سئو چیست و چرا مهم است؟

سئو چیست و چرا مهم است

امروزه برای داشتن یک وبسایت با فاکتورهای مناسب، به طور حتم نیازمند سئو قوی و خوب هستید. زیرا کسب و کار در دنیای امروز نیازمند دانش و ابزارهای مورد نیاز آن است. اگر هنوز نمی دانید که چرا داشتن وبسایت ضروری است پس ابتدا مطلب مرتبط با این موضوع را در وبلاگ کانیار مطالعه کنید.

در این مطلب که توسط تیم کانیار برای شما جمع آوری شده است سعی می کنیم به تمامی جنبه های سئو بپردازیم و اگر به فکر طراحی وبسایت خود هستید به سئوی آن نیز توجه داشته باشید، پس با ما همراه باشید.

خب ابتدا به تعریف کلمه سئو (SEO) بپردازیم:

سئو (SEO: Search Engine Optimization) یا همان بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو است که هدف اصلی آن کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل است. روزانه کاربران بسیاری کلمات مورد نظر خود را در گوگل جستجو می کنند و این موتور جستجو پیشنهاداتی متناسب با عبارات جستجو شده به آن ها نمایش می دهد. هر چقدر جایگاه شما در لیست نتایج  گوگل بالاتر باشد شانس بیشتری برای جذب کاربر خواهید داشت و اصطلاحا سئو وبسایت شما بهتر است.

تکنیک های سئو مجموعه ای از دانش، خلاقیت و آنالیز هستند. روش های متنوعی برای سئو وبسایت وجود دارد ولی همه آن ها در یک هدف مشترک هستند. هدف اصلی رسیدن به رتبه برتر گوگل است.

برای موفقیت در سئو نیازمند تولید محتوا هستیم، محتوایی که برای کاربر ارزشمند بوده و برای موتور جستجو قابل درک باشد. علاوه بر این، استراتژی درست برای تولید و ارائه محتوا در کنار طراحی مناسب وبسایت می تواند شانس شما را برای کسب جایگاه بهتر افزایش دهد.

ورود کاربر به وبسایت اولین هدف ما و تبدیل بازدید کننده به مشتری مهم ترین هدف خواهد بود. یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای سئوی وبسایت خود در نظر بگیرید این است که همیشه باید دانش خود را به روز نگه دارید.

دومین گام برای داشتن رتبه خوب در گوگل، شناخت سایر رقبای شماست، تا از گردونه ی رقابت جا نمانید.

حال با درک و آگاهی نسبت به سئو باید به این پرسش پاسخ دهیم که چرا در هنگام ساخت و طراحی وبسایت به سئو احتیاج داریم؟

موتورهای جستجو مانند یاهو، بینگ و از همه مهم تر گوگل با ورود به وبسایت های اینترنتی محتوای آن ها را بررسی کرده و براساس موضوع، ارزش گذاری و رتبه بندی می کنند. برای این کار از الگوریتم های پیچیده ای استفاده می شود که کسی از آن اطلاع ندارد به عنوان مثال فاکتورهای گوگل برای رتبه بندی وبسایت ها بیش از ۲۰۰ مورد است.

کاربران برای یافتن محتوای مورد نظر خود به موتور جستجو مراجعه می کنند و از میان نتایج نشان داده شده پاسخ خود را دریافت می کنند. بدیهی است که تعداد جستجو در اینترنت روزانه در حال افزایش است و در حال حاضر بیش از ۷ میلیارد جستجو روزانه انجام می شود. واضح است که هرچقدر سهم شما از این کاربران بیشتر باشد شانس بالاتری برای فروش محصولات، ارائه خدمات و حتی دریافت تبلیغات خواهید داشت. پس برای جذب مخاطب بیشتر به سئو و حضور در صفحه اول گوگل وابسته خواهید بود.

در ادامه به برخی از اصطلاحات رایج در سئو می پردازیم تا شما به صورت دقیق تر با این مفهوم کلیدی و مهم آشنا شوید.

1) سئو On-page: به معنی بهینه سازی وبسایت برای درک بهتر توسط ربات های گوگل است. هر فعالیتی که در سایت خود انجام می دهید؛ از تولید محتوا گرفته تا طراحی صفحات وب و نسخه موبایل بر سئو تاثیر گذار خواهد بود. به مجموعه فعالیت های انجام شده در وبسایت سئو داخلی می گوییم. مهم ترین بخش ها عبارتند از: استفاده صحیح از تگ های متا، تعیین درست عنوان ها و تگ های هدینگ، تدوین ساختار مناسب برای آدرس دهی صفحات، بهینه سازی تصاویر وبسایت، تولید محتوای اختصاصی و با کیفیت، طراحی نسخه موبایل وبسایت و ریسپانسیو بودن صفحات، بهینه سازی سرعت لود شدن صفحات و … .

2) سئو Off-page: مجموعه فعالیت های شما در خارج از وبسایت برای انتشار بهتر محتوا در اینترنت و ایجاد مسیرهای دسترسی از بیرون وبسایت است. مهم ترین فعالیت در بیرون وبسایت کسب بک لینک های ارزشمند است. هر وبسایتی غیر از وبسایت شما که به یکی از صفحات شما لینک داده باشد یک بک لینک محسوب شده و می تواند بر جایگاه شما در نتایج گوگل تاثیرگذار باشد. روش های مختلفی برای کسب بک لینک ارزشمند وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از: تبادل لینک، خرید بک لینک، ریپورتاژ آگهی، فعالیت در شبکه های اجتماعی، نوشتن محتوای ارزشمند و مرجع، ارسال دیدگاه در وبسایت های مرتبط با وبسایت شما و … .

*نکته: لینک سازی درست تاثیر بسیار زیادی بر جایگاه شما خواهد داشت و همین امر موجب شده در سال های اخیر تکنیک های مختلفی برای کسب بک لینک رایج شوند. تاثیر این تکنیک ها بر نتایج گوگل به حدی زیاد بوده که این موتور جستجو برای جلوگیری از همه گیر شدن آنها الگوریتم های جدیدی را معرفی کرده است. الگوریتم هایی به نام های پنگوئن، پاندا و مرغ مگس خوار. این الگوریتم ها وبسایت هایی که قوانین گوگل در لینک سازی را نادیده گرفته اند شناسایی کرده و جایگاه آن ها را در نتایج گوگل کاهش می دهند یا به عبارت دیگر وبسایت هایی با لینک سازی غیرطبیعی را جریمه می کنند.

پس از آشنا شدن و انجام مراحل سئو بر روی وبسایت حال نوبت آن رسیده است که از چگونه کار کردن موتور های جستجو آگاه بشویم.

موتورهای جستجو برای تحلیل محتوای وب و سرویس دهی مناسب به کاربران خود سه وظیفه اصلی دارند که عبارتند از:

– Crawling خزش در محتوای سایت ها.

– Indexing تهیه یک نسخه از صفحه و تحلیل محتوای آن.

– Results نمایش نتایج مناسب براساس محتوای ایندکس شده.

حال به اختصار به تعریف هر کدام از این اصطلاحات می پردازیم:

Crawling گوگل چیست؟ گوگل برای دسترسی به محتوای وبسایت، ربات های نرم افزاری طراحی کرده در آن crawl است که همانند یک کاربر وارد وبسایت شما شده و با خزش تلاش می کنند محتوای صفحه را دریافت کنند. در این فرآیند همه ی بخش ها شامل محتوا، عنوان، تصاویر، لینک و هرچیزی که دسترسی به آن برای ربات گوگل ممکن باشد بررسی خواهد شد. ربات ها هنگام بررسی یک صفحه احتمالا با لینک به صفحات دیگر مواجه نشده باشد ربات وارد آن صفحه Nofollow می شوند، اگر این لینک نوفالو نیز شده و به همین شکل مسیر خود را در وب ادامه می دهد. یکی از دلایل اهمیت بالای بک لینک در سئو نیز همین رفتار ربات ها برای شناسایی و ایندکس صفحات جدید است. ربات های گوگل معمولا در بازه های زمانی مختلف (متغیر برای هر صفحه) دوباره به همان صفحات رجوع کرده و تغییرات آن را بررسی می کنند.

Index گوگل چیست؟ زمانی که بررسی یک صفحه توسط ربات تمام شد فرآیند ایندکس کردن آغاز می شود. تصور کنید که وب یک کتابخانه بسیار بزرگ است و گوگل تلاش می کند یک فهرست کامل از کتاب های موجود، موضوع هرکدام و محتویات آن ها تهیه کند. زمان ایندکس شدن یک صفحه توسط گوگل همیشه به یک اندازه نیست و فاکتور های مختلفی بر آن تاثیر گذار است. هر بار که ربات گوگل به صفحه شما مراجعه کند اگر متوجه تغییراتی در آن صفحه؛ شامل تغییر محتوا یا اضافه شدن محتوا شود مجدد فرآیند ایندکس کردن گوگل برای آن صفحه انجام می شود. تا زمانی که یک صفحه توسط گوگل ایندکس نشود هرگز در نتایج جستجو نمایش داده نمی شود. پس اولین قدم برای قرار گرفتن در نتایج جستجو مطمئن شدن از ایندکس صفحات است.

Results گوگل چیست؟ نتایج جستجو هم برای کاربران و هم برای صاحبان وبسایت اهمیت زیادی دارد. زمانی که به عنوان یک کاربر عبارت مورد نظر خود را در گوگل جستجو می کنید، گوگل از میان صفحاتی که پیش از آن ایندکس کرده است نتایج مرتبط با جستجوی شما را پیشنهاد می دهد. این فرآیند بسیار پیچیده است زیرا از میان صدها میلیون وبسایت و شاید میلیاردها صفحه ی موجود در وب باید نتایج مورد نظر شما را شناسایی کرده و نمایش دهد. برای این کار الگوریتم های متنوعی نوشته شده است و گوگل همواره در حال ارتقا و بهینه کردن این الگوریتم هاست. هرگز فرآیند بررسی صفحات و رتبه بندی توسط گوگل اعلام نشده و نخواهد شد ولی براساس مشاهدات وبمستران و آموزش هایی که توسط خود گوگل منتشر می شود چندین فاکتور تاثیرگذار براین رتبه بندی شناسایی شده اند. گوگل اعلام کرده که برای رتبه بندی صفحات بیش از ۲۰۰ فاکتور را در نظر می گیرد. تعدادی از این موارد شامل: میزان به روزرسانی وبسایت و نرخ تولید محتوا، حجم صفحات وبسایت و سرعت بارگذاری، میزان اعتبار و ارتباط موضوعی بک لینک های وبسایت، نوع نگارش محتوا و غلط های املایی، ساختار لینک سازی داخلی وبسایت، فعالیت در شبکه های اجتماعی، طراحی ریسپانسیو وبسایت و نمایش صحیح در موبایل و تبلت و … است.

در این مقاله سعی شد که اهمیت سئو در کنار طراحی وبسایت را به شما عزیزان نشان دهیم تا متوجه شوید که این دو امر عضو جدا نشدنی از هم هستند و طراحی وبسایت برای کسب و کارتان بدون سئو امکان پذیر نخواهد بود. در ادامه با مطالب جدید تر و تخصصی تری باز خواهیم گشت.

اگر برای طراحی وبسایت و یا ارتقای سئوی وبسایت خود مشکلی دارید می توانید با کانیار در ارتباط باشید.

 

ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرام صفحه اینستاگرام شماره تماس

بهینه سازیسئوطراحی سایت

بهینه سازیسئوسایتطراحی سایتوب

امیرمحمد شاه پرستانAuthor posts

امیرمحمد شاه پرستان هستم دانشجوی ارشد رشته نرم افزار و علاقه مند به دنیای صفر و یک، به امید یاد گرفتن و تجربه کردن بیشتر تصمیم گرفتم وارد فضای وب بشم.

2 دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *