وردپرس یا جوملا، کدام یک بهتر است؟


انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) یک تصمیم مهم است که می‌تواند پیامدهای عظیمی را برای وب سایت شما به همراه داشته باشد. تعدادی از این CMSها وجود دارند که معروف‌ترین و محبوب‌ترین آن‌ها وردپرس و جوملا است که در دسترس عموم قرار دارند، هر کدام از این CMSها جوانب مثبت و منفی خود را دارند، و هرکدام طرفداران متعصبی نیز دارند که دلایل متعددی برای این طرفداری را دارند.

در این نوشته که توسط تیم کانیار برای شما تهیه شده است، دو سیستم مدیریت محتوا موجود که می‌توان به طور مستقیم با یکدیگر مقایسه شوند را مقایسه می‌کنیم: وردپرس در مقابل جوملا!

هر دو سیستم مدیریت محتوا به دلیل سهولت در استفاده و فرصت‌های گسترده برای سفارشی سازی بسیار محبوب و مشهور هستند. در حالی که وردپرس و جوملا هر کدام موارد مثبت و منفی خود را دارند، از هر دو سیستم مدیریت محتوا می‌توان برای ساخت سایت‌های مدرن و پر از ویژگی‌های گوناگون استفاده کرد؛ بنابراین چگونه قرار است شما انتخاب کنید کدام یک برای شما مناسب است؟

نگران نباشید! ما اینجا هستیم تا با مقایسه هر دو سیستم مدیریت محتوا در چهار راند پر از هیجان به شما کمک کنیم که وردپرس بهتر است یا جوملا؟! خب بیایید تا با هم بررسی کنیم:

وردپرس در مقابل جوملا

اولین تفاوت اساسی وردپرس و جوملا در این است که جوملا به عنوان CMS به معنای سرویس دهی به وب سایت‌های مشابه پورتال است، در حالی که وردپرس در اصل یک پلتفرم متمرکز برای وبلاگ بود. اما این روزها، هر دو یعنی وردپرس و جوملا کاملا قادر به اجرای هر نوع وب سایتی هستند.

از نظر فنی، وردپرس و جوملا جزء نرم افزارهای مستقل نیستند؛ آن‌ها فقط در هنگام نصب بر روی وب سرورها کار می‌کنند. که برای این منظور باید از شرکت‌های ارائه دهنده وب سرور، برای نصب این دو CMS هاست تهیه کنید.

وردپرس در مقابل جوملا

اگر می‌خواهید به راحتی هر چه تمام تر یک وب سایت بسازید، جنبه اصلی این است که شما برای پیکربندی نرم افزار وب، کار با سرورها و به طور کلی کار با جنبه‌های فنی سایت، به سراغ CMSها بروید.

به طور کلی، جوملا بیشتر مناسب توسعه‌دهندگانی است که نمی‌ترسند با سرورها کار کنند! از طرف دیگر وردپرس برای افرادی مناسب است که تازه اول راه هستند و علاقه‌مند به شروع کار دوستانه تر و مبتکر تر هستند!

به‌عنوان مثال ، مسیر مشترک برای شروع ساخت یک وب سایت با وردپرس به شرح زیر است:

  • میزبان وب را برای سایت خود انتخاب کنید و برای ایجاد یک حساب کاربری اقدام کنید.
  • در طی مراحل ثبت نام، گزینه ای را انتخاب کنید تا وردپرس به طور خودکار روی حساب میزبان شما نصب شود (بله، لازم نیست که وردپرس را خودتان نصب کنید!)
  • میزبانی وب را کامل کنید و وارد داشبورد وردپرس خود شوید.
  • سایت خود را پیکربندی کنید، یک قالب و افزونه‌های مورد نیاز را نصب کنید.

از طرف دیگر، جوملا به شما چنین امکانی را نمی‌دهد. میزبان‌های سرور که به جوملا اجازه نصب می‌دهند معمولا این مراحل نصب سفارشی بالا را ندارند و به این معناست که شما باید بیشتر کارها را به تنهایی انجام دهید.

هنوز مطمئن نیستید که بین وردپرس و جوملا کدام یک برای شما بهتر است؟ در اینجا یک مقایسه دقیق‌تر برای شما آورده‌ایم:

1. بهینه سازی موتور جستجو

بهینه سازی موتور جستجو در وردپرس و جوملا

اگر توانایی‌های بهینه سازی موتور جستجو (SEO) را در هر دو CMS مقایسه کنیم، در می‌بابیم که جوملا به دلیل اینکه کاربران خود را قادر می‌سازد تا توضیحات متا و کلمات کلیدی را برای مقالات جدید خود تنظیم کنند، دارای حواشی جزئی‌تری است.

قابلیت‌های واقعی SEO در هر یک از این CMSها به آسانی قابل مشاهده و ملموس نیستند، مگر اینکه نگاهی به افزونه ها و برنامه‌های افزودنی موجود برای این کار بیاندازیم. از طرفی در وردپرس، ما یک افزونه فوق العاده محبوب Yoast SEO داریم که بسیار قدرتمند است و ویژگی‌های زیادی را ارائه می‌دهد. همچنین با این افزونه به راحتی می‌توان بهتر از هرکسی در طی چند دقیقه سئو اولیه سایت را پیکربندی کرد.

Yoast با استفاده از سیستم چراغ راهنمایی رانندگی با رنگ‌های قرمز، زرد و سبز نمره سئو سایت شما را در مناطق مختلف طبقه‌بندی می‌کند. علاوه بر این، این افزونه دقیقا به شما می‌گوید که چگونه می‌توانید نمره سئو خود را در هر منطقه بهبود ببخشید و اگر این امکان هم برای شما کافی نباشد، به خواندن پست شما نیز امتیاز می‌دهد.

همچنین Easy Frontend SEO (EFSEO) بهترین معادل جوملا به جای Yoast است. این امکان را به شما می‌دهد تا بسیاری از کارهای مشابه (مانند ویرایش اطلاعات متا) را مستقیما در قسمت پنل سایت خود انجام دهید، همچنین شامل یک حالت خودکار مفید برای تولید داده‌های بدون ورودی برای سایت شما است.

در این قسمت نمی‌توان گفت که کدام CMS علمکرد بهتری دارد زیرا هر دو در بحث بهینه سازی موتور جستجو مشابه یک دیگر عمل می‌کنند.

2. امنیت

امنیت در وردپرس و جوملا

وقتی امنیت برقرار شود، هر سیستمی فقط به اندازه ضعیف‌ترین پیوند (لینک) خود قوی است؛ بنابراین سؤال این است که: کدام CMS امن‌تر است؟ وردپرس یا جوملا؟

وردپرس به دلیل محبوبیت زیاد، هدف مناسبی برای آسیب پذیری‌های امنیتی است. وردپرس به لطف هزاران افزونه و قالب‌های موجود برای CMS بی‌نظیر است.

اگرچه این یک نکته مثبت است، اما می‌تواند یک کابوس از نظر امنیتی باشد؛ نمی‌توان مطمئن بود که هر افزونه از استانداردهای ایمنی مناسب استفاده می‌کند و با نسخه‌های جدیدتر این سیستم مدیریت محتوا سازگار است.

علاوه بر این، وردپرس ویژگی‌های اساسی مانند Secure Socket Layer (SSL) را روی داشبورد خود ارسال نمی‌کند و برای فعال کردن آن باید فایل‌های اصلی خود را تغییر دهید یا همچنین تأیید هویت دو مرحلهه‌ای (2FA). در حقیقت، بسیاری از ویژگی‌های امنیتی پیشرفته وردپرس کاملا به افزونه‌ها متکی است.

از طرف دیگر، جوملا هر دو گزینه‌ی اتصالات امن از طریق SSL و دیگری برای 2FA ارسال می‌کند. علاوه بر این، مجموعه‌ای از پسوندهای امنیتی را ارائه می‌دهد و توسعه دهندگان، لیستی از آن را با آسیب پذیری‌های شناخته شده حفظ می‌کنند.

در این مرحله باید جوملا را به عنوان برنده اعلام کنیم و از لحاظ امنیتی در جایگاه بهتری نسبت به وردپرس قرار می‌گیرد.

3. پتانسیل شخصی‌ سازی

پتانسیل شخصی‌ سازی در وردپرس و جوملا

هر دو سیستم مدیریت محتوا دارای لیستی از پلاگین‍‌‌‌‎های مخصوص برای موارد خاص هستند؛ اگرچه وردپرس به دلیل تعداد زیاد افزونه در جایگاه بهتری نسبت به جوملا قرار می‌گیرد.

وقتی نوبت به شخصی سازی سبک و استایل سایت شما می‌رسد، از یک طرف قالب‌های وردپرس وجود دارد و از طرف دیگر قالب‌های جوملا، و همین داستان درباره پلاگین‌ها نیز تکرار می‌شود. نه تنها یافتن قالب با کیفیت بالا برای وردپرس آسان‌تر است، بلکه وردپرس غالبا سطح بالاتری از پشتیبانی و تجربه‌ای بهتری نیز برای طراحی سایت ارائه می‌دهد.

در این قسمت باید امتیاز بیشتر را به وردپرس بدهیم و از نظر شخصی سازی جایگاه بالاتری را نسبت به جوملا کسب می‌کند.

4. مدیریت محتوا و پتانسیل‌ها

پتانسیل مدیریت محتوا در وردپرس و جوملا

وردپرس و جوملا CMSهای پیچیده‌ای هستند که به کاربران این امکان را می‌دهند تا هر نوع وب سایتی را ایجاد و مدیریت کنند. اگرچه وردپرس اغلب با وبلاگ‌های ساده همراه است، همچنین وردپرس یک راه حل عالی برای ساخت و طراحی صفحات و حتی سایت‌های پیچیده‌تر است.

از طرف دیگر، جوملا به دلیل پیچیدگی مشهور است؛ زیرا که مستندات خارق العاده‌ای ارائه می‌دهد. سایتی که با جوملا طراحی و توسعه داده شده باشد را می‌توان در هر چیزی که می‌خواهید به تکامل برسانید، و همچنین زمان یادگیری برای کاربرانی که تجربه‌ی کافی در توسعه وب ندارند طولانی‌تر خواهد بود.

با وجود مساوی بودن تمامی پتانسیل‌های موجود بین هر دو CMS، عادلانه است که بگوییم وردپرس به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا محتوای خود را با سهولت نسبی‌تری مدیریت کنند. هر کسی می‌تواند به راحتی وردپرس را نصب کند و نحوه ایجاد پست، صفحه یا انواع پست‌های سفارشی را در عرض چند دقیقه یاد بگیرد، در حالی که جوملا کمتر این راحتی و سهولت را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

پس در این مرحله، وردپرس برنده بی‌چون و چرا است!

جمع بندی

از بعضی جهات، جوملا از وردپرس انعطاف پذیرتر است. جوملا یک سیستم فوق العاده قابل تنظیم را ارائه می‌دهد که کاربر می‌تواند آن را به هر شکلی که می‌خواهد تبدیل کند و همچنین این امکان را به شما می‌دهد تا بدون تکیه بر پسوندهای امنیتی، بسیاری از تنظیمات کوچک را پیاده سازی کنید. با این حال، بین وردپرس و جوملا فقط یک برنده وجود دارد و آن هم وردپرس است!

وردپرس امکان پشتیبانی و شخصی سازی را برای کاربران خود به‌راحتی فراهم می‌کند و به سهولت می‌توان کار با وردپرس را فرا گرفت.

پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مقاله “وردپرس و مزیت های آن” را مطالعه بفرمایید، تا بیشتر از قدرت و مزایای وردپرس آگاه شوید.


امیدواریم که این مطلب کانیار برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید از میان وردپرس و جوملا با توجه به کاری که می‌خواهید انجام بدهید انتخاب کنید.

نظر شما چیست؟! وردپرس یا جوملا؟!

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

ایمیل

طراحی سایتوردپرس

جوملاسایتطراحی سایتوردپرس

امیرمحمد شاه پرستانAuthor posts

امیرمحمد شاه پرستان هستم دانشجوی ارشد رشته نرم افزار و علاقه مند به دنیای صفر و یک، به امید یاد گرفتن و تجربه کردن بیشتر تصمیم گرفتم وارد فضای وب بشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *