دلایل عدم نمایش سایت در نتایج گوگل

عدم ایتدکس سایت در گوگل

نگه داشتن رتبه صفحات وبسایت های جدید و یا وب سایت‎هایی با سئو فنی و محتوا باکیفیت در نتایج گوگل میتواند برای صاحبان وبسایتها بسیار مشکل باشد. این مقاله که توسط وبسایت کانیار فراهم شده به شما کمک میکند تا دلایل احتمالی گوگل برای عدم نمایش سایت شما در نتایج جستجو را برسی کرده و با رفع انها رتبه بندی سایت خود را در نتایج جستجو افزایش دهید.

بعضی اوقات مشکلات کوچک بوده و به سرعت قابل رفع هستند، با این وجود مواقعی هم وجود دارد که شما باید خیلی عمیق تر برسی کنید تا علت واقعی گوگل برای عدم فهرست کردن صفحات وبسایت خود را کشف کنید.

چگونه میتوان برسی کرد که گوگل سایت مارا ایندکس کرده است؟

برای اینکه متوجه شوید که گوگل صفحات شما (یا کل سایت) را ایندکس کرده است یا خیر، ابتدا مراحل زیر را دنبال کنید:

از عبارت “site: domain.com” مانند “site:kaniyarco.com” استفاده کنید:

با این کار گوگل  آدرس URLهایی را که در موتور جستجوی دامنه خود ایندکس کرده است را به شما نشان میدهد. ممکن است Google تمام صفحات فهرست شده در سایت شما را با این پرس و جو نشان ندهد.

از عبارت “<site: domain inurl: <google-not-indexing-site” مانند این مثال استفاده کنید:

“<site: kaniyarco.com inurl: <google-not-indexing-site” این قابلیت به شما نشان میدهد که آیا گوگل صفحه خاصی از وبسایت شمارا اینکس کرده است یا خیر. به جای عبارت “google-not-indexing-site” ادرس صفحه‎ای را که میخواهید برسی برای ان انجام شود را وارد کنید.

از عبارت “<site: domain filetype: <filetype” مانند این مثال استفاده کنید:

“site:kaniyarco.com filetype: xml” این قابلیت به شما نشان میدهد که آیا گوگل صفحه‎ای با نوع فایل خاصی را برای سایت شما ایندکس کرده است یا خیر.

“Index Status” را در گوگل سرچ کنسول بررسی کنید:

این گزارش مفید به شما این امکان را میدهد که (در یک نگاه) متوجه شوید کدام یک از صفحات وب سایتتان در موتور جستجوی گوگل ایندکس شده است. همچنین میتواند به شما نشان دهد که چند URL بلاک یا حذف شده اند.

پیشنهاد میکنیم مقاله “گوگل سرچ کنسول و ابزارهای ان” را در وبسایت کانیار مطالعه کنید.

“Sitemaps” را در گوگل سرچ کنسول بررسی کنید:

این هم گزارش مفید دیگری است که به شما نشان میدهد چه تعداد صفحه در نقشه سایت XML شما به گوگل ارسال شده و چه تعداد از آنها ایندکس شده اند. این ابزار همچنین جدول زمانی ایندکس شدن URL نقشه سایت را برای مدت زمان یک ماه نشان میدهد.

دلایلی که باعث میشود گوگل سایت ما را ایندکس نکند:

کدهای وضعیت :

هنگامی که با استفاده از پروتکل HTTP صفحات وب را مرور می‎نماییم، با هر آدرس URL ای که از طریق مرورگر خود از سرور سایتهای مختلف درخواست میکنیم، کدهایی در پس زمینه بین مرورگر ما و سرور انتقال پیدامیکند که به آنها در اصطلاح کدهای وضعیت HTTP میگویند.

گاهی اوقات URL‎ ها به طور تصادفی هدایت میشوند و بسته به مشکلات CMS، مشکلات سرور یا خطای کاربر، خطاهای 404، 500 تولید می‎کنند. یک بررسی سریع انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که نشانی اینترنتی صفحه شما به درستی بارگیری شده است.

بلاک از طریق Robots.txt:

پرونده robots.txt وبسایت شما دستورات خزش سایت را به گوگل میدهد. اگر صفحه خاصی در سایت شما در فهرست گوگل وجود ندارد، احتمال دارد که قبلاً این صفحه از سایت از طریق robots.txt مسدود شده باشد، بنابراین گوگل ممکن است با پیامی مشابه “توضیحی برای این نتیجه به دلیل مسدود شدن از طریق robots.txt موجود نیست” روبه رو شده باشد.

Meta Robots Tag "Noindex

 “Meta Robots Tag “Noindex:

یکی دیگر از دلایل متداول این که صفحه‎ای در سایت شما نمیتواند در گوگل ایندکس شود این است كه ممكن است در <head> صفحه یك نوع ربات متا “noindex” وجود داشته باشد.

وقتی گوگل این برچسب روبات های متا را میبیند، یک دستورالعمل روشن است که نباید صفحه را ایندکس کند. گوگل همیشه به این دستور احترام می‎گذارد و بسته به نحوه کدگذاری آن میتواند به اشکال مختلفی عمل کند.

برای بررسی اینکه آیا صفحه شما دارای برچسب متا “noindex” است، کد منبع را مشاهده کنید و در <head> کد به دنبال ان بگردید.اگر وب سایت شما با جاوا اسکریپت ارائه شده است، ممکن است برای مشاهده درست <head> لازم باشد از ویژگی Inspect Element در Google Chrome استفاده کنید.

“Noindex” X-Robots “برچسب :

مشابه برچسب ربات‎های متا، یک برچسب ربات X  نیزامکان کنترل ایندکس یک صفحه از طریق گوگل را دارد. با این حال، این برچسب در صفحه یا سندی خاص مورد استفاده قرار میگیرد و معمولاً در صفحات غیر HTML استفاده میشود که در انها <head> وجود ندارد، مانند پرونده‎های PDF، پرونده‎های DOC و سایر پرونده‎هایی که صاحبان وب میخواهند از فهرست ایندکس گوگل دور بمانند. بعید است که یک برچسب روبات X “noindex” به طور تصادفی در صفحات دیگر اعمال شود. اما میتواند برای اطمینان از اینکه این تگ باعث عدم ایندکس صفحه شده است یا خیر کدها را برسی نمود.

محتوای داخلی تکراری:

محتوای داخلی تکراری خطری جدی برای SEO سایت در موتورهای جستجو است. محتوای تکراری داخلی ممکن است صفحات شما را از فهرست گوگل خارج کند، در بهترین حالت ممکن است محتوای تکراری در صفحات شما باعث شود آنها از رتبه بندی خوبی برخوردار نشوند. اگر صفحه خاصی دارید که مقدار زیادی از مطالب مشابه با صفحه دیگر وب سایتان را دارد، ممکن است دلیل این باشد که صفحه شما در گوگل ایندکس نشده اند یا رتبه خوبی نداشته اند. گوگل به وضوح اعلام کرده که وب سایت‎ها باید محتوای مشابه را به حداقل برسانند تا از نتایج جستجو حذف نشوند.

محتوای خارجی تکراری:

استفاده از محتوای تکراری با مشابه  وب سایت‎های دیگر نشان از کیفیت پایین محتوا برای موتورهای جستجو گوگل است و باید از ان جلوگیری کرد. یک روش برای قراردادن محتوای مشابه با سایتهای دیگر این است که، قطعه محتوای تکراری را درون نقل قول قرار بدهید، که نشان میدهد این توضیحات با تعدادی از وب سایت‎های دیگرمشابه است.

مقاله” بازاریابی محتوا و سئو نیز میتواند برای شما مفید باشد.

فقدان ارزش کلی یک سایت در ایندکس گوگل:

ممکن است که یک صفحه خاص، یا وبسایت به طور کلی، آنقدر دارای محتوای باارزشی نباشد که در فهرست ایندکس گوگل قرار بگیرد. به عنوان مثال، سایت‎های وابسته که هیچ چیزی جز تبلیغات و لینکهای سایتهای دیگر ندارند. گوگل الگوریتم خود را اصلاح کرده تا از رتبه بندی و ایندکس این قبیل سایت‎ها جلوگیری کند چرا که ارزش بسیار کمی از نظر کاربران دارند.

فهرست و روندکار الگوریتم‎های گوگل را میتوانید به طور کامل در مقاله “الگوریتم های گوگل” در وبسایت کانیار مطالعه کنید.

وب سایت شما هنوز جدید است و تأیید نشده:

وبسایت‎های جدید پس از مدت زمانی توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو ایندکس میشوند. بنابراین اگر وبسایت خود را تازه راه اندازی کردید و سایت شما در نتایج جستجو نیست نگران نباشید.

زمان بارگذاری صفحه :

اگر سایت شما دارای صفحاتی است که سرعت بارگیری پایینی دارند، گوگل احتمالاً با گذشت زمان رتبه بندی پایین‎تری را برای ان وبسایت درنظر میگیرد و حتی ممکن است صفحه را از فهرست موتور جستجوگر خود خارج کند. برای بررسی زمان بارگیری صفحه، میتوانید از ابزارهای تست سرعت سایت استفاده کنید.

Orphaned Pages :

گوگل وبسایت شما را (و نقشه سایت XML) برای یافتن لینک‎ها، به روزرسانی ها وتأثیرگذاری بر رتبه سایت در نتایج جستجو برسی میکند. اگر گوگل نتواند پیوندهای داخلی به محتوای شما یا به یک سایت خارجی پیدا کند وبسایت را ایندکس نمیکند. صفحات بدون پیوند داخلی را “Orphaned Pages” مینامند و میتوانند دلیلی برای کاهش ایندکس صفحات در گوگل باشند.

به یاد داشته باشید که ایندکس سایت با رتبه بندی مطلوب یکسان نیست. هنگامی که گوگل سایت شما را ایندکس کرد، کیفیت محتوای شما، مشخص میکند که وبسایت شما به چه ترتیبی باید در نتایج جستجو رتبه بندی شود بنابراین تولید محتوای باکیفیت از اهمیت بسیاری برای SEO برخوردار است. در این مقاله که توسط سایت کانیار برای شما عزیزان فراهم شده سعی کردیم شما را با مواردی که باعث عدم ایندکس سایت از جانب گوگل میشوند اشنا کنیم امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

منبع: kernmedia

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

ایمیل

بهینه سازیسئو

اینکس سایتبهینه سازیپنالی گوگلسئوعدم نمایش سایت در نتایج گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *