذف یا انتقال دادید بتوانید بهترین تغییر مسیر را انجام دهید. این افزونه ازریدایرکت های 301، 302، 307، 410 و 451 پشتیبانی میکند.

کار با ریدایرکت ها (Redirect) برای بسیاری از سئو کارها امری بدیهی و لازم است. در این مقاله روش‎های ریدایرکت و نحوه کار هریک از آنها را به شما عزیزان نشان دادیم امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. سعی کنید هنگام انتخاب تغییر مسیر و انتقال به دامنه جدید، در مورد آنچه میخواهید انجام دهید، فکر کنید و سپس مناسب ترین روش تغییر مسیر را انتخاب کنید.

منبع

yoast.com

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

ایمیل

بهینه سازیسئووردپرس

RedirectRedirect 301Redirect 302Redirect 308انواع ریدایرکتریدایرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *