ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی

ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی

%96 از شهروندان آمریکایی برای جلوگیری از ترافیک و صرفه جویی در وقت و هزینه‌های خودشان، ترجیح می‌دهند به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی خرید کنند.

همچنین صنعت خرده فروشی آنلاین به سرعت دارد به روشی ارجح برای خرید کاربران تبدیل می‌شود، که طبق آمار و ارقام، سایت‌های فروشگاه اینترنتی در آمریکا سالانه فروش 2 تریلیون دلار را به ارمغان می‌آورند.

پس بدیهی است که سایت‌های فروشگاهی آنلاین جایگاه مهمی را در بازار کسب و کار به خود اختصاص می‌دهند.

به همین جهت مهم است که اگر می‌خواهیم یک سایت فروشگاه اینترنتی را طراحی کنیم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، پس با کانیار برای مطالعه این مطلب همراه باشید.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه این مطلب، مقاله “چگونه یک فروشگاه اینترنتی موفق داشته باشیم؟” را که درباره فروشگاه‌های اینترنتی است مطالعه بفرمایید، تا با پیش زمینه کامل بتوانید از این نوشته بهره ببرید.

فروش آنلاین محصولات تنها به برندهای بزرگ خرده فروشی مانند آمازون محدود نمی‍‌‌‍‎شود. بلکه افراد عادی می‌توانند به راحتی در خانه‌های خود فروشگاه‌های اینترنتی خود را راه اندازی کنند.

ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی

نکات مثبت که یک فروشگاه اینترنتی باید داشته باشد، شامل موارد زیر می‌باشد، که عبارتند از:

 • مقرون به صرفه بودن: راه‌های زیادی برای راه اندازی یک فروشگاه جدید الکترونیکی وجود دارد که بستر اینترنت و راه اندازی آن در فضای سایت بهترین گزینه از نظر صرفه جویی در هزینه‌های جانبی اضافی است.
 • آسان بودن: گاهی اوقات حتی لازم نیست که محصول خود را در اختیار داشته باشید بلکه برخی از کسب و کارهای تجارت الکترونیک به لطف حمل و نقل کالا کار می کنند. که بعد از سفارش مشتری شما کالای مربوطه را تامین می‌کنید.
 • ویژگی‌ها: یک پلتفرم تجارت الکترونیک باید شامل تمامی موارد و امکانات باشد تا افراد مختلف در هر جایگاهی که هستند، بتوانند به راحتی و سهولت از آن استفاده کنند.

اما ویژگی‌های اساسی و اصلی یک فروشگاه اینترنتی کدام‌اند؟

راحتی در استفاده - ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی

1. راحتی در استفاده

سادگی شانه‌ی یک طراحی خوب است. که 76 درصد از مصرف کنندگان موافق این موضوع هستند. این افراد می‌گویند که مهمترین ویژگی یک سایت خوب، سهولت در استفاده از آن است.

سهولت در استفاده از سایت، به این معنی است که خریداران بتوانند آنچه را که می‌خواهند؛ به سرعت و بدون هیچ پیچیدگی غیرضروری که مانع از خرید نهایی آن‌ها می‌شود، دریافت کنند. که شامل سه مورد اساسی می‌باشد:

 • ایجاد دسته بندی‌های جامع و متنوع برای خرید.
 • اضافه کردن فیلتر برای جستجوی محصولات.
 • داشتن قابلیت مقایسه محصولات با یکدیگر.

علاوه بر این موارد، امکان درج نظرات مشتری، سؤالات متداول و اطلاعات در مورد انواع سیاست‌های تجارت الکترونیکی که سایت شما از آن‌ها پیروی می‌کند (مانند قوانین حمل و نقل محصولات) را فراهم کنید؛ تا به خریداران برای تصمیم گیری سریعتر کمک شود.

سرعت سایت - ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی

2. سرعت سایت

سرعت بارگذاری یک سایت شاخصی برای استفاده آسان از آن سایت است. فروشندگان آنلاین به معنای واقعی کلمه چند ثانیه برای فروش خود فرصت دارند! زیرا کوچک شدن دورهای بارگذاری سایت بر رفتار خریدادارن فروشگاه اینترنتی تأثیر می گذارد.

%51 از خریداران آنلاین ایالات متحده آمریکا، سرعت بارگذاری سایت را دلیل اصلی کنار گذاشتن یک خرید ذکر می‌کنند. بر اساس این آمار فروشگاه‌های آنلاین در آمریکا سالانه 500 میلیارد دلار برای بهبود سرعت بارگذاری سایت خود هزینه می‌کنند. همچنین کاهش سرعت بارگذاری یک سایت از 8 ثانیه به 2 ثانیه می‌تواند نرخ تبدیل رضایت خریداران را به 74% افزایش دهد.

واکنشگرا بودن - ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی

3. قابلیت استفاده در موبایل (واکنشگرا بودن)

یکی دیگر از مهمترین ویژگی‌های فروشگاه اینترنتی که برای آسان‌تر کردن سایت خود نیاز به استفاده از آن دارید، بهینه سازی برای استفاده در موبایل است.

مردم بیش از نیمی از وقت خود را صرف تلفن‌های همراه (در مقایسه با رایانه‌ها) می‌کنند، روشی که در خرید آنلاین نیز صدق می‌کند. اگر هنوز فکر می‌کنید که بهینه سازی برای موبایل اختیاری است، سخت در اشتباهید. Google سایت‌هایی را که بهینه سازی شده برای موبایل نیستند جریمه می‌کند.

راه های پرداخت - ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی

 4. انواع راه‌های پرداخت

بسته به آنچه شما می‌فروشید، باید تعداد زیادی گزینه برای روش‌های پرداخت ارائه دهد. برخی به گزینه‌های خاص اعتماد دارند و برخی از کشورها از روش‌های پرداخت خاصی پشتیبانی نمی‌کنند، بنابراین مهم است که مخاطبان خود را قبل از انتخاب گزینه‌های پرداخت، بشناسید.
به عنوان یک صاحب فروشگاه اینترنتی، باید کل معاملات (به خصوص پرداخت!) را برای مشتری خود آسان کنید. همچنین باید فضای امن و مطمئنی را برای پرداخت وجه از سوی مشتری فراهم کنید تا کاربران به سایت شما اعتماد کنند.
نظرات کاربران - ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی

5. نظرات و نقدهای کاربران

بزرگترین مشکل در خریدهای آنلاین این واقعیت است که شما نمی‌توانید یک کالای فیزیکی را لمس کنید یا آن را تجربه کنید.
به همین دلیل، از جمله قابلیت‌های مهم بررسی نظرات کاربران است. بررسی‌ها ممکن است تنها چیزی باشد که خریداران آنلاین باید برای اتخاذ تصمیم خرید خود، به آن‌ها اعتماد کنند (دانستن این نکته خالی از لطف نیست که ممکن است بعضی از نظرات درست نباشند و به صورت مغرضانه و یا از روی تعصب ذکر شده باشند).
براساس آمار منتشر شده، 92% از خریداران نظرات دیگر کاربران را مطالعه می‌کنند. در واقع، رتبه بندی یک محصول اولین عاملی است که مشتری‌ها هنگام داوری یک وب سایت در نظر می‌گیرند. 71% از مصرف کنندگان می‌گویند که برای تصمیم گیری در مورد خرید یا استفاده از بررسی‌های آنلاین استفاده می‌کنند، و بررسی‌های آنلاین را معتبرتر از یک فروشنده می‌دانند (که کاملاً قابل درک است).
همچنین بررسی‌ها و نظرات کاربران فقط بر تصمیمات خرید تأثیر نمی‌گذارند، بلکه تا 10% در رتبه بندی جستجوی مشاغل در موتورهای جستجو اثر می‌گذارند.
و نکته جالب درباره نظرات و نقدهای کاربران این است که نباید هرگز از درج نظرات منفی در سایت خود بترسید بلکه جالب است که بدانید 52% از مشتریان وقتی به بررسی‌های منفی می‌رسند، به یک محصول بیشتر اعتماد می‌کنند.
عکس از محصولات - ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی

6. عکس از محصولات

مطالعه‌ای که توسط Invodo انجام شده است نشان می‌دهد که 92.6% از مصرف کنندگان بر این باور هستند که تصاویر از مهمترین فاکتورهای تأثیرگذار بر تصمیمات خود برای خرید کردن است. اگرچه اکثر افراد قبل از خرید، نیاز به لمس کردن کالاهای فیزیکی دارند، اما عکس‌های عالی از محصولات در فروشگاه اینترنتی می‌تواند راه حل خوبی برای این موضوع باشد.
عکس‌هایی که از محصولات خود نمایش می‌دهید باید با وضوح بالا و همچنین بهینه شده باشند تا در سرعت بارگذاری سایت تأثیر نگذارد. علاوه بر این،همچنین عکس‌ها باید قابلیت بزرگنمایی شدن را داشته باشند تا افراد بتوانند جزئیات بیشتری از محصول را بررسی کنند.
امنیت - ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی

7. ویژگی‌های امنیتی

سایت‌های فروشگاهی اهداف اصلی برای مجرمان سایبری هستند، که می‌توانند اطلاعات حساس شما و مشتریان شما را به سرقت ببرند.
برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده از اطلاعات، حتما پروتکل‌های امنیتی مانند SSL را برای سایت خود تنظیم کنید و از مسیر امن HTTPS استفاده کنید تا درصد به سرقت رفتن اطلاعات توسط هکرها را کاهش دهید.
همچنین سایر ویژگی‌های امنیتی مورد نیاز عبارتند از:
 • تایید هویت دو مرحله ای: با توجه به وارد کردن نام کاربری یا رمزعبور، یک کد تولید شده از طرف سیستم از طریق ایمیل یا شماره تلفن همراه برای شما ارسال می‌شود که یک لایه‌ای از امنیت اضافی را برای شما ایجاد می‌کند.
 • فایروال (دیوار آتشین) : دیواری است که ترافیک مخرب را مسدود می‎کند و اجازه عبور و مرور مجاز را می‎دهد.

سئو - ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی

8. سئو

بهینه سازی و بالا آوردن رتبه سایت در موتورهای جستجو، می‌تواند تجارت و برند شما را به کاربران دنیای اینترنت بهتر معرفی کند و باعث شود فروش بیشتری برای محصولات خود داشته باشید.

سئو بسیار گسترده و چند وجهی است. شامل معماری سایت، سئو در صفحه، سئو فنی، ساخت بک لینک، محتوا و موارد دیگر می‌شود. پس باید بسیار تلاش کرد تا بتوان سئوی مناسبی را برای سایت خود ایجاد کرد. برای پی‌بردن بیشتر مسائل مربوط به سئو، می‌توانید مقالات “بازاریابی محتوا و سئو“، “آنچه درباره بهینه سازی و سئو نمی دانید“، “سئو چیست و چرا مهم است؟“و “بک لینک چیست؟” را مطالعه بفرمایید.

 

عضویت در سایت - ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی

9. قابلیت عضویت در سایت

امکان افزودن حساب مشتری به فروشگاه اینترنتی شما باید فراهم باشد، زیرا این ویژگی امکانات مثبتی را برای شما به دنبال خواهد داشت که این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • جمع آوری اطلاعات مشتری (می‌توانید برای فروش بیشتر، تبلیغات و سایر معاملات ویژه را برای آن‌ها ارسال کنید).
 • سهولت دسترسی به مشتری برای تشویق به خرید مجدد از یک محصول.
 • تامین امنیت حساب کاربری و حفظ اطلاعات آنان.

برخی از قالب‌های از پیش طراحی شده دارای این قابلیت داخلی هستند، اما اگر فروشگاه اینترنتی را از ابتدا می‌سازید ، مهم است که این قابلیت را در هنگام طراحی در آن بگنجانید.

صفحه تماس - ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی

10. صفحه تماس

وقتی نوبت به راه اندازی یک فروشگاه آنلاین می‎رسد، هیچ چیز به اندازه یک صفحه تماس حرفه ای باعث ایجاد اطمینان در کاربران نمی‌شود. این موضوع بیشتر در هنگام فروش محصولات خاص و یا گران قیمت مورد اهمیت است.

کاربران از این طریق می‌توانند به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند و تمامی سوالات و ابهامات خود را با شما درمیان بگذارند. پس این موضوع برای رعایت قانون مشتری مداری تجارت شما بسیار حائز اهمیت است.


بدیهی است که موارد بیشتری برای ویژگی‌های اصلی یک فروشگاه اینترنتی وجود دارد. اما در این مقاله که توسط کانیار برای شما تهیه و تنظیم شده است؛ سعی شد تا مسائل پایه و اساسی این موضوع مورد بحث قرار بگیرد.

اگر شما موارد بیشتری را می‌شناسید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

ایمیل

طراحی سایتفروشگاه اینترنتی

سایتسایت فروشگاهیطراحی سایتفروشگاه-اینترنتی

امیرمحمد شاه پرستانAuthor posts

امیرمحمد شاه پرستان هستم دانشجوی ارشد رشته نرم افزار و علاقه مند به دنیای صفر و یک، به امید یاد گرفتن و تجربه کردن بیشتر تصمیم گرفتم وارد فضای وب بشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *