علت پنالتی گوگل و روش های رفع آن

مفهوم پنالتی گوگل

شما احتمالاً با مفهوم پنالتی در ورزش‎هایی چون فوتبال آشنا هستید، پنالتی گوگل بسیار شبیه به مجازات ورزشی است. انها برای مجازات وبسایت هایی که تخلف انجام میدهند طراحی شده ‎اند.

اگر یک بازیکن کاری غیرمسئولانه و نادرست انجام دهد یا قوانین بازی را زیر پا بگذارد، به دلیل تخلف خودجریمه میشوند. بسته به اینکه تخلف چقدر شدید باشد، حتی ممکن است آنها از بازی خارج شده یا برای مدت زمانی از بازی معلق شوند. گوگل همین کار را برای وبسایت‎های متخلف انجام میدهد.

گوگل پنالتی بدان معنی است که سایت شما دیگر در نتایج جستجو وجود ندارد، یا اینکه رتبه شما برای کلمات کلیدی هدفمندی که انتخاب کردید به طرز چشمگیری کاهش یافته است. هنگامی که سایت شما توسط گوگل پنالتی میشود، مشتریان و کاربران شما نمی توانند شما را پیدا کنند و هنگامی که برای مخاطب هدف خود نامرئی هستید، میزان ترافیک وبازدید وبسایت و در نهایت درآمدتان کاهش مییابد.

این اتفاق میتواند برای هر وب سایتی رخ دهد، این مجازات گوگل میتواند نتیجه تلاش‎های خوب و صادقانه برای بهبود رتبه سایت شما باشد. اما پس از جریمه شدن توسط گوگل، دریافت رتبه خوب و بازگشت مجدد امری اسان نخواهد بود.

چرا سایت‎ها مجازات گوگل را دریافت میکنند؟

کار گوگل این است که مناسب‎ترین نتایج جستجو را به کاربرانش ارائه دهد. از نظر گوگل، هر وبسایتی که سعی در دستکاری نتایج جستجو داشته باشد، به این هدف آسیب می‎رساند. گوگل، گوگل نخواهد بود اگر نتایج ناخوشایندی را که مورد رضایت کاربران نیست را به او نشان دهد، اینطور نیست؟

مجازات گوگل نتیجه الگوریتم‎های تکامل یافته و در حال تغییر است که گوگل از آن برای خزیدن و بازرسی وب سایت‎ها استفاده میکند. برخی ازاین اقدامات خاص می تواند منجر به مجازات‎های فوری توسط گوگل، و برخی دیگر منجر به کاهش رتبه سایت به صورت موقت شود که با گذشت زمان برطرف میشود. این کار گوگل برای محافظت از وب سایتهایی است که سعی در پیشی گرفتن و یا دستکاری نتایج جستجوی دارند.

برای اطمینان از اینکه سایت شما مجازات گوگل را دریافت نمی کند، مطمئن شوید سایت شما شامل موارد زیر نباشد البته لیست مجازات های گوگل گسترده است، اما ما در این مقاله که توسط تیم کانیار فراهم شده است، برخی از انها را برای شما عزیزان بیان میکنیم:

مواردی که باعث پنالتی شدن سایت و جریمه از سمت گوگل میشود عبارت اند از:

استفاده نادرست از تگ canonical:

یکی از اشتباهات معروف در بین مدیران سایت‌ها و سئوکاران، استفاده نادرست از تگ کنونیکال است که باعث می‌شود گوگل به اشتباه مطالب ما را ایندکس کند و به همین دلیل برخی از صفحات را به عنوان محتوای تکراری درنظر بگیرد.

استفاده بیش از حد از تگ h1 و هدینگ‎ها:

محتوایی که به درستی ساختار بندی شود به سئو سایت کمک می‌کند. تگ h1 به گوگل و سایر موتورهای جستجو کمک می‌کند تا بفهمند محتوای صفحه درباره چیست. افراط در تگ h1 به عنوان اقدامی در جهت وادار گوگل به اضافه کردن سایت شما  به لیست نتایج جستجوی، تلقی می شود و خطر احتمال پنالنی شدن سایت شما را افزایش میدهد.

نمایش ارور صفحه 404

خطا داخلی 404 یا لینک‌های شکسته:

منظور از لینک‌های شکسته (Broken links) این است که کاربر بعد از دیدن لینک و کلیک برروی آن با ارور 404 روبه‌رو شود. این که شما خطاهای وبسایت را برسی و برطرف میکنید برای گوگل بسیار اهمیت دارد.

اگر در سایت خطای 404 داشته باشید، این پیام را می‌رساند که کاربران نمی‌توانند به اطلاعاتی که میخواهند دست پیدا کنند و این خلاف معیارهای گوگل و همینطور رابط کاربری صحیح است.

امروزه یکی از فاکتورهای مهم الگوریتم‌های گوگل برای سئو سایت، طراحی صفحه 404 است. باید بدانید که بازدیدکنندگان در سایت شما هرگز نباید با خطای 404 روبرو شوند.

اگر صفحاتی را حذف می‌کنید بهتر است به صفحات دیگر ریدایرکت کنید، چرا که مشاهده بیش ازحد خطای 404 در صفحات وبسایت شما، ممکن است جریمه گوگل را به دنبال داشته باشد.

 

پیوندها یا متن های پنهان:

cloaking  درواقع به معنای نمایش نسخه متفاوت یک صفحه وب به ربات های موتور جستجو است یا به عبارتی کاربران را به صفحه دیگری از آنچه در گوگل برای نتیجه جستجو نشان داده شده است منتقل میکند. 

این مجازات پنهانی علیه وب سایت هایی اعمال میشود که محتوای کامل را در گوگل نشان میدهند اما محتوای قابل مشاهده برای کاربران را محدود میکنند. این مجازات ممکن است روی بخش یا کل سایت تاثیر بگذارد.

نکته: از ترفند “اولین کلیک رایگان” گوگل استفاده کنید. به کاربران اجازه دهید از خدمات شما به طور کامل استفاده کنند به طور مثال، مقاله کامل را در سایت شما ببینند، بدون اینکه بخواهند وارد شوند یا ثبت نام کنند.

تغییر مسیرهای فریبنده:

وقتی بازدیدکننده به طور خودکار بدون کلیک کردن روی هر چیزی، به صفحه دیگری منتقل میشود.

صفحات پر شده از کلید واژه های بی ربط:

اگر شما برای بازدید بیشتر و گرفتن رتبه بالاتر ازکلمات کلیدی استفاده کنید که هیچ ربطی به موضوعات سایتتان ندارد وبا این کار باعث گمراه شدن کاربران شوید، قطعا با مجازات الگوریتم های گوگل مواجه خواهید شد.

خرید لینک :

خرید لینک‎ها قطعا از نظر گوگل به عنوان اقدامی برای دستکاری رتبه صفحات در نظر گرفته می‌شود، چرا که خودش اعلام کرده خرید بک لینک برخلاف قوانینش بوده و در صورت مشاهده احتمال برخورد وجود دارد.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی:

وقتی شما کلمه کلیدی هدف خود را در سایت بیش از حد تکرار می‌کنید کاربر نمی تواند متوجه موضوع اصلی شود، پس توجه ربات‎های ضد اسم را بیش از پیش به خود جلب می‌کنید، هر چند دیگر مثل گذشته گوگل کل سایت را پنالتی نمی‌کند ولی ممکن است شما را در آن کلمه کلیدی که بیش از حد در بین متن‌های خود تکرار کرده‌اید، مورد هدف قرار داده و از نتایج جتسجوی کاربران حدف کند.

 لینک‌های فوتر:

استفاده بیش از حد لینک ها در فوتر میتواند نطر منفی گوگل را به سمت خود جلب و مجازت سایت را به دنبال داشته باشد.هک نام کاربری و رمزتوسط هکرها

سایت هک شده:

هکرها به طور مداوم به دنبال سوءاستفاده در وردپرس و سایر سیستم‎های مدیریت محتوا برای تزریق محتوا و لینک‎های مخرب هستند.

هنگامی که گوگل متوجه این موضوع شود، اعلانی مبنی بر “هک شدن این سایت” در نتایج جستجو برای صفحات آسیب دیده نشان میدهدکه منجر به بی نظمی در نتایج جستجوی ارگانیک میشود.

نکته : همیشه ازسایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و موارد امنیتی را در وبسایت خود رعایت کنید.

 

لینک ها و  محتوای مخفی شده:

استفاده از لینک هایی که برای کاربر مشخص نباشند یا رنگ لینک ها با رنگ پس زمینه یکی باشد، همچنین محتواهایی که برای کاربر قابل مشاهده نباشد، به سرعت توسط گوگل شناسایی میشود.

هاست رایگان:

ممکن است در ابتدا اینطور به نظر برسد که با تهیه هاست رایگان در هزینه‎ها صرفه جویی شده است، اما هاست‎های رایگان مشکلاتی از قبیل : فضای محدود، امکانات و قابلیت‎های محدود، تاثیر منفی روی نتایج موتورهای جستجو، قطعی و ریسک های بالای امنیتی و تبلیغات غیرقابل کنترل دارند که امکان پنالتی شدن از طرف گوگل را فراهم میکند.

لینک های غیرطبیعی:

هر پیوند و لینکی که برای دستکاری در رتبه بندی جستجو  ایجاد شده باشد، شامل مجازات گوگل میشود.

اسپم تولید شده توسط کاربر:

هرزنامه تولیدشده توسط کاربر معمولاً در انجمن‎ها، نظرات، صفحات مهمان و پروفایل کاربر یافت میشود. بنابراین اجازه قرار گرفتن همچین محتواهایی را در وب سایتتان ندهید.

علاوه بر این ها مواردی چون: نرم افزارهای جاسوسی، ابزارهای تبلیغاتی مزاحم یا ویروس‎ها، تبادل لینک دو طرفه، محتوای تکراری و کپی، استفاده بی‌رویه از متن لینک، تصاویر پنهان یا متفاوت از نتایج نشان داده شده، نیز میتوانند علت این مجازات‎ها باشد.

مقاله گوگل سرچ کنسول و ابزار های ان نیز میتواند برای شما مفید یاشد.

از کجا بفهمیم که وبسایت ما پنالتی شده است؟

بهترین راه برای بررسی اینکه آیا وب سایت شما مجازات خودکار دریافت کرده است یا خیر، ورود به سیستم Google Analytics و بررسی ترافیک ارگانیک سایت است.

اگر در طول تاریخ هایی که گوگل اپدیت جدید، از الگوریتمی را منتشر کرده است، شاهد کاهش میزان ترافیک وبسایتتان هستید، پس به احتمالاً زیاد شما مورد جریمه گوگل قرار گرفته اید و به همین دلیل ترافیک شما کاهش یافته است.

مدت زمان پنالتی از سمت گوگل چقدر است؟مدت زمان پنالتی سایت از طرف گوگل

 

برای موارد جزئی، مجازات دستی حدود 30 روز و برای یک خلاف جدی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا پنالتی از طرف گوگل برطرف شود. پس از پایان این مدت، مجازات دستی به صورت خودکار منقضی میشود.

اولین قدم برای جلوگیری از مجازات گوگل اشنایی با الگوریتم‎های ان و نحوه عملکر انهاست، زمانی که بدانیم هر الگوریتم چه محتوایی از سایت ما را برسی میکند میتوانیم محتوای درست ایجاد کرده و از این پنالتی ها جلوگیری کنیم.

الگوریتم‎های گوگل سیستم‎های پیچیده‎ای هستند که برای بازیابی داده‎ها از فهرست جستجوی گوگل استفاده می کنند و بهترین نتایج ممکن را برای یک پرس و جو ارائه می دهند. موتور جستجو از ترکیبی از الگوریتم ها و سیگنال های رتبه بندی شده برای ارائه صفحات وب توسط نتایج موتورهای جستجو استفاده میکند. 

 سری به مقاله الگوریتم های گوگل بزنید تا کامل با روش و عملکرد این الگوریتم ها اشنا شده و با رفع انها از پنالتی شدن سایت خود جلوگیری کنید.

 

پس از دریافت پنالتی از سمت گوگل چگونه میتوان به شرایط قبل بازگشت؟

 

رهایی یافتن از مجازات گوگل اسان نیست اما قبل از ان باید توجه کنیم که دو نوع مجازات از سمت گوگل وجود دارد: مجازات دستی و الگوریتمی.

1_ مجازات های دستی توسط یک کارمند گوگل صادر می شود. بیشتر وقت ها علت ان این است که وبسایت شما بر خلاف شرایط خدمات گوگل عمل کرده است که ممکن است شامل ویروس، پنهان کاری، تغییر مسیر یا خرید لینک باشد.

هنگامی که مجازات دستی دریافت می کنید، باید مجدداً به گوگل مراجعه کنید تا وبسایت خود را تغییر دهید (یعنی آن را دوباره به نتایج موتور جستجو برگردانید یا به عبارتی ان را ایندکس کنید) قبل از اینکه کاربران دوباره به وب سایت شما مراجعه کنند.

2_ جریمه الگوریتمی به طور خودکار و بدون دخالت دستی گوگل انجام می شود، که اغلب نتیجه تغییر الگوریتمی است که برای رتبه بندی وب سایتهای با ارزش بالاتر از وب سایتهایی که دارای محتوای ضعیف تری هستند طراحی شده است.

مجازات های الگوریتمی، مانند:

  پنگوئنالگوریتم پنگوین      پانداالگوریتم پاندا           مرغ مگس خوار الگوریتم مرغ مگس خوارکبوتر الگوریتم کبوتر

و Hummingbird، ممکن است وب سایت هایی را که دارای محتوای ضعیف یا تکراری، استفاده بیش از حد کلمات کلیدی، زمان بارگذاری آهسته یا فقدان لینک های ورودی را تحت تأثیر قرار دهند.

با این نوع مجازات، شما همچنان در رتبه بندی جستجو قرار خواهید گرفت، اما احتمالاً بسیار زیاد جایگاه تان تنزل پیدا خواهد کرد.

فقط به این دلیل که سایت شما رتبه خود را در نتایج موتورهای جستجو  از دست میدهد به معنای پنالتی و مجازات گوگل نیست. رقابت شما با سایت های هم صنف خود هر روز در حال رشد است و الگوریتم های گوگل مرتباً در حال تغییرو بهروزرسانی هستند. زمانی که احساس کردید  مجازاتی از سمت گوگل دریافت کردید، در واقع زمانی است که به روشهای بهینه سازی موتورهای جستجو نیاز دارید. 

ما در مقاله روش‎های افزایش بازدید و ترافیک سایت این روش‎ها را توضیح دادیم اگر احتیاج دارید که ترافیک وبسایت خود را بهبود ببخشید سری به این مقاله در وبسایت کانیار بزنید.

سخن پایانی

همانطور که دیدید، وبسایت ها بیشتر به دلیل محتوای کم‎کیفیت و تکنیک‎های نادرست سئو ناشی از تلاش بیش از حد، برای کسب رتبه در نتایج جستجو از مجازات ها و فیلترهای گوگل رنج می برند.

اگر میخواهید وبسایت خود را ضد گلوله کنید، حتماً آن را با دستورالعمل ها و قوانین گوگل هماهنگ کنید.

علاوه بر ان، سایت خود را از نظر امنیتی و هک شدن برسی کرده تا در اسرع وقت محتوای هک شده حذف و اسپم های ایجاد شده توسط کاربر در سایت پاکسازی شود.

شما نمی توانید با گوگل بازی کنید یا او را فریب دهید چرا که گوگل به صورت مداوم الگوریتم های خود را به روز میکند و برای هر ترفند و فریب از سمت شما راه حلی را ارائه می دهد.

پس اگر می خواهید یک حضور  پایدار و مفید در صفحات وب ایجاد کنید، باید دستورالعمل های ان را بدانید، درک کنید و از ان پیروی کنید.

در برابر وسوسه فریب خوردن و دور زدن قوانین مقاومت کنید. اکنون، بیش از هر زمان دیگر، استفاده از تکنیک های SEO یک راه حل عالی برای کسب رتبه بالا به حساب می اید.

در این مقاله که توسط وب سایت کانیار اماده شده است سعی کردیم شما را با مفهوم کلی پنالتی گوگل و دلایل به وجود امدن ان اشنا کنیم. شما هم اگر مواردی را که باعث به وجود امدن پنالتی در سایت میشود را میشناسید، انهارا  از قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

از این که تا پایان مقاله با ما همراه بودید از شما عزیزان سپاس گزاریم.

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرامصفحه اینستاگرامشماره تماس

بهینه سازیسئو

الگوریتم های گوگلبهینه سازیپنالی گوگلسئوطراحی وبسایتگوگل

2 دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *