گوگل سرچ کنسول و ابزارهای آن

گوگل سرچ کنسول و ابزار های آن

در این مقاله سعی داریم تا شما را با ابزاری مهم و کاربردی برای بهینه سازی سایت به نام گوگل سرچ کنسول آشنا کنیم. اگر اطلاعات کافی درباره بهینه سازی و مباحث سئو ندارید پیشنهاد می کنیم ابتدا مطالب سئو چیست و چرا مهم است؟ و آنچه درباره بهینه سازی و سئو نمی دانید را در وبلاگ کانیار مطالعه بفرمایید.

ابزار گوگل سرچ کنسول (google search console) که پیش تر با نام گوگل وبمستر تولز شناخته می شد را می توان مهمترین و کار آمد ترین ابزار سئو دانست.

این ابزار به شما کمک می کند حضور خود در نتایج گوگل (Google) را بررسی کرده و بهبود دهید.

این ابزار مستقیما از طرف گوگل معرفی شده و امکانات موجود در آن براساس رفتار کاربران هنگام جستجو طراحی شده است. اطلاعاتی که هیچ شرکتی به جز گوگل به آنها دسترسی مستقیم ندارد.

میزان بازدید از گوگل و جایگاه شما در نتایج جستجو

یکی از جذاب ترین ابزارهای موجود در گوگل سرچ کنسول، search analytics است.

این ابزار لیستی از تمام کلمات جستجو شده توسط کاربران که سایت شما در نتایج جستجو وجود داشته است را نمایش می دهد.

در مقابل هر کلمه دقیقا مشخص است که چند نفر در ماه آن عبارت را جستجو کرده اند، شما به طور متوسط چه جایگاهی در نتایج گوگل داشته اید و چند درصد از آن ها سایت شما را انتخاب کرده اند.

این اطلاعات به شما کمک می کند روند پیشرفت خود را به خوبی تحت نظر بگیرید و کلمات و صفحات با پتانسیل را به راحتی شناسایی کنید.

گوگل آنالیز

معرفی سایت به این ابزار

برای استفاده از امکانات این ابزار باید ابتدا سایت خود را به گوگل معرفی کنید و اندکی صبر کنید تا جمع آوری اطلاعات از سایت شما آغاز شود.

همچنین دقت کنید که سایت خود را با هردو آدرس با  www  و بدون آن در گوگل ثبت کنید. بعنوان مثال کانیار با هردو آدرس www.KaniyarCo.com و  KaniyarCo.com در گوگل وبمستر ثبت شده است.

پس از ثبت هر دو آدرس باید مشخص کنید که کدامیک دامنه اصلی شما خواهد بود.

ابزار Fetch as Google

به طور معمول سایت هایی که به تازگی کار خود را آغاز کرده اند، زمان ایندکس صفحات جدید توسط گوگل طولانی خواهد بود، به طور مثال شما یک صفحه جدید بر روی سایت ایجاد می کنید ولی گوگل یک هفته بعد برای اولین بار آن را ایندکس می کند و این موجب می شود سایت های دیگر مطالب شما را کپی کرده و به نام خود منتشر کنند.

حتی در مواردی دیده شده که سایت های کپی کننده سریعتر از سایت اصلی در گوگل ایندکس می شوند.

اما راه حل چیست؟

برای جلوگیری از این اتفاق ابزاری پیش بینی شده است که به شما اجازه می دهد مستقیما صفحات خود را به گوگل معرفی کنید.

شما آدرس صفحات جدید سایت یا صفحات قدیمی که محتوای آن تغییر کرده است را به گوگل معرفی می کنید و ربات های گوگل خارج از نوبت آن را بررسی می کنند.

 

ابزار Security Issues

ابزار Security Issues

در گذشته زمانی که یک سایت هک می شد هدف اصلی فخر فروشی و قدرت نمایی هکرها بود!

ولی امروز سایت ها با هدف استفاده از منابع سرور و یا اعتبار محتوایی هک می شوند و این روش ها به گونه ای است که حتی ممکن است شما متوجه هک شدن سایت خود نشوید!

یکی از این تکنیک ها قرار دادن یک کد مخرب در هاست شماست که برای کاربران عادی هیچ کاری انجام نمی دهد ولی به محض ورود ربات های گوگل به سایت محتوایی دیگر را به آن ها نمایش می دهد! احتمالا شما هم سایت هایی که به یکباره تمام صفحات آن ها ژاپنی می شوند را در نتایج گوگل دیده اید.

یکی از ابزارها با همین هدف طراحی شده و میتوان گفت گوگل اولین کسی است که متوجه هک شدن سایت شما خواهد شد.

 ربات های گوگل به صورت مستمر به صفحات سایت شما سر می زنند و اگر متوجه تغییرات اساسی در محتوا یا اضافه شدن لینک های نامرتبط به آن بشوند در بخش Security Issues به شما اطلاع می دهند.

فایل Robots.txt

این فایل عملکردی متضاد نقشه سایت خواهد داشت.

در این فایل می توانید دسترسی گوگل به بخش هایی از سایت خود را محدود کنید.

به عنوان مثال در سایت شما صفحاتی هستند که مربوط به پروفایل کاربران هستند و شما دوست ندارید با جستجوی نام یک فرد صفحه او در سایت شما در نتایج گوگل دیده شود. این فایل به شما اجازه می دهد منابع در دسترس گوگل را بر روی سایت خود محدود کنید.

نقشه سایت

نقشه سایت خود را به گوگل معرفی کنید

نقشه سایت عملا یک راهنما برای ربات های گوگل است که با بررسی آن می فهمند چه صفحاتی در اولویت ایندکس قرار دارند.

تصور کنید که شما ۱۰۰ صفحه بر روی سایت دارید که ۲۰ تای آن ها جدید هستند.

ربات های گوگل ممکن است به صورت متوسط روزانه ۳۰ صفحه از سایت شما را بررسی کنند (این عدد برای سایت های مختلف متفاوت است) در این شرایط  کدام صفحات را بررسی خواهند کرد؟

در نقشه سایت شما دقیقا تاریخ انتشار صفحات را مشخص می کنید و گوگل سریعا متوجه می شود چه صفحاتی را باید اول ایندکس کند.

همچنین درجه اهمیت صفحه نیز قابل تعیین است در نتیجه اگر ۱۰۰۰ صفحه جدید داشته باشید گوگل زمان خود را صرف صفحات با اهمیت خواهد کرد.

علاوه بر این ها آخرین تغییرات صفحه و بازه زمانی احتمالی برای تغییر یک صفحه را به گوگل اعلام می کنید.

در نتیجه صفحاتی که به صورت ماهانه دست خوش تغییر می شوند هر روز توسط گوگل بررسی نمی شوند.

تست سرعت سایت گوگل

ابزار بررسی سرعت سایت

سرعت بارگذار ی صفحات اهمیت زیادی دارد زیرا یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در سئو و رتبه بندی نتایج گوگل است.

علاوه براین می تواند تاثیر بسزایی در میزان رضایت کاربران و رفتار آن ها هنگام جستجو داشته باشد.

یکی از عادت های رایج میان کاربران اینترنتی آن است که چند گزینه در نتایج گوگل را انتخاب کرده و در تب های جدید باز می کنند.

هر کدام از آن ها که سریع تر لودینگ صفحه شان تمام شود انتخاب کرده و مطالعه می کنند.

اگر کاربر در این مرحله پاسخ خود را دریافت کند بدون نگاه کردن به محتوا، تب های دیگر را می بندد.

همین مسئله موجب می شود ضریب خروج سایت شما افزایش یافته و پالس هایی مبنی بر عدم رضایت به گوگل ارسال شود.

پس سرعت سایت هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم بر سئو شما تاثیرگذار خواهد بود.

یک تحقیق گسترده در اینترنت نشان داده است که ۵۰ درصد کاربران انتظار دارند یک صفحه وب در کمتر از ۲ ثانیه باز شود و اگر این زمان بیشتر از ۳ ثانیه بشود آن را خواهند بست.

با توجه به سرعت اینترنت در ایران می توان صبر بیشتری از کاربران انتظار داشت اما این موضوع از اهمیت سرعت سایت در سئو کم نمی کند.

همین که بدانید سرعت سایت چگونه بر سئو تاثیرگذار است بسیارحائز اهمیت است.

گوگل سرچ کنسول به قدری به این موضوع اهمیت می دهد که ابزاری برای تست سرعت سایت ها و صفحات داخلی آن ها طراحی کرده است.

در این ابزار که با نام PageSpeed Inights شناخته می شود می توانید آدرس صفحه ای از اینترنت را وارد کرده و سرعت آن را بررسی کنید.

در این تست فاکتور هایی مانند بهینه بودن تصاویر، فعال بودن فشرده سازی و CSS بر روی سرور، استفاده از کش مرورگر، بهینه بودن فایل های Gzip و سرعت پاسخ گویی سرور بررسی شده و یک امتیاز از ۰ تا ۱۰۰ به صفحه JS شما داده می شود.

علاوه براین موارد دارای ایراد را برای شما مشخص می کند تا آن ها را برطرف کنید.

بهینه سازی حالت موبایل

بهینه سازی سایت برای موبایل

تعداد کاربرانی که از طریق گوشی هوشمند جستجوی خود را انجام می دهند هر روز بیشتر می شود تا جایی که در برخی موضوعات ۷۰ درصد کاربران جستجو ها را از طریق تلفن همراه انجام می دهند.

در گذشته گفته می شد سایت هایی که برای موبایل بهینه هستند یا اصطلاحا طراحی Responsive دارند جایگاه بهتری در نتایج گوگل خواهند داشت ولی این موضوع هم اکنون به یک پیش فرض تبدیل شده و می توان گفت سایت هایی که این قابلیت را ندارند عملا از طرف گوگل جریمه می شوند.

برای بررسی عملکرد سایت خود در تلفن همراه می توانید از ابزار  Mobile Friendly Test که توسط  گوگل معرفی شده است را استفاده نمایید.

این ابزار به شما کمک می کند اولا وضعیت کلی صفحه از نظر عملکرد در موبایل را بسنجید و ثانیا ایراداتی که از نظر گوگل در نسخه موبایل صفحه وجود دارد را برطرف نمایید. (خیلی از طراحان وب قبل از شروع نسخه دسکتاپ سایت به طراحی و عملکرد آن در موبایل فکر می کنند و ایده های مناسبی برای تجربه کاربری در موبایل پیشنهاد می دهند.)

 این مطلب گوگل سرچ کنسول که توسط تیم کانیار برای شما مخاطبین عزیز وبلاگ تهیه و تنظیم شده است و به آن پرداخته شد، سعی کردیم تا شما را با مفهوم گوگل سرچ کنسول و ابزارهایی که در آن وجود دارد آشنا کنیم تا بتوانید سئو و بهینه سازی سایت خود را حرفه ای تر و کاربردی تر انجام دهید.

اگر برای سئو و طرحی سایت خودتان نیاز به مشاوره دارید با متخصصین تیم کانیار در ارتباط باشید.

با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرام صفحه اینستاگرام شماره تماس

بهینه سازیسئوطراحی سایت

بهینه سازیسئوسایتگوگلگوگل سرچ کنسول

امیرمحمد شاه پرستانAuthor posts

امیرمحمد شاه پرستان هستم دانشجوی ارشد رشته نرم افزار و علاقه مند به دنیای صفر و یک، به امید یاد گرفتن و تجربه کردن بیشتر تصمیم گرفتم وارد فضای وب بشم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *